Како да запалите ЦД со музика или видео на вашиот компјутер

CD

Како што веќе разговаравме во А. напис во Водичи за технологија каде што покажавме најдобрите програми за конвертирање на нашите музички ЦД-а во MP3, физичкиот формат умира малку по малку. Се потешко е да се најдат уреди со поддршка за дискови, трендот е дигитална содржина. Толку многу, што скоро ниту еден автомобил не доаѓа со поддршка на диск, а исто така и лаптопите.

Пазарот покажува кон стриминг или содржина на барање, каде што се истакнуваат услуги како што се Netflix, Spotify или Amazon Prime, кои имаат и музички и видео услуги. Но, ако ние сме еден од оние кои сè уште сакаат да го искористат нашиот рекордер за да го искористат нашето видео или нашата музика на дискот, имаме неколку соодветни програми за да ги снимиме на многу едноставен начин. Потребен ни е само компјутер со режач на дискови или да купиме надворешен.

Што можеме да снимаме и за што?

Можеме да кажеме дека тоа е заборавена уметност, оние времиња кога живеевме опкружени со празни дискови подготвени да бидат изгорени на нашиот компјутер; толку многу што Во која било продавница, колку и да е мала, најдовме плочи за купување; сето ова е исфрлено во позадина заради стриминг или услуги по барање како што веќе споменавме.

Филмови

Дури и да е така, никогаш не боли да имаме друга опција да ги обезбедиме нашите омилени музички дискови или филмови во кои едноставно сакаме да продолжиме да уживаме, но да го чуваме оригиналното беспрекорно во неговото поле. О добро програми или презентации што сакаме да ги пренесеме на места каде што немаме пристап до компјутер, туку до плеер (нешто се повеќе необично). Toе препорачаме избор на програми за преземање на снимање на кој било вид датотека на ЦД, ДВД или BLU-RAY.

Програми за согорување дискови во Windows

ИМГБЕРН

Таа е една од најстарите програми, со концизен интерфејс и малку застарена со текот на времето, но многу интуитивна и едноставна. Оваа програма ни овозможува да снимиме сè што можеме да замислиме, без оглед на форматот што ни треба и најдоброто од сите е дека е потполно бесплатен.

Компатибилен е со која било верзија на Виндоус, од Виндоус 95 до најсовремениот Виндоус 10. Е ни овозможи да снимиме кој било физички медиум, дури и најнеобичен, како што е форматот што го користи XBOX 360 (HD ДВД).

ImgBurn

 

Имаме можност еднаш да го запалиме дискот, проверете го преку софтвер за да бидете сигурни дека 100% е целосно читлив за секој читач. Можеме да ја измениме големината на тампонот или да го криптираме нашиот диск со дигитален потпис.

Во ова ЛИНК можеме да ја преземеме програмата.

АЛКОХОЛ 120%

Програмата е развиена со намера да биде најдобрата опција за создавање виртуелни дискови или клонирање на слики. Компатибилен е со безброј формати, вклучувајќи: mds, iso, bwt, b5t, b6t, ccd, isz. Несомнено ќе биде идеално за создавање резервни копии на сè што ќе ви падне на ум. На пример, ни треба копија на ЦД за да го инсталираме Виндоус; со оваа програма ќе го сториме тоа за неколку минути.

Алкохол 120%

Со алкохол 120%, целиот клонирање на дискот е прашање на неколку едноставни чекори, кои преку своите едноставен интерфејс Секој корисник може да стори без оглед колку е неискусен.

Во ова ЛИНК можеме да го преземеме.

CDburnerXP

Друга стара, стара програма, со интерфејс кој, иако архаичен и концизен, е толку добро организиран што е многу едноставен и интуитивен. Секој јазик е достапен така, јазикот нема да претставува проблем за кој било корисник. Програмата е фокусирана на снимање од било кој тип, можеме да создадеме компилации од песни во MP3, AAC, WAV, FLAC или ALAC.

