Како да запалите двослоен ДВД на редовно ДВД

Un Двослојното ДВД има капацитет од 8,5 GB, додека нормалното ДВД има капацитет од 4,7 GB, значи
Јасно е дека не можеме директно да ја снимиме содржината на двослоен ДВД на еднослојно ДВД бидејќи би ни недостасувале 3,8 GB
Капацитет за складирање.

UШтом ова е јасно, лесно е да се разбере дека имаме само три опции за да ја направиме копијата:

 1. Поделете го двослојниот ДВД на два нормални. На овој начин би имале вкупен капацитет на складирање од 9,4 GB, повеќе од
  доволно за да ги зачувате податоците на ДВД-то од 8,5 GB.
 2. Избришете дел од содржината додека не достигне 4,7 GB од нормалното ДВД. Оваа опција е најмалку препорачана бидејќи подразбира губење на
  податоци и во повеќето случаи треба да го запалиме целиот диск.
 3. Конечно, можеме да користиме програма за компресија за да го намалиме количеството на податоци на двослојното ДВД. На овој начин нема да изгубиме
  дел од содржината.

SЈа отфрлив опцијата 2, бидејќи беше непрактично, имаме две алтернативи да го запалиме двојното ДВД
слој во нормален:

1 опција: Користете ја оваа опција ако сакате да запалите диск што содржи евиденција (како што се фотографии, документи, програми, итн.).
На овој начин нема да изгубите податоци и безбедно ќе ги имате сите датотеки. Ако не знаете како да запалите диск со датотеки (податоци) на оваа врска
ќе научите да согори податочен диск со нуро.

3 опција: Изберете ја оваа опција за да запалите дискови што содржат аудио датотеки. Видео дека не можете да се поделите на повеќе датотеки. За
На пример, ако имате филм од одмор и ви зафаќа повеќе од 4,7 GB, треба да ја користите оваа опција за да можете да ја снимате на еднослојно ДВД.
На овој линк можете да видите како запис а
филм со ДВД-смалување
.

PНа крај, само разјаснете дека за да прочитате двослоен ДВД не ви треба двослоен снимач.
Сите тековни ДВД-рекордери читаат двослојни ДВД-а, ќе ви треба двослоен рекордер само кога треба да направите копија.
директно од двослоен ДВД на двослоен ДВД или кога ќе снимате повеќе од 4,7 GB податоци и сакате да ги имате на еден диск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари

 1.   Оцет убиец dijo

  Здраво Рикард, Ако сакате да запалите некомпресирано двослојно ДВД ако треба да користите друго невино двослојно ДВД, со неро можете да го запалите, но едно предупредувам, десктоп плеерите обично не читаат ДВД со двослој што не се оригинални, тоа е Со други зборови, оригинален филм ќе ви го прочита без проблеми, дури и ако е двослоен, но ако направите копија, најверојатно нема да го прочита. Поздрав


 2.   Рикард dijo

  Здраво убиец на оцет, и ако сакам да запалам цел двослоен двд-слој без компресирање или разделување како што правам. Морам да користам уште 8 гига ДВД?


 3.   рафаас dijo

  Мојот проблем е што по согорување на 8,5 гига ДВД, ништо не се појавува на него. Нерон ми кажува дека нема да можам да го видам во windows explorer, но дури и да го отворам со неро не ми покажува нешто. Што може да биде?


 4.   Хуањо dijo

  Одлично објаснување за двослојните ДВД-а, благодарам.


 5.   Оцет убиец dijo

  Здраво рафаас Не знам кој е проблемот. Вистината е дека снимањето на двослоен ДВД дава доста проблеми, особено компатибилност. Ако можете да го избегнете, не користете ДВД со двослој и снимајте ја содржината во два слоја или компресирајте. Ако најдам нешто поврзано со вашиот проблем, ќе ве известам. Поздрав


 6.   Кристијан dijo

  вашиот одговор е добар


 7.   Оцет убиец dijo

  Ви благодарам многу Кристијан, поздрав.


 8.   ЛУИС Антонио Араујо Кале dijo

  Здраво AЕВИЕР (Алијас Винагре Асесино), погледнете, би сакал да ве замолам да ми помогнете за следново, јас се обидувам да запалам ДВД од 4.7 GB со неколку видеа што ги имам на мојот компјутер и на моите резултати, и вистината е дека резултатите биле доста фрустрирачки. Би го ценел ако ми помогнете да снимам, ја испробав програмата NERO и го одбива албумот, правам се што укажува, но на крајот на краиштата ништо не се случува.

  Се надевам дека ќе ми помогнете, ви благодарам однапред.


 9.   Оцет убиец dijo

  Здраво Луис, каков вид диск користите?, Dvd-r, dvd + r, dvd-rw или dvd + rv? Што сакаш да кажеш дека на крајот на краиштата ништо не се случува? Снимањето завршува и кога ќе се обидете да го видите дискот не се гледа или снимањето едноставно не започнува?


 10.   Маркос Херез dijo

  Здраво, би сакал да знам дали можам да запалам игра на 6 гига на 2 нормални ДВД-а. Не можам да ги користам алтернативите што ги давате затоа што не можам да ги компресирам или зачувам како податоци.
  Ако ми кажеше како да го направам тоа, ќе бидам навистина благодарен.


