Како да знам дали мојот мобилен телефон е бесплатен

Паметниот телефон е заклучен

Долги години, операторите се посветени на субвенционирање на цената на телефоните за да можат корисниците да уживаат во телефони од висока класа, без да остават бубрег во обидот. За да спречат корисниците да се откажат од претплата и да одат во друга компанија, операторите обично ги блокираат уредите, заклучување што обично трае две години.

Но, ако сакаме да го продадеме терминалот, бидејќи се уморивме од оној што го имаме и сакаме да го произведуваме, пред сè, мора да се осигураме дека терминалот не претставува блокада, односно дека не е врзан за кој било оператор, бидејќи во спротивно, парите што можеме да ги побараме за терминалот значително се разликуваат. Еве ви покажуваме како можеме да знаеме дали нашиот мобилен телефон е бесплатен.

Денес, многу оператори престанаа да ги субвенционираат телефоните, особено телефоните од високата класа, како што се iPhone и Samsung, бидејќи ни овозможуваат да ги плаќаме за нив на погодни месечни рати и во никој случај операторот не е блокиран или врзан. На овој начин, ако пред да завршиме со престојот, сакаме да се ослободиме од терминалот, можеме да го направиме тоа без никаков проблем.

Но, не сите оператори ни нудат бесплатни терминали од фабриката, бидејќи терминалите од среден опсег или ниска класа сè уште се субвенционираат во повеќето случаи, што подразбира дека е веројатно дека се врзани за операторот најмалку две години, минималниот период што го бараат операторите за да ја задржат обврската при бесплатно добивање мобилен телефон.

Како да знам дали мојот мобилен телефон е бесплатен

Терминалот е блокиран од операторот

Да знаеме дали нашиот мобилен телефон е ослободен од фабриката или е прицврстен на трајноста на операторот, е многу важен фактор и кога купувате терминал и кога го продавате. Кога станува збор за продажба, тоа е важно, бидејќи неговата вредност варира многу ако е без потекло или е врзана за оператор. Важно е и при купување, бидејќи ако продавачот престане да ги плаќа соодветните давачки, операторот може да ја блокира употребата на терминалот преку IMEI, претворајќи го нашиот нов нов уред во убава тежина во хартија.

Секој терминал ни нуди низа кодови што ни ги овозможува при внесување во терминалот веднаш знаеме дали нашиот терминал е врзан за оператор или не. За жал, овие кодови се сосема различни меѓу производителите, па подолу ви ги покажуваме кодовите со кои, според производителот, можеме да знаеме дали нашиот терминал е бесплатен или е врзан за оператор.

Samsung терминали

Лого на Samsung

Кодот со кој корејската компанија ни овозможува да знаеме дали нашиот терминал е бесплатен или е врзан за оператор * # 7465625 #. Овој код мора да биде внесен од апликацијата за повикување. Ако на екранот се појави пораката OFF, нашиот телефон е бесплатен. Ако, напротив, се појави пораката ON, тоа подразбира дека нашиот терминал е врзан за оператор.

Sony терминали

Откријте дали мојот телефон на Sony е без фабрика

Јапонскиот гигант на пазарот за телефонија, Сони, ни овозможува да знаеме дали нашиот паметен телефон е бесплатен преку кодот ## 7378423 ## код што мора да го внесеме во апликацијата за терминални повици.

Следно, ќе се прикаже мени со различни опции, од кои треба да избереме Информации за услугата и потоа конфигурација. Во рамките на менито Конфигурација, мора да бараме Статус на искоренување. Ако се појави Да, нашиот паметен телефон е ослободен од фабриката, но ако не се појави Не, нашиот терминал е врзан за соодветниот телефонски оператор.

Терминали на Huawei

Како да дознаете дали мојот Huawei е бесплатен

Третиот производител што продава најмногу телефони ширум светот, Huawei, ни овозможува да знаеме дали нашиот терминал е блокиран или е целосно бесплатен со внесување на следниот код од апликацијата за повици: * # * # 2846579 # * # *. Appearе се појави мени, каде што ќе притиснеме Мени на проектот> Барање за мрежни информации> Информации за заклучување на SIM. Ако, напротив, се појави SIMLOCK_DEACTIVE, тоа ќе значи дека нашиот терминал Huawei е потполно бесплатен.

LG терминали

Како да знам дали мојот LG е бесплатен

Другиот чаебол Корејски, LG, ни овозможува да знаеме дали нашиот паметен телефон е блокиран или не со пристап до поставките на терминалот. Во рамките на Поставките, одиме на За телефонот> Информации за софтверот. Ако верзијата заврши во -ЕУР-XX значи дека нашиот терминал тоа е без фабрика и дека не поминал низ филтрите на операторот.

