Како да знаете кој го посетува мојот Фејсбук

статуа

Фејсбук стана социјална мрежа каде што ако не си навивач. Со доаѓањето на Фејсбук беа многу корисници кои ја исфрлија својата приватност низ прозорецот, ставајќи ги на милост и на Марк Цукерберг и на кој било друг сè што прават секојдневно, нивните вкусови, преференции ...

Фејсбук е идеална услуга за пребарување луѓе, уште од. Авторството врз нив не пречело во ниту еден момент да го ограничи обемот на нивниот профил, така што само со внесување на името во Google или во машината за пребарување на Facebook, можеме да пристапиме до профилот на корисникот. Ако сте alousубоморни на вашата приватност, во оваа статија ќе се обидеме да ги решиме вашите сомнежи за опциите што се достапни за проверете кој го посетува нашиот профил на социјална мрежа.

Прво, мора да имаме предвид дека социјалната мрежа ни овозможува да ја конфигурираме нашата сметка така што нејзиниот дострел е многу ограничен, односно само нашите пријатели да можат да пристапат до нашиот профил. Ова е обично првиот чекор кон кој мора да направиме спречи други луѓе за кои не знаеме да пристапат до нашиот профил и да озборуваат. Фејсбук е официјална страница на озборувања, каде што секој може практично да открие какво било дадено за нас само со посета на нашиот профил.

Кој го посетува мојот профил на Фејсбук

Facebook

Бидејќи е социјална мрежа за озборувања, веројатно е дека многу корисници сакаат да знаат во секое време кој од нашите пријатели го посетуваат профилот на нашата социјална мрежа. Официјално, Фејсбук не ни нуди никаква опција да ги потврдиме овие податоци, бидејќи тие ги резервираат за себе, за да можат да ги ориентираат своите производи, рекламирање ... покрај тоа што во секое време знаат со кого комуницираме почесто за да ни помогнеме да комуницираме со нив ако не сме го правеле тоа долго време .. .

И покрај тоа, можеме да знаеме кој го посетил нашиот профил или неодамна комуницирал преку Messenger преку пристап до кодот на страницата, процес што изгледа донекаде сложен и кој исто така не работи со сите корисници. Ако, мора да го имаме предвид тоа Податоците што ни ги нудите одговараат и на корисниците кои го посетиле нашиот профил и на луѓето со кои сме одржувале контакт преку платформата за пораки Месенџер. Корисниците кои неодамна комуницирале со која било од нашите публикации, исто така, ќе бидат прикажани во форма на коментар или кликнале на „Како“ во која било од нив.

Код на веб-страница на Фејсбук

 1. Прво на сите, ние мора да го отвориме нашиот Фејсбук профил
 2. Потоа, притиснете Control + U за пристап до изворниот код на истиот.
 3. Сега само треба да го бараме зборот FriendsList. Најдобар начин да го бараме меѓу сите редови на кодови е со користење на полето за пребарување што ни го нуди прелистувачот, до кое можеме да пристапиме со притискање на Control + F.
 4. Во полето за пребарување пишуваме FriendsList. Откако пребарувачот ќе го најде, треба да бараме нумерички код проследен со цртичка (123456789-2). Потребни ни се само броевите што се наоѓаат пред цртичката, односно 123456789.
 5. Тој број го претставува кодот на корисникот на Фејсбук. За да провериме за кого станува збор, мора да го напишеме прелистувачот www.facebook.com/123456789, каде што 123456789 е бројот што го добивме од прегледот на кодот на страницата.

Користете апликации од трети страни

Не не и не. Ако Фејсбук не ни дозволи пристап до оваа информација и единствениот начин, да го наречеме на некој начин, е преку методот што го спомнав погоре, нема да има пристап ниту едноставна апликација од трета страна. Овие апликации се карактеризираат со барање на голем број дозволи со кои апликацијата има целосна контрола врз нашите сметка, и статистички знае во секое време со кого вообичаено контактираме, информација што ни покажува како навистина да има пристап до податоците што тој тврди дека ги нуди.

Овој тип на апликации се достапни за преземање бесплатно, да ја промовира нејзината инсталација, покрај нејзината функционалност. Но, единственото нешто што тие навистина го прават е да ги чуваат сите наши податоци и начинот на кој комуницираме во социјалната мрежа за подоцна да тргуваме со нашите податоци, но без да понудиме ништо за возврат. Ако користите некоја од овие апликации, најдобро што можеме да сториме е да ги елиминираме сите дозволи што ги доделивме, така што на овој начин тие ќе престанат да профитираат од нашата работа.

Како да ги отстраните дозволите за апликации од трети страни

Отстранете го пристапот до апликациите и мрежата на Фејсбук

Ако сакаме да ги елиминираме сите дозволи што ги имаат овие наводни информативни апликации, тоа мора да го сториме преку веб-страницата бидејќи преку опциите за конфигурација на апликацијата опциите што таа ни ги нуди се многу ограничени, ограничување што никогаш не сум го разбрал сосема, бидејќи повеќето корисници пристапуваат преку апликацијата на нивните мобилни уреди.

За да ги деактивирате дозволите на апликациите, ќе пристапиме на следниот начин: Конфигурација> Апликации> Сесија започната со Фејсбук. Сега само треба да кликнеме на апликациите што ги сакаме одземете пристап до нашата сметка.

Статистика на нашата страница на Фејсбук

Не секој има лична сметка на Фејсбук и ја користи редовно. Ние исто така наоѓаме лични сметки со речиси никаква активност, сметки што се создадени за да се создадат Фејсбук страници на бизнис, активност, група, здружение... ако имате сметка од овој тип, веројатно сте заинтересирани да ги надминете озборувањата и да добиете информации за посетите што ги прима нашата страница, со цел да ги водите кампањите, да направите измени во нашиот начин на работа ... како како и интеракција со нашите следбеници.

Фејсбук увид

Статистика на веб-страница на Фејсбук

Facebook Insights е мајчин инструмент што социјалната мрежа ни го става на располагање да има пристап до аналитиката на нашата веб-страница. Оваа алатка е достапна само за веб-страниците на Фејсбук, во ниту еден момент нема да ни понуди информации поврзани со личните сметки со кои се поврзани. Оваа опција е достапна во горната лента со мени на веб-страницата на Фејсбук, веднаш до Алатките за известувања и објавување.

Фејсбук Волфрам Алфа

Анализа на веб-страници на Фејсбук

Фејсбук Волфрам Алфа Ни нуди целосни информации за целиот сообраќај генериран од нашите публикации, како и за досегот што го имаат. Фејсбук АПИ што ја користи оваа услуга го ограничува пристапот до каква било информација поврзана со нашите пријатели, освен ако ние лично не им дадеме пристап до неа, пристап што не влијае на резултатите од извештајот што ни го нуди. Оваа услуга е една од најмалку наметливите што можеме да ја најдеме на Интернет, како и целосно бесплатна и ни овозможува во секое време контролирајте го пристапот што го имате до нашата сметка, како што коментирав.

На интернет можеме да најдеме голем број на апликации и услуги кои ни ветуваат злато и мур, но тие секогаш бараат пристап до голем број функции и опции на социјалната мрежа, тоа е кога треба да започнеме да се сомневаме и избришете ја апликацијата или брзо напуштете ја услугата. Ако е премногу доцна, можете да ги следите чекорите што претходно ги коментирав за да можам да забранам какво било пристапување на овие услуги или апликации до вашите податоци.

На крајот на краиштата, да се знае кој го посетува мојот Фејсбук не е лесно И, се разбира, ниту една апликација од трета страна нема да ви ги обезбеди овие информации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.