Како да играте слајдови бавно или брзо во Windows

брзина на лизгање

Слајдовите не се презентирани само во Microsoft PowertPoint туку и во голем број апликации посветени специјално на овој вид задачи. Сега оваа апликација што ја споменавме можеби е премногу за да се обиде да прикаже неколку слики сместени на нашиот хард диск и со некаков вид на ефект или транзиција, бидејќи се сеќаваме дека со него, можеме да направиме прекрасни и исклучителни презентации во зависност од нашата креативност.

Но, ако нема да создадеме нов професионален слајд со наведената алатка, тогаш треба да ги провериме бесплатните ресурси што се подготвени да се користат во секое време; ако зборуваме за Виндоус, има неколку алатки што можеби ги користиме за репродукција на овој слајд, Тоа е целта на овој напис, но спомнувајќи неколку трикови за да можете да ги видите со брза, средна или бавна брзина во согласност со нашата потреба.

Слајдшоу со пикаса 3

Она што ќе го споменеме во овој напис е неколку алатки што можете да ги користите за репродукција на слајдови, сето тоа без да мора да плаќате апсолутно ништо за да добиете некој вид официјална лиценца. Ако зборуваме за организатор на фотографии во GoogleСо него, исто така, ќе имаме можност да направиме репродукција на слики и фотографии.

брзина на слајд 01

Сликата што ја сместивме во горниот дел ни покажува неколку елементи што сигурно ќе ги цениме ако ги користиме Picasa 3 за репродукција на слајд на фотографии и слики; кон десната страна има 2 многу важни функции, од кои едната ни овозможува да избереме тип на ефект што ќе се прикажува помеѓу секоја од овие слики. Малку подалеку од десно е мал индикатор, каде што можеме дефинирајте го точното време кога едната слика треба да ја помине на другата. Веројатно, ова е најдобрата опција кога станува збор за репродукција на слајдови на слики, бидејќи времето на транзиција е целосно прилагодливо.

Слајдшоу со користење Галерија на слики

Бидејќи предлагаме употреба на неколку алатки што треба да се извршуваат во Виндоус, се наоѓа уште една идеална алтернатива за играње слајдови Фото галерија на Виндоус.

Оваа апликација не добила никаков вид модификации од нејзината верзија во 2012 година, така што употребата на секоја од нејзините функции е многу лесна и едноставна за правење. Ако сме во Виндоус 8, ќе треба да одиме само на почетниот екран (нов кориснички интерфејс) и напишете го името на оваа апликација, тоа е: Галерија со фотографии.

брзина на слајд 02

Ние само треба да ја избереме алатката од нејзините резултати. Иако интерфејсот покажува комплексна лента на врвот, во моментот сме заинтересирани само да избереме „преглед“ од лентата со мени на врвот. После тоа, можеме да кликнеме на иконата горе десно, на која пишува „Презентација“.

брзина на слајд 03

На дното на оваа опција ќе се појават сите премини што треба да се користат помеѓу секоја од сликите откако овие слајдови ќе започнат да се играат. Можевме и притиснете го копчето за функција F12 за таквата репродукција да започне веднаш. За жал, во оваа природна алатка за Виндоус не постои можност за промена на брзината, но таа е добра алтернатива ако сакаме да ги видиме фотографиите со многу привлечен изглед.

Прегледувачот на фотографии за Windows

Ова може да се смета како друга од природните алатки за Виндоус, во која можете да уживате од Виндоус 7 до повисоките верзии предложени од Мајкрософт. Начинот на користење на оваа алатка е една од најлесните задачи за извршување, бидејќи треба само отворете го нашиот истражувач на датотеки за да отидете во одредена папка каде што се наоѓаат некои фотографии или слики.

Откако ќе се лоцираме во наведената папка, мора кликнете двапати на која било од сликите таму присутни. Во средниот дел од долната лента има икона која има форма на екран, што треба да ја избереме за автоматско започнување на слајд шоуто.

брзина на слајд 04

Иако оваа алатка не ни нуди можност за тајминг на брзината помеѓу секоја од овие слики како Picasa 3 ни помогна да го сториме тоа, но ако можеме да користиме 3 брзини што се стандардно конфигурирани во алатката. За да го направите ова, додека репродукцијата е во тек, ние мора да го избереме десното копче на глувчето и да избереме од 3-те опции што се присутни таму, а тоа се:

брзина на слајд 05

  1. Бавно
  2. Медиуми.
  3. Брзо

Овие брзини претставуваат приближно 3, 5 и 11 секунди. Со сите овие помагала што ги споменавме, практично не треба да купувате каков било вид апликација од трета страна за да можете да репродуцирате слајдови, бидејќи предложените се потполно бесплатни за употреба во Windows.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.