Како да знаете кои апликации имаат пристап до нашата сметка на Gmail

Прашањата за приватност станаа повеќе од вообичаени. За жал, сите овие проблеми почнуваат да се корисници на гуми, корисниците кои ја виделе панорамата, престануваат да се грижат за тоа, нешто што не треба да го правиме, но сè додека давателите на услуги продолжат да прават што сакаат со нашите податоци, ние сме врзани за нив.

Најновиот скандал го распрснува Гугл (овој пат Фејсбук е зачуван). Според извештајот објавен од „Волстрит журнал“, развивачи на апликации од трети страни имаат можност да пристап до нашите е-пошта. Како е можно? Ова е можно кога ја користиме нашата сметка на Google за пристап до нивните услуги.

Од време да бидат дел, многумина се програмери кои ни овозможуваат брзо и лесно да ја користиме нашата сметка на Фејсбук или Гугл за пристап до нивните услуги без да мора да се регистрирате во кое било време, бидејќи оттаму се добиваат сите потребни информации. Но, се чини дека пристапот што навистина им го даваме на овие типови апликации оди подалеку и не е само на нашето име, возраст и фотографија, како што навистина требаше да биде.

Овој нов скандал нè принудува повторно да погледнете ги апликациите што редовно ги користиме со Google и оние за кои претходно сме овластени да ги користат нивните услуги, со цел да извршиме чистење. Мора да се има на ум дека ако користиме апликации за е-пошта од трети страни, тие мора да имаат пристап до е-поштата, бидејќи во спротивно, тие не можат да ни ја понудат услугата што ја бараме.

Кои апликации имаат пристап до мојата сметка на Google?

Прво, мора да пристапиме до делот од нашата сметка каде што Google ни покажува апликациите што имаат пристап до нашата сметка. Ако не сакаме да се движиме низ сите делови што Google ни ги нуди, можеме да притиснеме овде да пристапат директно.

Откако ќе ги внесеме деталите за сметката од која сакаме да провериме кои апликации имаат пристап до нашата сметка, сите апликации ќе бидат прикажани заедно со видот на услугата на Google до каде имаат пристап, било да е тоа исклучиво Gmail, Google Calendar, Hangouts, Google Drive ...

Со кликнување на која било од нив, заедно со, ќе се прикаже подеталниот тип на пристап што го имаат на нашата сметка датумот кога ви дадовме дозвола. За да ги поништиме сите дозволи, мора да кликнеме на Отстрани пристап.

Со кликнување на Повлекување пристап, Google ќе не извести дека од тој момент, доколку го потврдиме процесот, апликацијата повеќе нема да има пристап до нашата сметка и затоа, повеќе нема да можеме да ја користиме апликацијата со нашата сметка на Google, така што целиот напредок што го постигнавме, ако е поврзан со оваа сметка, веќе нема да биде достапен.

Селективно повлечете го пристапот до услугите на Google

За жал не можеме да повлечеме пристап до само дел од услугите на Google, што е, само до календари, контакти, пошта ... но Google не принудува да го отстраниме целиот пристап до апликацијата или системот. Ако сакаме селективно да ги избришеме податоците до кои има пристап апликација или оперативен систем, прво мора да го укинеме пристапот од истата веб-страница што ја посочив погоре и повторно да го започнеме процесот на поврзување.

Со реконфигурирање на оперативниот систем или апликацијата / играта со нашите податоци од Google, апликација / игра или оперативен систем самостојно ќе побара пристап до секоја од услугите што ни се нудат. Во случај на оперативни системи како што се ОС X или Виндоус, полесно е да се ограничи овој вид пристап отколку ако тоа го направиме преку апликација или игра, бидејќи без овие податоци, инвеститорот тврди дека е невозможно да се функционира.

Особено зачудувачки е што игрите како Asphal 8: Airborne на Android, бараат да или да, пристап до нашата сметка на Google Drive од терминал на Android, дозвола што не се бара кога ќе ја инсталираме на уред на Apple. И покрај тоа што го вели Google, приватноста на корисникот сепак е аспект што тие не го земаат предвид, и покрај инсистирањето на Европската унија во овој поглед во последните години.

Совети за да се избегнат идни проблеми со приватноста

Слика на Gmail

Иако е точно дека е многу погодно да можеме да ја користиме нашата сметка на Google за да се регистрирате за услуга, како што видовме, нашите податоци сè уште се мета. не само за гугл, но исто така и за трети лица.

Ако сакаме да продолжиме да ја користиме оваа функција што не само што Google ни нуди, туку и Facebook, можеме да избереме да создадеме нова сметка на Gmail што нема да ја користиме и да ја распределиме само за првично пристап до овие типови на апликации или веб-услуги. Ако подоцна ни се допаѓа тоа што ни нуди, можеме да ја користиме нашата лична сметка, земајќи ги предвид во секое време дозволите што ги бараат апликациите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.