Како да знам кој ми се јавува со непознат број

Знај кој ми вика

Многумина од нас се корисници кои страдаат од повици од непознати телефони во време на дремка, прво нешто наутро или нешто пред 10 навечер. Причината не е никој друг туку обидете се да го фатите корисникот во мирување да може да ви понудиме, генерално, низа услуги.

За среќа, за вакви досадни проблеми, на располагање имаме различни опции во форма на апликации, апликации кои исто така се надополнуваат, така што можеме да користиме повеќе од една апликација истовремено. Еве ви покажуваме како да знаеме кој ни се јавува со непознат број.

Телефонски оператори, осигурителни агенции, реклами од секаков вид ... секое лице или компанија може да стои зад телефонскиот број за кој не знаеме. Некои корисници избираат да ги намалат своите загуби кога ненамерно сме ги зеле овие типови на повици информирање на нашиот соговорник да не не повикува повеќе, нешто што за жал не се случува и со текот на времето добиваме нов повик.

Hiya

Иако не е толку позната на пазарот, Хија е една од најпознатите поцелосни и едноставни системи за идентификација на повикувачи да се справиме со тоа што го имаме на располагање и на iOS и на Android. Hiya ни овозможува да креираме и одржуваме црна листа на блокирани телефонски броеви, така што во секое време ќе ги квалификува како спам и повикот да не ringвони на нашиот терминал или да се пренасочи директно на говорна пошта.

Ако кој било број ја прескокне апликацијата, можеме да го пријавиме во апликацијата со цел да се придонесе во базата на податоци и да имаат корист другите корисници. Исто така, ни овозможува да идентификуваме кој било телефонски број, дури и СМС-пораки што не се наоѓаат во нашата агенда или што се слични, по нумерирање, на другите што се во регистарот на апликацијата. Друга предност на оваа апликација е тоа што се ажурира скоро секој ден кога ќе ја отвориме, така што секој ден имаме нови телефонски броеви.

Hiya: идентификација на повик и блокирач на несакана пошта (врска со AppStore)
Хија: ID на повикувач и блокирач на несакана поштаслободен

Вистински повикувач

Вистински повикувач е достапен во две верзии, платен, кој исто така ни овозможува да снимаме телефонски повици (само во верзијата Андроид), не прикажува реклами и ни овозможува да бараме идентитет до 30 непознати телефонски броеви месечно. Меѓутоа, со бесплатната конверзија, имаме повеќе од повеќето смртници, бидејќи ни овозможува буквално да го идентификуваме секој телефонски број што не повикува.

Исто така ни овозможува директно блокирање повици за спам и телемаркетинг покрај СМС и блокирајте ги телефонските броеви по серии. Исто така, ни нуди платформа за пораки за разговор со нашите пријатели, функција што нема многу смисла кај овие типови апликации. Ако нашиот паметен телефон има две SIM-картички, нема проблем, бидејќи апликацијата работи со секој примен повик, а не со главната или секундарната линија на терминалот.

Јавете се на блокирач

CallBlocker - Знајте кој ми вика

Друга одлична апликација достапна и на Android и на iOS за блокирање на несакани телефонски повици е Call Blocker, апликација за која ќе се грижи автоматски блокирајте и повици и СМС од регистрирани компании во вашата база на податоци. Исто така, ни нуди можност да можеме да провериме телефонски броеви преку својата база на податоци или дури и да додадеме нови ако некој успеал да го заобиколи филтерот за апликација.

Оваа апликација ни ги нуди телефонските броеви и од Шпанија и од Латинска Америка, така што другите апликации не беа во можност да ви помогнат, можеби оваа. Во рамките на опциите за конфигурација, Блокаторот на повици ни овозможува да блокираме кој било телефонски број што не е во нашата листа на контакти, меѓународни повици или сите оние повици што ги примаме со скриени броеви.

