Како да емитувате видеа во живо на Инстаграм

Instagram

Instagram е роден пред неколку години, давајќи им можност на корисниците да ги споделат своите фотографии, применувајќи филтри и неколку интересни ефекти, постигнувајќи огромна популарност за кратко време. Неговите милиони корисници и неговиот неконтролиран успех го натераа Фејсбук да ја извади чековницата и да плати милијарда долари за да стане сопственик на социјалната мрежа.

Од тој момент се случуваат вестите, и ако најпрво пристигнаа Instagram Stories, вчера беше објавено дека видеа и фотографии во живо кои исчезнуваат за одредено време тие се веќе реалност што сите можеме да ја испробаме и да започнеме да ги користиме. Во случај да сеуште не знаете како да се справите со новите опции на Инстаграм, нема за што да се грижите, а денес детално ќе ви објасниме како да емитувате видеа во живо на Инстаграм.

Новата функција на Инстаграм не е ништо ново бидејќи сега можеме да емитуваме видеа во живо од Твитер, Фејсбук во живо или ЈуТјуб, но без сомнение социјалната мрежа сè повеќе ни нуди повеќе комунални услуги за да не мораме да ја оставаме да прави многу работи поинаку.

Прво на сите, земете го тоа многу лесно

Една од првите работи што сите ги направивме вчера веднаш штом се дозна веста за можноста за емитување во живо од Инстаграм, беше да се обидеме да направиме сопствен пренос. Изненадувањето беше кога кога се обидовме ја најдовме пораката дека оваа нова функционалност «ќе се прошири на глобално ниво во следните недели".

Во мојот конкретен случај, веќе имам можност да емитувам видеа во живо од Инстаграм, на еден од моите мобилни уреди, на другиот сè уште чекам. Во каква ситуација си?

Instagram

Како да започнете да емитувате во живо

За да започнат да емитуваат во живо преку Инстаграм, тие не го направија тоа премногу едноставно за нас, а тоа е дека и покрај фактот дека овој тренд е да ја притиснеме иконата од каде што вообичаено фотографираме или снимаме фотографија, што патем ја смени иконата , ние мора да го сториме тоа преку вашата приказна.

Откако ќе влезете во опциите на Вашата приказна, ќе видиме како функцијата на емитување во живо се наоѓа лево, како што можете да видите на сликата што ви ја прикажуваме подолу;

Instagram

Откако ќе биде избрана соодветната опција, мора да кликнеме на копчето Start Live Video за да започнеме со емитување. Како и приказните на Инстаграм, преносите во живо имаат ограничен век на траење, а максималното емитување е еден час.

За време на преносот во живо Секој корисник може да дава коментари во реално време и да испраќа реакции, кои во моментот се ограничени само на добро познатото мало срце на социјалната мрежа.

За да го завршите преносот во живо, само кликнете на копчето Крај. Во случај да го поминете времето што е ограничено на времето за емитување, тоа ќе заврши автоматски.

Како да ги видите приказните во живо на другите корисници

Никогаш не сум објавил сторија на Инстаграм, а во моментов не размислувам ниту да правам директен пренос, но тие се две одлики што многу ми се допаѓаат затоа што ми овозможуваат да се забавувам гледајќи ги приказните на другите корисници, исто така како директни што изведуваат.

За да можете да уживате во преносите во живо на кој било корисник, сè што треба да направите е да ја погледнете лентата за приказни, каде од вчера прво се прикажуваат вашите контакти кои прават пренос во живо.. Со пристапот до корисникот ќе можете да видите дека тој смета во живо.

Би можеле да кажеме дека некои работи сè уште недостасуваат како резултат на подобрувања во преносот во живо на Инстаграм, како за корисниците што емитуваат, така и за оние што се од другата страна и го гледаат, но замислуваме дека постепено програмерите ќе ја усовршат оваа нова функционалност дека тие сè уште немаат 24 часа живот. АКО сеуште не сте го добиле ажурирањето од социјалната мрежа, како што веќе ви кажавме, олабавете го.

Дали успеавте да направите директен пренос без премногу проблеми преку Инстаграм?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)