Како да дознаете дали мојата WiFi е украдена од Андроид

Рутер

Во денешно време да се има WiFi мрежа дома, канцеларија, комерцијални простории и други е најчеста, без сомнение голема предност во скоро секој поглед. Тековни уреди поврзете се на мрежата лесно и брзо со оваа врска што ни ја нудат операторите и која ни овозможува да се поврземе на интернет без потреба од кабли или слично.

Сето ова е многу добро, но можно е луѓето кои немаат наша дозвола да се поврземе со нашата WiFi мрежа поврзете се и ова може директно да влијае на брзината на врската, покрај тоа што ќе им овозможи на трети лица да имаат задна врата со која ќе можат да пристапуваат до нашите податоци, фотографии, документи, итн ...

Во овој случај, денес ќе видиме дека WiFi мрежите се исто така интересна пристапна точка за оние кои не сакаат да плаќаат за нивната врска и не можеме да го дозволиме тоа во нашата мрежа. Како да знаете дали ми е украдена WiFi од Андроид, денес е опција достапна за сите корисници и со неколку едноставни чекори ќе ги откриеме овие несакани врски на нашата мрежа. 

WiFi контрола

Од време на време менувајте ја безбедносната лозинка

Пред да започнеме со задачата да откриеме кој нелегално пристапува до нашата WiFi конекција од дома, од работа или слично, можеме да преземеме низа многу основни мерки на претпазливост со кои можеме да ги избегнеме овие несакани пристапи. Не станува збор за криптирање на нешто или модифицирање на комплицирани параметри, едноставно со промена на лозинката од време на време, веќе имаме добра бариера за да спречиме кражба на врска. Можеби изгледа многу основно, но е точно вакви промени толку едноставни и брзи за правење важни се за да ја одржуваме безбедна нашата WiFi мрежа.

Нормално, оваа конфигурација се прави со пристап до рутерот на нашиот оператор и она што треба да го направиме е да се поврземе со рутерот, или од компјутер / Mac или од мобилен телефон, го отвораме веб прелистувачот и ја внесуваме адресата. Пристапот е различен за секој оператор, но обично е лесно да се најде на Интернет или на сопствените страници на операторот. Movistar е назначен како пристапни врати за сите рутери во нашата земја: 192.168.1.1, 192.168.ll o 192.168.0.1, 192.168.0.л Во случај на портокал, да дадам уште еден пример, тие се: http://livebox o http://192.168.1.1 и откако ќе треба да ја ставиме лозинката за пристап што е обично 1234 или Админ и тоа е тоа.

Од друга страна, мора да се каже дека можеме да го контролираме дофатот на нашата домашна мрежа или да го деактивираме WPS, ова се други мерки што можеме да ги преземеме за да избегнеме несакан пристап, но на крајот овие методи не се 100% безбедни, затоа не очекувајте дека Со ова, проблемот е решен засекогаш, иако е точно дека извршувањето на овие чекори ќе го стори тоа тоа во голема мера го комплицира пристапот до нашата мрежа.

WiFi контрола

Проверете ги уредите и MAC адресите

Ова е уште една опција што секогаш ја имаме на располагање во нашата WiFi мрежа за да провериме кој пристапува на нашата мрежа без наше одобрение. Она што треба да направиме е да ја разгледаме листата на поврзани уреди и да ја споредиме со MAC адресите на секој од нив, можеме директно да ги видиме познатите уреди.

Има проблем со овој метод и тоа е што сè повеќе уреди се поврзани на нашата WiFi мрежа, како што се сите паметни производи, сијалици, звучници, ролетни итн., Кои го отежнува откривањето на натрапниците на нашата мрежа и пред сè тоа го прави прилично долга работа за извршување.

WiFi контрола

RedBox - мрежен скенер, алатка за откривање на врски

Тоа е нова апликација / алатка што ја лансираа XDA Developers потполно бесплатна (со нивните реклами) за вашиот мобилен уред и тоа ни ја нуди оваа опција за откривање и управување со сите мрежи на едноставен и многу поуреден начин бидејќи пристапува до податоците преку MAC адресите и на овој начин лоцира приклучување на врски . Можеме да ги видиме сите детали за конекцијата на мрежата WiFi, откријте несакани врски или дури и проверете ја латентноста на нашата врска. Навистина е интересна апликација за сите корисници кои знаат дека имаат несакан пристап до нивните врски.

Работата на оваа алатка е едноставна и мора да ја додадеме нашата WiFi мрежа за да може правилно да ја следи опремата што сме ја поврзале со неа. Тогаш едноставно ќе започне да бара секоја од врските што не се регистрирани од наша страна. Очигледно, апликацијата бара дозволи за пристап до мрежата со пристап до нашата локација и да ги знае SSID и BSSID. Начинот на активирање на оваа алатка е многу едноставен следејќи ги овие чекори:

 • Првото нешто што треба да направиме е да ја преземеме апликацијата
 • Сега пристапуваме до опцијата "Детектор на натрапници" за да започнеме процес на регистрација на уредот
 • Влегуваме во „Нов детектор“ и едноставно го оставаме да ја скенира опремата. Сега, кога ќе заврши, ги обележуваме овластените
 • Ние додаваме име за неовластениот корисник и го избираме режимот за откривање на MAC адреса
 • Пократкото време на скенирање овозможува побрзо откривање на несакани врски, но троши многу батерија на паметниот телефон, па затоа внимавајте
 • Кликнете на «Креирај» и апликацијата директно ќе ја следи мрежата за натрапници. Ако открие нешто или ќе ни испрати известување и ќе се појави во „Мои детектори“

И тоа е тоа, сега можеме да видиме дали е украдена WiFi на поедноставен и побрз начин. Со оваа апликација инсталирана на нашиот мобилен уред, ќе можеме постојано да се предупредуваме секогаш кога некој пристапува на нашата WiFi мрежа без наше одобрение, но мора да ја земеме предвид потрошувачката на батерија на оваа апликација бидејќи таа постојано бара врски и затоа имате да знаете како да управувате со тоа и да не останете без батерија кога сте во позадина и работите.

Логично нема опција да спречи несакан пристап до нашата WiFi конекција и дека е тотално безбеден, но можеме да избегнеме некои несакани пристапи без да треба да ги комплицираме нашите животи многу како што објаснивме погоре, едноставно со контрола и промена на лозинките на нашиот рутер на постепен начин може да биде добра опција за да се спречат овие пристапи. Потоа можеме да користиме такви интересни алатки како RedBox за да истражиме малку повеќе и да ги избегнеме овие несакани врски што е можно повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->