Како да додадете екстензии на Chrome во Microsoft Edge Chromium

Мајкрософт Еџ

„Мајкрософт“ го лансираше „Мајкрософт Еџ“ со Виндоус 10, прелистувач кој дојде со идеја да го заборави Интернет Експлорер, прелистувачот што царуваше со железна рака од крајот на 90-тите до 2012 година, кога Google Chrome стана најраспространетиот прелистувач во светот надминувајќи го Internet Explorer.

Како што поминаа годините, владеењето на Chrome продолжи и моментално се наоѓа на скоро 3 од 4 компјутери кои се поврзуваат на Интернет преку прелистувач. Со „Еџ“, „Мајкрософт“ не само што сакаше да сврти страница со „Интернет експлорер“, туку исто така сакаше застанете до Chrome. Но, тој не успеа.

Како одминуваа годините, Мајкрософт сфати дека нешто не е во ред. Главниот проблем што ни го претстави Edge, не само што го откривме во неговата изведба, туку и во недостаток на екстензии. Иако е точно дека Edge беше компатибилен со екстензии, бројот на овие беше многу ограничен, многу ограничен ако го споредиме со бројот достапен во Chrome.

Единственото решение беше да се изгради нов прелистувач од нула, нов прелистувач базиран на Хром, истиот мотор што е моментално достапен и во Chrome и во Opera бидејќи и Firefox и Safari на Apple го користат Геко.

Во јануари 2020 година, Microsoft ја објави последната верзија на новиот Edge, прелистувач кој претставува многу важна еволуција во споредба со претходната верзија. Не само што е побрзо, туку исто така ни нуди различни методи за да се спречи следењето на нашите и е компатибилен со сите екстензии што во моментов можеме да го најдеме во Веб-продавница на Chrome.

Како да инсталирате Microsoft Edge Chromium

Мајкрософт Еџ

Да се ​​биде нова верзија на Microsoft Edge, прелистувач кој е интегриран во Windows 10, ако сте ја ажурирале вашата копија на Windows 10, најверојатно, веќе сте го инсталирале на вашиот компјутер. Ако не, можете да застанете само официјална врска За да ја преземете со целосна гаранција, врската што ја наоѓаме на официјалната страница на Мајкрософт.

Од врската, можете да ја преземете и верзијата за Windows 10 и верзијата за Windows 7 и Windows 8.1 како и верзијата за macOSБидејќи ова ново издание на Edge е компатибилно со сите десктоп оперативни системи од последните 10 години.

И кога велам официјално, мислам дека мора бидете претпазливи за сите веб-страници што тврдат дека ни овозможуваат преземање на Microsoft Edge од нивните сервери, како да се сопственици на софтверот. Мора да бидеме претпазливи затоа што 99% од времето, софтверот за инсталација вклучува апликации од трети лица кои ќе се инсталираат ако не ги прочитаме сите чекори што треба да ги следиме за време на инсталацијата.

Инсталирајте екстензии во Microsoft Edge

Мајкрософт Еџ

Мајкрософт ни нуди низа свои екстензии што го придружуваа лансирањето на новата верзија на Edge базирана на Chromium, екстензии што можеме да ги најдеме во Microsoft Store. За пристап до прелистувачот, мора да пристапиме до опциите за конфигурација со кликнување на трите хоризонтални точки лоцирани во горниот десен агол на прелистувачот и со избирање на екстензии.

За да пристапите до делот од Мајкрософт продавницата каде што се наоѓаат сопствените екстензии од самиот прелистувач, треба да одиме на левата колона и да кликнеме на Добијте екстензии од Microsoft Store.

Тогаш ќе бидат прикажани сите додатоци достапни директно од Microsoft, додатоци што тие поминаа безбедносни проверки од Microsoft, како и сите достапни апликации во продавницата за апликации на Microsoft. Во левата колона, ги наоѓаме категориите на апликациите, додека во десната колона се прикажани оние што одговараат на секоја од нив.

Инсталирајте екстензии во Microsoft Edge

За да инсталираме која било од овие екстензии, треба само да кликнеме на неговото име и притиснете го копчето Земи така што автоматски ќе се инсталира на нашата копија на Microsoft Edge Chromium. Откако ќе се инсталира, како што е случај и со Chrome и со Firefox, а остатокот од прелистувачите овозможуваат инсталирање на екстензии, нејзината икона ќе се прикаже на крајот од лентата за пребарување.

Инсталирајте екстензии на Chrome на Microsoft Edge Chromium

Мајкрософт Еџ

За да можеме да инсталираме екстензии на Chrome во новиот Microsoft Edge, прво мора да пристапиме до истиот прозорец од каде што можеме да ги инсталираме наставките што ни ги нуди самиот Microsoft. Во долниот лев дел од тој прозорец, ние мора да го активираме прекинувачот Дозволете проширувања од други продавници.

Откако ќе ја овозможиме оваа опција, можеме да одиме на Веб-продавница на Chrome да ги пронајдеме и инсталираме наставките што сакаме да ги користиме во нашата копија на Microsoft Edge заснована на хром.

Инсталирајте екстензии во Microsoft Edge

Во овој случај, ќе продолжиме да ја инсталираме наставката Партија на Нетфликс, наставка што ни овозможува да уживаме во истата содржина на Netlix со нашите пријатели, без да бидеме на исто место. Откако ќе се најдеме на страницата за проширување, кликнете на Додадете во Chrome и ја потврдуваме инсталацијата. Откако ќе се инсталира, ќе го најдеме на крајот од полето за пребарување. Не треба да се најавуваме со нашата сметка на Google за да ја инсталираме наставката во Edge Chromium.

Како да ги отстраните екстензиите во Microsoft Edge Chromium

Избришете ги екстензиите во Microsoft Edge

За да ги елиминираме наставките што претходно ги инсталиравме во Microsoft Edge, мора да пристапиме до опциите за конфигурација и да влеземе во делот Extensions. Во рамките на овој дел, сите екстензии што претходно ги инсталиравме, без разлика дали станува збор за сопствени наставки или додатоци на Microsoft од веб-продавницата на Chrome.

Постапката да ги елиминираме од нашиот компјутер е иста, бидејќи треба да одиме само до продолжението за да ги елиминираме и кликнете на Отстрани (лоциран веднаш под името на наставката) што го потврдува бришењето во следниот чекор. Друга опција што ни ја нуди Edge Chromium е да ја деактивираме наставката.

Ако ја деактивираме наставката, ова ќе престане да работи во нашиот прелистувач, нејзината икона нема да биде прикажана на крајот од полето за пребарување, но сепак ќе биде достапна за активирање кога ќе ни треба. Оваа опција е идеална за да се тестира дали некоја од наставките што неодамна ги инсталиравме на нашиот компјутер е причина за проблемите што се презентирани.

Ако имате какви било прашања во врска со процесот, не двоумете се да го оставите во коментари и со задоволство Јас ќе ти помогнам да ги решиш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.