Како да знаете дали сте блокирани на WhatsApp 2019

WhatsApp блокиран

Секако 100% од оние што го читаат овој пост, и ако не скоро, тие обично користат апликацијата за испраќање пораки, WhatsApp. Апликација што го смени начинот на користење на нашите мобилни телефони од ден во ноќ. 

Апликацијата за квинтесенцијални пораки во моментов е најчестата форма на глобална комуникација. Толку многу што нЈазикот се прилагоди на него до точка на конјугирање на глагол инспириран од WhatsApp, «Whatsapping». И неговата употреба дури предизвика да се прилагодат стапките на компании кои нудат телефонски услуги и интернет конекција, нудејќи ексклузивни пакети со податоци.

WhatsApp не известува дали сме блокирани

Ние го земаме здраво за готово тоа Ако сте ја достигнале оваа објава, тоа е затоа што сте корисник на WhatsApp. Е  најнормално ако имате паметен телефон. Денес ќе ви кажеме како да знаете дали некој ве блокирал на WhatsApp. Иако можеби ви изгледа чудно, тоа е блокирање на WhatsApp од друг корисник нешто многу почесто отколку што можеме да мислиме.

Тоа е интересна опција во такво опкружување на директна технологија за комуникација. Можеме да помислиме на многу причини зошто еден корисник може да блокира друг. И тоа што го има WhatsApp оваа опција е ценета. Во ред е да може да блокира друг корисник без да дава објаснувања дури ниту лицето што го блокиравме.

Поентата е во тоа можеме да бидеме блокирани од безброј корисници без да знаеме за тоа. Примената на WhatsApp официјално не известува кога нашиот корисник е блокиран од кој било друг. Затоа, освен ако друг корисник експресно не го потврди тоа, нема да можеме да знаеме.

Блокирај во WhatsApp

Но, дури и ако WhatsApp не не извести има некои „трикови“ што треба да ги знаете. Со извршување на одредени тестови можеме да откриеме дали некој особено не блокирал. Има разни начини за проверка дека нашиот корисник на WhatsApp има некакво ограничување. Во принцип, фактот дека нашиот број е блокиран не спречува да испраќаме пораки до кој било специфичен корисник.

Индиции за да знаеме дали нè блокираа на WhatsApp

Меѓу другото, може да забележиме дека по испраќањето пораки до одреден контакт, не добиваме одговор никогаш Зачудувачки е и тоа што статусот на врска "Онлајн" никогаш не се појавува во вашиот контакт. И иако и двете може да биде резултат на случајностВо зависност од нивото на инсистирање, навистина е чудно. 

Слично на тоа, може да се случи тоа не можеме да видиме откако пораката ја испрати познатата сина двојна проверка. Воопшто не се дефинитивни знаци, особено затоа што знаеме дека е можно примателот навистина да не го прочитал или да не сака или може да одговори во тоа време. Иако има и друго објаснување за ова. 

WhatsApp

Како што знаеме, оваа последна причина не мора да одговара на блокада. Меѓу повеќекратните опции за мени за поставување понуден од WhatsApp е делот Заштита на податоци. Од тука можеме да ја активираме или деактивираме „потврдата за читање“ на примени пораки, дури и ако ги прочитавме. Иако мора да знаеме дека со оваа опција е оневозможена, никој нема да знае дали сме ја прочитале вашата порака. Но, исто, и ние нема да можеме да ја видиме сината проверка ниту во нашиот разговор.

Постојат и други опции кои можат да доведат до конфузија како на пр не можејќи да го видите последното време на поврзување. Што е исто така може да се менува од истото мени за приватност. Или што слика на профил за контактот во кој се сомневаме никогаш не ажурирај, или едноставно исчезнувај. Како што можеме да видиме, нешто што не мора да биде вообичаено. Сигурно сите имаме контакти кои го ажурираат својот профил на WhatsApp скоро секој ден, и контакти кои продолжуваат со истиот што го ставаа пред години.

WhatsApp профил

Но, има други видови индиции што ќе не доведат до посигурен заклучок за да откриеме дали сме блокирани од друг корисник. Дефинитивни сигнали што ќе ги добиеме ако се обидеме да извршиме некои активности без да го добиеме вообичаениот резултат. За да ги расчистите сите сомнежи, можете да пробате една од оние за кои ќе ви кажеме подолу.

Значи, сигурно ќе знаете дали сте блокирани на WhatsApp

Обидете се да го додадете во група

Еден од најпознатите дефинитивни тестови да знаеме дали нашиот корисник е блокиран е обидете се да го додадете во група. Ако сме администратори на група, можеме да додадеме неколку контакти на неа. Ние веќе знаеме колку е лесно да додадеме еден или повеќе контакти во групата, се додека имаме улога на администратор. Или уште полесно, можеме да го направиме тестот создавајќи група и обидувајќи се да додадеме контакт за кој се сомневаме дека не блокирал.

Нормалното, ако сè оди добро, е дека WhatsApp додава на овој контакт до создадената група. И се појави како нов учесник во тоа. Па тоа ако апликацијата ни покаже порака во која се наведува "Настана грешка" o "Немате овластување да додадете на овој контакт" работата е јасна, тие ве блокираа на WhatsApp.

Групи WhatsApp

Прво сè додека нема ограничување или блокада, и колку и да може да не мачи, секој корисник може да додаде друг во групата WhatsApp. Да останеме во него, или не, е веќе наша одлука. Но, ако не успеавме да додадеме контакт во група, тоа е токму затоа што тој контакт не сака. Недвосмислена причина да знаеме дека нашиот корисник е блокиран од тој особено.

Проблеми при правење говорен повик

Иако оваа причина не XNUMX процентно убедливоОбидот да остварите гласовен повик до контактот за кој сметаме дека можел да не блокира, исто така може да нè води. Велиме дека не е целосно сигурен тест затоа што ако лицето што го повикуваме нема покриеност во тоа време е нормално дека повикот не работи. Но, ако WhatsApp не дозволи да оствариме повик до одреден корисник, повеќе од веројатно е дека тие нè блокирале.

WhatsApp

Затоа, овој тест, за да не доведе до дефинитивен заклучок, треба да го сториме тоа во повеќе од една прилика. И, за да биде уште посигурен, обидете се да се јавите кога знаеме дека контактот за кој се сомневаме дека знаеме дека може да има покриеност. Ако сте извршиле некој од овие тестови, или сите од нив, и не можете да контактирате или сигналите се јасни, повеќе од веројатно е дека сте биле блокирани на WhatsApp.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.