 11.   Ричард dijo

  Здраво, мојот проблем е што кога правам резервна копија на филм во двослоен ДВД, тој добро гори, но не е компатибилен со многу ДВД плеери за работа и што е уште полошо, мојот сопствен рекордер не е во можност да го чита по гравирање.
  Ова ми се случи со ДВД-ови марки Fortis DVD + R DL
  Сепак, со брендот RiDisc DVD + R DL, тој не е компатибилен со многу плеери, но мојот рекордер може да ми го прочита.
  Ајде белези од татко му и мајка му ... хаха
  Мојот плеер е двослоен LG.
  Ви благодарам!!!


 12.   Оцет убиец dijo

  Ричард, твојот проблем е на сите, тешко дека постои компатибилност помеѓу двослојните ДВД и домашните плеери. Работата во врска со магнетофонот е почудна. Можеби треба да го ажурирате фирмверот.


 13.   Хуањо dijo

  Зошто не може да се прочита неоригинален двослоен ДВД плеер? Не сфаќам.


 14.   Оцет убиец dijo

  Па и јас не го разбирам тоа, но така е. Ајде, испробав 6 различни играчи од семејството и нема начин.


 15.   gilberto dijo

  Постои програма што го дели двослојниот ДВД на два ДВД со 4.7 гига, се вика Orca.MSI


 16.   Хозе dijo

  моето прашање е дали конвенционален ДВД режач може да запали двослоен ДВД, имам уред со уред HL-DT-ST DVDRRW GSA-H30L ATA


 17.   Оцет убиец dijo

  Joseозе, снимачот мора да биде подготвен, не само секој, што се случува е дека денес скоро сите се подготвени. Барав информации за твоето, но нема како да најдам нешто, најдобро е да се јавиш кај што си го купил и да прашаш. Ајде да видиме дали наскоро ќе направам упатство за тоа како да се знае компатибилноста на снимачите.


 18.   судијпм dijo

  Имам снимена игра од повеќе од 5 GB на мојот компјутер, би можела да ја поделам и да ја расипам, но за да ја инсталирам, ќе треба да ја копирам содржината на двата дискови на компјутерот и да дадам автоматско инсталирање како можам да ја поделам да го инсталирате директно од cd


 19.   Оцет dijo

  Немам идеја за војување и мислам дека не е едноставна.


 20.   anne dijo

  Едно прашање: комбинирани плеери (тие снимаат ЦД-а, а читаат само ДВД-а) дали се способни да читаат ДВД-двослојни ???


 21.   Оцет dijo

  Ана НЕ Верувам дека во моментов се прават двојни сложни комбо читачи.


 22.   Андрес dijo

  Добро попладне, погледнете го мојот проблем е што го симнувам супер сè во едно v4, но немам ни најмала идеја како да го запалам во две конвенционални ДВД-а, патем, кога ќе креирам ISOS што го донирам немам најмала идеја за тоа каде одат… Може ли некој да ми помогне ?? Благодарам многу


 23.   Оцет dijo

  Андрес никогаш не ја користел таа програма, не можам да ти помогнам.


 24.   гавран dijo

  Здраво, и се обидувам да снимам игра што зафаќа повеќе од 4,7 GB на диск со еден слој и очигледно дека не ми одговара, можете ли да ми кажете како да снимам двослојна игра, благодарам


 25.   Оцет dijo

  Гавран, ќе мора да бараш на друго место.


 26.   dcoya73 dijo

  Здраво, мојот проблем е следен, имам игра, поточно твоја, ми ја пренесоа снимена на двослоен двд што работи совршено, јас го снимам и не работи, плеерот ми вели „нема диск“ веќе имам збркано 4 двд, полудувам, некој совет? ВИ БЛАГОДАРАМ


 27.   Ване! * dijo

  Здраво .. мојот проблем е што снимам филм од 7 GB на филм со 4 GB со Shrink 3.2 и кога ќе го видам со ДВД-то на мојот телевизор, сликата се појавува искривена од хоризонталните линии кои се појавуваат со брзи движења на филмот (што не е Изгледаше на мојот компјутер) .. Не знам што ќе биде проблемот .. Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш !! .. Ви благодарам!


 28.   Мариса dijo

  Ayudaaaaaaa Имам игра што зафаќа 5.5 GB и не можам да избришам ништо за да ја зачувам сликата на 4.7 GB. Немам ДВД ДЛ рекордер. Како можам да ја поделам сликата од 5.5 GB на 2 нормални ДВД-а ??? PLZ


 29.   Закариј dijo

  добро млади луѓе ... што се случува со двослојниот диск е дека овие ДВД-а имаат капацитет од 8.x меморија
  и тие се нарекуваат двослоен бидејќи
  може да се избрише
  и освен тоа ако сакате можете да запалите 2 dvd + ro -r дали е овој двослоен dvd.


 30.   eyејсон dijo

  Сакам да копирам оригинална 2 гига игра 8.5 игра на нормално ДВД како што правам јас


 31.   сефирот dijo

  Здраво Имам проблем што сакам да запалам игра на нормално ДВД кое играта го зафаќа (4.593.811.456 бајти) (. Iso) и треба да се смести на ДВД со големина од 4.7 GB, но кога ќе го запалам ми кажува дека датотеката е преголема за да одговара на дискот, и не можам да ја компресирам датотеката или да ја поделам бидејќи во спротивно не би можел да ја играм играта. Не знам што да правам


бул (точно)