Следете го овој водич за правилно да го изберете вашиот нов мобилен телефон

Мобилен избор

Пред неколку години, кога мобилните телефони беа едвај корисни за повикување, испраќање спорадични СМС пораки и лоцирање надвор од нашиот дом или работа, изборот на кој мобилен телефон ќе се купи беше многу едноставен процес. Тешко дека имаше мал спектар на модели на пазарот, а огромното мнозинство од нив дозволија да го сторат истото, без функции што разликуваат некои терминали од другите. Во основа, нивниот избор се засноваше на достапноста и цената што бевме подготвени да ја платиме за џебен телефон.

Денес, поради големиот број на производители и нивните повеќе од широк спектар на модели со различни големини, цени и спецификации, може да биде многу ѓубриво да се одлучи помеѓу неколку мобилни терминали. Или преку неговата камера, неговиот процесор, големината или квалитетот на неговиот екран па дури и поради нејзината марка полудуваме секогаш кога ќе посакаме обнови го нашиот телефон. И како што тоа го правиме сè почесто, ве оставаме а водич со точките што треба да ги земете предвид за да го направите вашиот избор правилен Кога ќе дојде моментот. Можете ли да дојдете со нас?

Ако се вратиме на средината на 90-тите, првите мобилни телефони што обичниот граѓанин можеше да си ги дозволи веќе почнаа да се гледаат на улиците, иако дури во 2004-от век, кога операторите почнаа да ги даваат своите терминали со програмата за точки кога употребата на мобилни телефони стана широко распространета. На пример, во XNUMX година беше ретко кој немаше мобилен телефон да се јавува и да се јавува без да мора да биде дома или во канцеларија.

Еволуција на мобилни телефони

Во тоа време, каталогот беше многу мал, исто како и употребата што му беше дадена на мобилниот. Но, со текот на годините, двете променливи се проширија, сè додека не се достигне сегашноста, каде што мобилните телефони имаат екран на скоро целата површина и се практично компјутери што можеме да ги носиме на дланка, трајно поврзани на Интернет и со кои можеме да извршуваме задачи незамисливи пред само десет години.

И поради големиот број задачи што можеме да ги спроведеме денес, и големата диверзификација на пазарот, да се фокусираме на употребата што сакаме да ја дадеме на телефонот. Не е исто да се купи мобилен телефон за 20-годишник, чија главна употреба ќе биде слободно време, кој има потреба од проширена автономија, отколку за постара личност која не се согласува со технологијата, која бара мобилен телефон за да се јави и да направи спорадични фотографии и побарајте лесна употреба.

Главната работа: буџетот.

Samsung S9 цени

Најважното и првото нешто што мора да го земеме предвид при купување мобилен телефон е буџетот што го имаме. Ако нашата граница е 200 €, ќе биде глупаво да бараме опсег од висока класа, бидејќи ќе започнеме да наоѓаме опции по праг на цени до кои не можеме да пристапиме. Ова е единствената променлива што се менува во зависност од тоа дали бараме a половен терминал или нов, како што може да биде случај да се најде паметен телефон со неколку години врвен, по цена на нов среден опсег или дури и основен опсег.

Да продолжиме со екранот.

IPhone Evolution

Откако ќе бидеме јасни за тоа колку можеме или сакаме да потрошиме, одиме на следен чекор: екранот. Денес, големината на екранот е директно пропорционална на големината на мобилниот, бидејќи тие го окупираат скоро целиот преден дел на уредот. Затоа, ако сакаме а голем екран, ние ќе бидеме адвокати со кои ќе имаме терминал повеќе површина, Плус непријатно да се справи со едната рака, што повеќе ќе не вознемирува кога станува збор за тоа да го имаме во џеб итн. Тука започнуваме да ја дефинираме употребата што ќе му ја дадеме на терминалот.

Ако бараме паметен телефон чија прва цел е репродукција на мултимедијална содржинаа, како што се фотографии, видеа или филмови, без сомнение поголем екран ќе биде одличен за нас за тоа Како и да е, ако веќе имаме таблет за тоа, можеби тоа е нешто споредно и ќе биде доволен помал и поудобен терминал, жртвувајќи ја големината на екранот за лесна употреба. Покрај големината, мора да обрнеме особено внимание и на нејзината резолуција и нејзината технологија. Идеалниот? Барем, Full HD резолуција и LED технологија. На овој начин, ќе го имаме најдобриот квалитет на екранот на дланка.

Да не ги заборавиме перформансите.

расклопен паметен телефон

Ако сакаме да купиме нов паметен телефон за обновување на нашиот сегашен мобилен телефон, една од главните причини е да ги подобриме перформансите што ги добиваме од него. Можеби е застарено, работи бавно или сакаме да го ажурираме за да имаме повеќе потенцијал. Оние задолжени да обезбедат дека можеме да ги извршуваме задачите што ги бараме ќе бидат тие процесор и RAM меморија. Затоа мора да ги избереме правилно, за да не остане застарен уред за само неколку месеци за да монтираме процесор од претходната генерација.