CDburnerxp

Иако она што можеме да го направиме е едноставно да копираме датотеки како да е диск со пенкало. Сето ова може да се направи и со ЦД и со ДВД. Компатибилен со сите верзии на Windows од 2000 година, XP до Windows 10. Има интегриран плеер, но без сомнение нема да биде употребата што ќе му ја дадеме, но таа е таму.

Во ова ЛИНК можеме да ја преземеме програмата.

DAEMON Алатки Лајт

Тоа е програма за извонредност за „Креатори“ на содржината. Неговата главна функција не е да согорува дискови за аудио или видео, туку повеќе Фокусирано е на создавање виртуелни слики, како што е ISO. Од сите досега објавени, несомнено е оној што ужива во најмодерниот интерфејс, би рекол дури и за целата листа, но подеднакво интуитивен и едноставен.

Daemon Tools Lite

Да речеме дека оваа програма е најсоодветен за снимање, на пример, видео игри или филмови, и на ДВД и на BLU-RAY. Тоа ни овозможува да го сториме тоа во неколку партиции доколку е потребно. Бесплатната верзија содржи рекламирање, но тоа е цената што треба да ја платиме ако не сакаме да плаќаме пари од џеб. Иако имаме можност да го купиме неограничена доживотна лиценца за само 4,99 €, што ќе ни даде можност да го инсталираме на најмногу 3 компјутери.

Можеме да ја преземеме програмата во ова ЛИНК.

Windows Media Player

Да, можеме да запалиме музички диск без да мора да инсталираме ништо на нашиот компјутер ако има инсталирано Виндоус. Од Windows XP до 10, ова е корисна опција што доаѓа со Windows Media Player.

Без сомнение Тоа е опција за оние кои треба само спорадично да го снимаат необично музичко ЦД. Бидејќи ова е многу ограничено и тешко ви дава опции за снимање, иако работи совршено и квалитетот на копијата е многу добар. Најдобро од сè, нема да мора да правиме дополнителна инсталација или преземање.

Програми за согорување на дискови во macOS

Оние од нас кои користат производи од јаболка, исто така, имаат право да согоруваат сопствени дискови, така што ќе дадеме и некои алтернативи за нивно создавање во оперативниот систем macOS. Разновидноста е помалку обемна, но можеме да уживаме во опциите што се исто толку добри како оние што ги имаме во Виндоус.

Експрес гори

Започнуваме со она што е за мене најдобриот избор; Неговото име, како што укажува, се однесува на неговата брзина, така што ова е програма што ни овозможува да снимаме дискови со поголема брзина од просечната, иако имаме можност да ги снимаме со помала брзина за да гарантираме најдобар квалитет можно

Експресбурн

Се соочуваме со една од најкомплетните апликации на целата листа. Можеме да снимаме видео во AVI или MPG. Создадете и управувајте со ДВД-библиотеки и изменувајте ги шаблоните за менија за навигација. Можеме да додадеме водени жигови на нашите записи, имаме дури и можност за снимање на видео датотеки во PAL или NTSC, како и промена на односот на панорамски екрани.

Во ова ЛИНК можеме да ја преземеме програмата.

Брн

Тоа е програма едноставна како што сугерира нејзиното име. Изгорете и ЦД и ДВД. Работи на која било верзија на оперативниот систем од MacOS X како во Каталина. Тоа ни овозможува да согоруваме архивски дискови, музички дискови, да создаваме помалку интерактивни, да размножуваме дискови и многу повеќе.

Тоа е многу едноставна програма за употреба со интерфејс, исто толку пријателски, едноставен и минималистички. Единствената лоша страна што ја наоѓаме во овој софтвер е тоа што при согорување ДВД потребно е видео форматот да биде .mpg. Не е голем проблем со оглед на тоа што програмата автоматски ги трансформира датотеките во .mpg; Иако за ова ќе мора да почекаме некое време додека не се изврши конверзијата пред да се сними.

Во ова ЛИНК можеме да ја преземеме програмата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.