Како да знаете дали е украден мобилен телефон

Smartphone

За среќа или за жал мобилни Тие се развија толку позитивно во последниве години што станаа вистинско богатство, особено за сите оние кои имаат среќа да имаат некое припаѓање на високиот опсег. Ова доведе до сè повеќе и повеќе направија идеални цели за крадците, дека во многу прилики наоѓате одлични можности да ги земете без да покренувате сомневања и исто така да ги продадете.

Мрежата на мрежи е полна со веб-страници на кои можеме да купуваме паметни телефони од секаков вид и вредност, и во многу прилики е многу интересно да може да се знае дали е украдена или не, бидејќи многу непожелни заработуваат за живот крадејќи мобилни телефони и продавајќи ги кратко потоа со анонимноста што ја нуди Интернетот. Денес и така никој да не ве измами и да ве измами, ќе ви кажеме детално како да знаете дали е украден мобилен телефон, за да не се купи и да се избегнат последователните проблеми.

IMEI и CEIR, два основни концепта што треба да ги знаете

При купување паметен телефон, мора да знаеме два основни концепта за брзо да донесеме заклучоци и да знаеме, на пример, дали е украден терминалот што го купивме или неговото потекло е сомнително. На IMEI (Идентитет на опрема за меѓународна мобилна станица на англиски јазик) Тој е првиот од овие концепти и на едноставен начин би можеле да кажеме дека тоа е идентификациониот број што го има секој мобилен телефон.

IMEI

Овој број е единствен за мобилен уред и се генерира автоматски без корисникот да може да го промени или измени, барем на едноставен начин. Врз основа на овие идентификациски броеви, CEIR (регистар на идентитет на централна опрема), што е база на податоци со броеви IMEI кои одговараат на украдени терминали.

Оваа база на податоци, што може да биде навистина корисна, бидејќи штом еден од овие уреди е вграден благодарение на IMEI на оваа листа, се поврзува со мрежата на мрежи, операторот што ви дава услуга ќе го блокира пристапот до ова, Не е така бидејќи нема глобална база на податоци и има многу различни бази на податоци кои само многу ги комплицираат работите.

Ова значи дека многу оператори не користат никаква листа, блокирајќи многу малку терминали за употреба, и покрај тоа што се целосно свесни дека имаат сомнително потекло.

Во случај да можете да пристапите до IMEI на мобилниот пред да го купите, можете да проверите дали е вклучен во некои од овие списоци. Една од најважните во светот е онаа создадена од ГСМА, позната од скоро сите по тоа што е организатор на Светскиот мобилен конгрес што се одржува секоја година во шпанскиот град Барселона.

Важноста на пријавување кражба на паметен телефон

Многу корисници кои треба да поминат низ непријатниот момент од кражба на смартфон, претпочитаат да не го пријавуваат инцидентот, да избегнуваат документација и да губат време, даваат оставка за да мораат да купат нов терминал. Сепак, оваа опција, која е несомнено најпријатна, е да им се даде на крадците уште повеќе капацитети.

И тоа е тоа Со пријавување, IMEI поврзан со тој мобилен уред ќе влезе во базите на податоци CEIR и давање можност на операторите на мобилни телефони да го блокираат уредот и да го направат неупотреблив. На овој начин, крадецот ќе има повеќе потешкотии кога станува збор за продажба на украдениот уред, иако за жал блокираните терминали и очигледно без никаква употреба продолжуваат да имаат голем пазар.

Smartphone

Секогаш кога нашиот мобилен уред е украден, важно е да одите во Полиција или во Цивил Гурдија за да го пријавите инцидентот, јасно наведувајќи го IMEI на терминалот, за да може органите за спроведување на законот да испитаат во длабочина. Исто така, од суштинско значење е да го известите вашиот оператор да го блокира терминалот, бидејќи иако тој ќе влезе во базите на податоци ЦЕИР, блокот ќе биде практично непосреден.

Исто така, не заборавајте да ја заклучите СИМ-картичката за да избегнете повеќе проблемиБидејќи крадецот може да се посвети на правење повици во странство или испраќање СМС-пораки што резултираат со висока сметка.

