Како да знаете дали нашиот антивирус работи добро

Тест за ефикасност на антивирус

Со сигурност дека ако работите во Windows ќе инсталирате антивирусен систем на ваша доверба; Благодарение на ова, голем број на малициозни датотеки со код може да се елиминираат кога ќе се обидат да влезат во вашиот систем, со што се создава безбедно и ефикасно работно опкружување.

Без оглед на видот на антивирусот што го имате, би било добро да се запрашате во овој момент Дали заштитата што ја инсталиравте во Виндоус навистина работи? Ако во одреден момент забележавме присуство на некаков вид закана во нашиот оперативен систем, тогаш ова значи дека избравме погрешен антивирус што го инсталираме во Виндоус. Поради оваа причина, во оваа статија ќе споменеме мал трик за да можете веднаш да откриете дали вашиот антивирусен систем работи правилно или не.

Ставање на тест на нашиот антивирусен систем

Тестот што ќе го предложиме во овој напис може да се изврши во која било верзија на Windows и со кој било антивирусен систем што го инсталиравме на компјутерот; Добро би било да го направите овој ист тест во Виндоус 8 и каде, можеби, имаме само Windows Essentials (поранешен Windows Defender), што е заштитата што ја нуди Мајкрософт и каде што се вели, тоа тоа е едно од најефикасните во моментот во однос на остатокот.

Чекор по чекор ќе споменеме што треба да направите за да го извршите овој мал тест, нешто што го сугерира следново:

 • Одиме на копчето Start на Windows.
 • Ние го бараме и извршуваме Windows Notepad.
 • Подолу ја пишуваме реченицата на која можете да и се восхитувате (само треба да го копирате и залепите целиот код).
 • Сега ќе треба да го зачуваме со одредено име и како наставка .com

X5O!P%@AP[4PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Досега би можело да се каже дека го завршивме првиот дел од нашиот тест, иако она што го спомнавме во последниот чекор е многу важно, т.е. дека продолжувањето треба да биде .com; Во повеќето случаи, ова не е можно ако не го дадовме името правилно, бидејќи користејќи ја бележничката, датотеката може да има продолжение многу слично на „xxxx.com.txt“.

Заради важноста на ова што го спомнавме, подолу ви предлагаме начин на кој треба да го конфигурирате зачуваниот со наставката што ја сакаме.

Прилагодете ги опциите за папки во Windows

Па, за да можете да ги видите екстензиите со кои ќе работиме на овој тест, ви предлагаме да ги извршите следниве чекори:

 • Отворете го истражувачот на датотеки Виндоус.
 • Кликнете на копчето горе лево што вели Организирајте.
 • Сега изберете Опции за папка и пребарување.
 • Мора да отидете на јазичето Вер.
 • Одштиклирајте го полето што вели скриј ги наставките на датотеките ...
 • Сега само треба да кликнете на копчето Применуваат а потоа во прифати.

преглед на наставки на датотеки

Со овие едноставни чекори, сега ќе имаме можност да ја зачуваме нашата датотека со одредено проширување, без подоцна да го разгледаме .txt како што претходно предложивме.

Потоа следува вториот дел (и најважниот) во рамките на нашиот процес, бидејќи ако сме ја отвориле бележничката и сме ги залепиле упатствата што ги наведовме претходно, тогаш ќе треба да го зачуваме документот само со одредено име:

 • Ние кликнуваме на архива.
 • Сега ја избираме опцијата за Зачувај како…
 • Избираме Сите датотеки во делот од Тип.
 • Името простор што можеме да го напишеме TestESET.com
 • Сега само кликнуваме Зачувај.

видете ги наставките на датотеките 01

Ако нашиот антивирусен систем работи совршено добро, тогаш треба веднаш да се појави предупредувачка порака. За време на тестот користевме антивирус ESET, кој ни го дава ова предупредување преку неговиот прозорец за известување што секогаш се појавува надесно.

ЕСЕТ предупредување

Ова предупредување за откриена закана автоматски ќе ја избрише датотеката што се обидовме да заштедиме; на овој начин, потврдивме дека нашиот антивирусен систем (во нашиот случај) ЕСЕТ) работи совршено добро; Препорачуваме да го направите овој тест, како што го спомнавме на вашиот компјутер, за да видите дали вашата заштита ви ја нуди потребната безбедност на Windows. Од безбедносни причини, вреди да се спомене на корисниците дека во никој случај не се обидуваат да ја извршат оваа датотека што ја создадовме поддржана од нашата бележник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.