Како да додадете рамки на слики во Microsoft Word 2010/2013

додадете-рамка-слики-збор-2

Никој не може да негира дека во пакетот Office на Microsoft, Word е, ако не и најдобар, еден од најдобрите уредници на текст. Со оваа апликација можеме да направиме практично сè што можеме да помислиме, од додавање на граница на мравки што се движат околу текст, до уредување на слики (основни поставки што избегнуваат поминување низ апликација од трета страна).

Почнувајќи со Word 2010, апликацијата доби многу важно реновирање во однос на графичкото опкружување, бидејќи повеќето опции се прикажани во различните јазичиња лоцирани на горниот дел од текстот каде што пишуваме. Навигација низ јазичињата можеме да пристапиме практично до сите поставки и опции за конфигурација без да мора да се движиме низ менијата.

Во овие јазичиња, можете да најдете скоро сè, но не и сè. За пристап до останатите помалку користени опции или за да ги конфигурираме постојните во јазичињата, мора да одиме на стрелката лоцирана во долниот десен агол на секоја од нив. Таму ќе најдеме повеќе опции за конфигурација.

Денес ќе ви покажеме како можеме да додадеме рамки на сликите што ги вклучуваме во нашите документи на Microsoft Word 2010/2013.

  • Првото нешто што треба да направиме е да ја вметнеме сликата на соодветното место во документот. За тоа кликнете на табулаторот Вметни и побарајте ја опцијата Слика.
  • Откако ќе се лоцира сликата, кликнете на неа и ќе се појави ново јазиче, кое се наоѓа на крајот од сите постоечки повикани Формат.

додадете-рамка-слики-збор

  • Следно одиме во стилови на слики и кликнете на стрелката лоцирана во долниот десен агол до прикажете ги сите достапни рамки што можеме да ги користиме за нашата слика.
  • Како што кликнуваме на секој од моделите, тие ќе бидат применети на сликата за да се видат ако резултатот ги задоволува нашите потреби.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.