Ако паметниот телефон се појави повторно или успеете да го вратите, не грижете се затоа што секогаш можете повторно да го отклучите IMEI контактирајќи со вашиот оператор. Понатаму, со ова известување, тој исто така ќе исчезне од базите на податоци ЦЕИР.

Ако не го знаете IMEI на терминалот

IMEI на кој било мобилен уред може да се знае со бирање на одреден број на него, иако ако не украле, ова ќе биде тешко, но никогаш не боли да се биде претпазлив и да се запише некаде. Покрај тоа, секогаш е можно да се види во полето на уредот каде што дојде паметниот телефон кога го купивте.

Во случај да не можете да го набавите со кој било од овие два начина, секогаш можете да го вратите преку вашата сметка на Google.

Како да знаете дали е украден мобилен телефон

Откако точно знаевме кои се концептите IMEI и CEIR и некои други работи, сега можеме да започнеме да објаснуваме како можеме да знаеме на повеќе или помалку несомнен начин дали мобилен телефон е украден или неговото потекло е целосно легално.

Проверете го со СИМ-картичка

Првиот начин да дознаете дали мобилниот телефон што го купивте или размислувате да го купите е со вметнување на СИМ картичка во него и проверете дали ви дозволува да остварите повик. Во случај да комуницирате и ако локацијата ни укаже дека појдовните повици се ограничени, ставете се во најлошото.

За да ги потврдите овие информации, само треба да се јавите кај операторот на вашиот мобилен телефон и да ги прашате дали IMEI е блокиран затоа што станува збор за украден мобилен уред или некој корисник го изгубил.

Проверете ги податоците поврзани со IMEI

Интересна опција е да проверите оваа веб-страница техничките податоци поврзани со бројот IMEI на терминалот што го купивте или планирате да го купите. Ако кога внесувате матичен број, тој се појавува како бренд на терминалот Samsung и купувате LG, бидете многу сомнителни.

Иако бројот на IMEI не треба да може да се менува или модифицира, тоа не се случи и многу експерти за мобилни телефони се во можност да го променат нивниот идентификациски број, што го прави дел од новиот терминал што не носи поврзан украден печат.

За жал, сето ова не е непогрешливо

Smartphones

За жал за сите нас сè што ви кажавме во овој напис не е непогрешливо и дали тоа е на пример и како што ви кажавме со одредени напредни техники можете да го промените IMEI на мобилниот. Ова едноставно ја снемува целата историја на овој терминал, и ако станува збор за украден терминал, станува чист од каков било криминален настан.

Покрај тоа, базите на податоци на украдените уреди не се вообичаено премногу ажурирани, па затоа е многу веројатно дека ако некој крадец сака да нè измами, тоа може да го стори многу лесно без да дознаеме во кое било време.

За сето ова, секогаш кога сакате да купите нов мобилен телефон, секогаш правете го тоа преку безбедни веб-страници или апликации кои ве инспирираат со доверба. Исто така, ако купувате во еден од многуте форуми што се во мрежата на мрежи за оваа намена, проверете дали од кого го купувате вашиот нов паметен телефон и како го купувате, за да избегнете идни проблеми.

Мислење слободно

Купувањето на половен мобилен уред во многу прилики може да биде навистина интересна опција, иако со ова се изложуваме на фактот дека тој може да биде украден мобилен, што порано или подоцна ќе заврши со некое незадоволство. Како совет Можам само да ти кажам да бегаш од премногу ниски цени, од продавачи кои не ви ги нудат сите информации што ги барате за уредот за продажба и на чудни начини да го доставите вашиот нов терминал.

Понекогаш стекнувањето мобилен уред за неверојатна цена може да биде добро, но ако не проверите дали е украден или изгубен од друг корисник, тоа може да ви донесе повеќе незадоволство што никој не го сака.

Дали веќе знаете како да проверите повеќе или помалку лесно дали е украден мобилниот телефон што сакате да го купите?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.