Вметнување на СИМ-картичката на друг оператор

СИМ картичка

Ако ја имаме при рака картичката на друг оператор, која не е дел од истиот оператор, можеме брзо да знаеме дали нашиот терминал е блокиран или е целосно бесплатен. Ако при внесување во него, покрај ПИН-кодот, не прашува за код за отклучување, тоа значи дека нашиот терминал е врзан за оператор.

Ако напротив, само прашајте ни за ПИН-кодот и кога ќе го вклучите, тој се поврзува со операторот на картичката, тоа значи дека нашиот терминал е бесплатен, така што можеме да започнеме да го користиме со друг оператор без да се грижиме за блокирање.

Повикување на операторот

Ако не сакате да си го комплицирате животот со кодовите и менијата за конфигурација на терминалите, најбрзата опција за да знаете дали нашиот паметен телефон е бесплатен или е блокиран од операторот е да контактирате со операторот. Брзо ќе излеземе од сомнежи и тие исто така ќе не известат за времето на трајност и затоа блокирање на терминалот, по што, можеме да побарајте негово ослободување целосно бесплатно.

Нашиот паметен телефон е бесплатен се додека ...

До денес, сите врвни терминали што операторите ни ги ставаат на располагање во погодни услови од 24 месеци (вообичаен термин што компаниите нудат да го плаќаат за паметниот телефон) се целосно бесплатни, бидејќи во повеќето случаи, крајната цена што ја плаќаме за тоа исто е како да сме го купиле директно во физичка или онлајн продавница целосно ослободена од фабриката.

Исто така, ќе биде фабрички бесплатно сè додека не го купувајте од телефонски оператор, или директно до производителот, на Амазон, Ел Корте Инглес или која било друга компанија што ги продава. Во овој случај, не е потребно да се прават проверки за да се знае дали е бесплатно или не.

Клучот е нашиот IMEI

Добијте број на IMEI

IMEI на мобилните телефони е како бројот на регистрација на автомобили или IP што ги користиме за сурфање на Интернет. Преку IMEI можете да знаете во секое време, кој го купил терминалот и неговата состојба, заклучен или ослободен од фабриката. Ако нашиот терминал е блокиран и поминал период од 24 месеци откако го купивме, единствениот број што навистина го интересира операторот да го отклучи нашиот терминал е IMEI.

За да го знаеме IMEI на нашиот паметен телефон, само треба да одиме во апликацијата Повици и да го внесеме кодот * # 06 #. Потоа ќе се прикаже нумерички код, код што треба да му обезбедиме на операторот да го процесира за отклучување на терминалот. Секој оператор има различна постапка при ослободување на терминалот. Ако го немаме нашиот терминал при рака, можеме да ги добиеме овие информации директно во кутијата со уредот или преку фактурата за купување на терминалот.

Отклучување на портокал паметен телефон

Отклучување на портокал паметен телефон

Француската компанија престана да ги блокира терминалите од 2014 година, затоа, сите терминали што ги објави на пазарот преку својата компанија, сите се целосно бесплатни и не е потребно да се бара отклучување. Ако имате терминал со повеќе од четири години, Портокал ни нуди веб-страница во која можеме побарајте го кодот за отклучување внесување на IMEI на терминалот заедно со моделот на истиот (непотребни информации бидејќи ова е во рамките на IMEI кодот).

Отклучување на смартфон Водафон

За да ослободиме терминал од британската компанија Водафон, мора директно да пристапиме до мобилната апликација преку мрежата што ни дава пристап до нашата сметка. Следно, кликнете на Управува> Поставки и додатоци и изберете Отклучи го мојот мобилен.

Скролуваме до крајот на страницата додека не ја најдеме опцијата Отклучи мобилен, каде што мора внесете број IMEI. Откако ќе го внесеме, ќе мора да почекаме максимум 48 часа за да го добиеме кодот за отклучување, код за отклучување што мора да го внесеме во терминалот кога тој не е побаран при вметнување на СИМ-картичка од друг оператор.

Отклучување паметен телефон Movistar

Movistar

Movistar ни овозможува да бараме отклучување на терминал што треба стапи во контакт со 1004 покрај тоа што ќе ни ја понуди опцијата преку клиентската област. За да го направите ова, треба да имаме при рака IMEI на терминалот што сакаме да го отклучиме. Овој процес ќе трае најмногу 48 часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.