Без да бидете експерти во оваа област, секогаш можеме да бидеме водени од бројот на јадра и брзината на часовникот, и споредувајте помеѓу различни уреди. Во денешно време, редок е мобилниот што го нема четири јадрен процесор. Да, повеќе од многу компјутери. Да не заборавиме на RAM меморија, бидејќи е одговорен за процесите во позадина може да продолжи да се спроведува, и за недостатокот на тоа е одговорен за многу несреќи и виси при префрлување апликации, на пример. Денес, во целосна 2019 година, што помалку од 2 GB RAM меморија да остане за неколку години, иако повеќе од утврдување на минимална бројка, Ве советуваме да ги споредувате податоците на уредитее меѓу оние кои се двоумат дали да добијат пресуда во корист на едниот или другиот.

Во рамките на изведбата можеме да го вклучиме и складирање. Ако обично имате голем број на фотографии и видеа, неколку апликации и не ви се допаѓа во зависност од облакот, без сомнение ќе ви треба поголем капацитет за складирање на вашиот мобилен телефон. Ако, пак, имате документи организирани во облак или не треба постојано да ги имате, а исто така и обично не чувате многу мултимедијална содржина, ќе се сретне модел со помалку мемориски простор вашите потреби.

Секогаш недоволната батерија

се вчитуваат мобилни телефони

Ако има нешто што ни недостасува во сегашните мобилни телефони, тоа е батеријата. Колку пати тие во кои ја полневме нашата Нокиа и можевме да ја користиме повеќе од една недела без да бидеме свесни дека имаме приклучок во близина. Иако е точно дека ова главно се должи на зголемувањето на моќноста и големината на екраните и потрошувачката што тие ја бараат, поголемиот број часови што ги користиме во голема мера го намалува нивното траење. Капацитет на батеријата Се мери во засилувач-часови, но во батерии што се мали како оние на неговиот паметен телефон, подмножеството милиампер-час (mAh). Колку повеќе mAh, колку повеќе товар ќе складира и повеќе теоретско траење можеме да добиеме.

И да, зборуваме за теоретско траење бидејќи со ист капацитет на батеријата, можеме да најдеме модели чие целосно полнење трае подолго од другите. Ова главно се должи на ефикасност на вашиот процесор, и технологија и големината на вашиот екран. Колку е поголем вториот, толку повеќе површина ќе треба да осветлува, толку повеќе пиксели ќе треба да покаже и повеќе енергија ќе биде потребна за да го стори тоа. Поефикасен процесор исто така игра важна улога во одржувањето на енергетската ефикасност, троши помалку енергија за извршување на истите функции.

Задолжителната камера.

двојна камера на Xiaomi Mi A1

Се чини дека денес не можеме да живееме без добра фото и видео камера интегрирана во нашиот мобилен телефон. И во некои случаи, без две или дури три камери. Да, како што читате, веќе има мобилни телефони со три вградени камери. Ако употребата што ќе му ја дадете на вашиот нов паметен телефон ќе биде насочена кон одмор или дури и fпрофесионална отографија, секако сметајте на добрата камера што се издвојува од останатите ќе биде од суштинско значење. Дури и паметните телефони од пониската класа имаат повеќе од пристојна камера, со најмалку 8 мегапиксели и квалитет што повеќе од исполнува очекувањата на огромното мнозинство на корисници.

Иако бидете внимателни, не гледајте само на сликата што ги придружува мегапикселите, бидејќи тоа само ја покажува нејзината резолуција. Тоа е, големината на сликата пред да започне да губи квалитет или да стане пикселизирана. Премногу многу е важно да се знае нивната големина, бидејќи колку е повисока, толку повеќе сјај ќе можеме да снимаме, правејќи подобри фотографии при слаба осветленост. Видот на фотоапаратот е важен, особено во случај на постоење на две или повеќе камери, бидејќи во огромното мнозинство на случаи тоа е така сензор е одговорен за правење на нормални фотографиидодека другиот има поголемо зумирање што му овозможува да дејствува како телефото леќа, подобро снимање на слики на предмети од далечина.

Бесконечна битка: оперативниот систем.

Андроид iOS

Но, пред сè, променлива што Willе ве натера да се одлучите за еден или друг вид паметен телефон тоа ќе биде вашиот оперативен систем. Во Андроид има многу поголема разновидност на уреди, бидејќи е инсталирано стандардно во терминалите на широк спектар на брендови. Во меѓу време, Ако бараме iOS, немаме друг избор освен да се определиме за Apple и неговиот iPhone. Или поради опциите што ги дозволуваат едните или другите, нивните разлики на ниво на интерфејс или едноставно затоа што сме навикнати на едното или на другото, во повеќето случаи ќе има континуитет во оперативниот систем.

И покрај тоа што е можеби променливата што најмногу ги ограничува опциите од кои можеме да избереме, ние ја оставивме за последен пат имаме само два начина на избор. Откако ќе го избереме оперативниот систем што најмногу ни се допаѓа, сега можеме да ја споредиме секоја од опциите што најдобро одговараат на нашите потреби.

Како што можеш да видиш, Не е потребно да се биде експерт за да го смените мобилниот и да го направите правилно. Тоа е само за внимателно анализирајте ги вашите потреби, и изберете ја важноста дадена на секоја променлива со цел, на овој начин, да можеме да стигнеме до совршениот уред, кој не е никој друг, туку оној кој најдобро ни одговара. Со овој водич Сигурен сум дека процесот на промена на мобилниот телефон ви е многу полесен Значи, без разлика дали сакате да го обновите уредот или ако го оставите за подоцна, не заборавајте ги овие точки, тие ќе бидат повеќе од корисни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.