Блокатор на повици (врска со AppStore)
Јавете се на блокирачслободен

Whoscall

Ако барате апликација која не бара интернет-врска За постојано ажурирање, Whoscall е апликацијата што ја барате. Има база на податоци од повеќе од 600 милиони телефонски броеви кои се идентификувани како спам или теле-маркетинг. Како и другите апликации, тоа ни овозможува да блокираме секаков вид повик, како и СМС-пораките на сите броеви вклучени во агендата на оваа апликација.

Whoscall - ID на блокаторот и блок
Whoscall - ID на блокаторот и блок
Развивач: Гоголук
цена: слободен
Whoscall - ID и блок на повикувач (врска со AppStore)
Whoscall - ID на блокаторот и блокслободен

CallApp

Јавете се - Знајте кој ми вика

CallApp не само што ни нуди апликација за да можеме брзо идентификувајте телефонски броеви кои се сметаат за несакани пораки или се поврзани со телемаркетинг, но исто така ни овозможува да снимаме повици, со цел да имаме физички тест ако ни треба во одредено време. Секојпат кога ќе добиеме повик, името на компанијата со која е поврзана ќе се појави на екранот на нашиот терминал, што ќе ни овозможи брзо да одлучиме дали сакаме да го земеме повикот или не.

Снимањето на повик ни овозможува да снимаме и дојдовни и појдовни повици и лесно споделувајте ги од апликацијата. Оваа апликација ни овозможува исто така да ги одржуваме телефонските броеви на нашите контакти во тек со различните социјални мрежи, плус што може да биде доволен за некои да се одлучат за оваа апликација.

Поради ограничувања на iOS, оваа апликација е достапна само во рамките на екосистемот Андроид, каде што нема проблем кога користите апликација за снимање на телефонски повици што ги остваруваме или примаме.

ID на повик Про

Проф на повик - Знајте кој ми се јавува

Ја завршуваме компилацијата на најдобрите апликации за блокирање на телефонски броеви со Caller ID Pro, апликација што работи под претплата и е фокусирана на корисници кои треба да знаат кој ги повикува постојано. Базата на податоци за телефонски броеви што ни покажува дека се ажурира секој ден.

Во однос на функциите, Caller ID Pro практично ни ги нуди истите функции што можеме да ги најдеме во која било друга апликација за што разговаравме во оваа статија. Цената на претплатата се движи од 10,49 евра месечно до 31,99 евра годишно, ако плаќаме цела година. Ако сме јасни дека оваа апликација ни е потребна, можеме да избереме да ја користиме доживотната лиценца која има цена од 54,99 евра.

ID на повик Про достапно само за уреди управувани со iOS, тоа е, само за iPhone и исклучиво. Во моментов нема достапна верзија за Android.

Проф. На повик (врска со AppStore)
Про идентификација на повикслободен

Блокирајте повици без апликации

Ако не сакаме да ги користиме овие типови на апликации и не ни пречи да го собереме непарниот повик што го добиваме во несоодветни времиња, можеме да избереме директно да го блокираме тој број директно од нашиот терминал, без разлика дали станува збор за iPhone или Android.

Блокирајте телефонски број на iPhone

Блокирајте го телефонскиот број на iPhone

 • Прво одиме на дневник за повици.
 • Следно, кликнуваме на i that се прикажува на крајот од телефонскиот број сакаме да блокираме.
 • Во деталите за тој телефонски број ја наоѓаме опцијата Блокирајте го овој контакт.
 • Со кликнување на таа опција, iOS ќе не извести дека нили нема да добиеме ниту повици ниту СМС-пораки од тој контакт.

Блокирајте телефонски број на Android

Блокирајте го телефонскиот број на Андроид

 • Во рамките на дневникот за повици, ние мора кликнете на телефонскиот број сакаме да блокираме. Ако го имаме зачувано во дневниот ред, кликнете на името.
 • При притискање, ќе се прикаже мени што ни овозможува: Испрати порака, Б.заклучување / означување како несакана пошта и детали за повик. Кликнуваме на втората опција.
 • Следно, ние само треба да потврди дека сакаме да го блокираме тој број да престане да прима и текстуални пораки и телефонски повици.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.