Како да изберете таблета за деца

Најдобра таблета за деца

Таблетите станаа една од најдобрите форми на забава, не само за родителите, туку и за најмалите во куќата, благодарение на голем број на опции понудени во форма на игри или видеа.

При изборот на таблет за најмалите, и не толку млади, мора да земеме предвид низа совети, така што уредот не стане семеен проблем, туку е идеално надополнување и за образованието на детето и за вашата забава . Следно, ќе ви покажеме низа аспекти што треба да ги земете предвид за да ги знаете каква таблета да се купи за дете.

Таблетите, како видеоигрите, се многу валидна забава за деца, но секогаш во вистинската мерка. Useабе е, да му даваме таблет на нашиот син со изговор дека на овој начин ме остава сама неколку часа или му ја ставам конзолата без да се земе предвид какви игри или каква содржина ќе играте.

Видови таблети за деца

Во моментов на пазарот можеме да најдеме неколку алтернативи кои ги задоволуваат потребите на децата, во зависност од нивната возраст. Од една страна ги наоѓаме „ограничените“ таблети само тоа понудете ни пристап до програма или апликација развиена од производителот со игри и активности.

Проблемот со кој се соочуваме со овие видови производи, кои се генерално многу ефтини, е тоа што детето може брзо да се измори од тоа и целосно да заборави на уредот, бидејќи не наоѓа варијација во содржината, затоа најверојатно ќе заврши во еден агол на нашиот дом и со чувство дека сме ги фрлиле парите.

Од друга страна, наоѓаме таблети управувани од оперативниот систем на Apple за мобилни уреди, iOS или Android. И во двата случаи, опциите што ни се презентирани се бесконечни, бидејќи благодарение на пристапот што двајцата го имаат до продавниците за апликации, можеме да имаат на нашите прсти било кој тип на игра или апликација што ни овозможува пристап до кој било вид на содржина.

Овој тип на таблет, покрај тоа што е алатка што родителите можат да ја користат и на дневна основа, бидејќи е како паметен телефон, но со поголем екран и подолго траење на батеријата, тие ни овозможуваат да имаме широк спектар на содржини за сите членови семејство, така што, во зависност од моделот што ќе го избереме, тоа ќе биде алатка што никогаш нема да го најдеме во некој агол од нашиот дом.

Колку трошам на детска таблета?

Отсекогаш се зборувало дека производите на Самсунг или Епл се поскапи затоа што се престижни брендови кои вложуваат многу пари во рекламирање, рекламирање што треба да влијае на производите што ги продаваат. Дел од разумот не недостасува, бидејќи крајната цена на производот има многу елементи на ум и рекламирањето е едно од нив.

Двата производители ни нудат таблети на пазарот кои можат да ги покријат основните потреби на кој било член на семејството, особено на децата. И неговиот квалитет на градење и неговиот корисен век, се додека не се расипат, тие се доста високи. Покрај тоа, работата на екранот е практично иста како она што можеме да го најдеме на паметен телефон.

Ако сакате да го видите каталогот со најдобри таблети за деца што го има сега, можете да ги консултирате сите таблети за деца.

Што треба да земам предвид при купување таблет

Безбедносен капак за таблети

Квалитетот на екранот, како што споменав во претходниот пасус, е аспект што е поврзан со цената на истиот. Ако се определиме за ефтин уред, најверојатно и квалитетот на екранот, аглите на гледање и чувствителноста на притисокот оставаат многу посакувани, што ќе влијае на интересот што децата можат да го имаат во уредотОттука, мора да го земеме предвид квалитетот на производот и парите што сакаме да ги вложиме во него за да избегнеме нашите пари да завршат во ѓубре.

Друг аспект што треба да се земе предвид при купување таблет се наоѓа во можностите за поправка што може да ги има производот, особено на екранот, нешто што за жал завршува кршење во голем број на прилики, кога децата го користат. И „Епл“ и „Самсунг“ ни нудат одлични услуги каде можеме да ги поправиме овие проблеми, по висока цена, освен ако не избереме да одиме во кинеската продавница на аголот од нашата куќа.

За да се избегне ова, на пазарот можеме да најдеме разни заштитни капаци кои ќе спречат ваков вид непријатности. Ако избереме да купиме таблет од познат производител, како што се Самсунг или Епл, наоѓањето добра заштитна футрола за вашите производи е многу едноставна задача. Меѓутоа, ако избереме да купиме таблета од производител што нема многу производи од овој тип на пазарот, мисијата да се најде посебен капак може да биде невозможна.

Најдобри брендови за купување таблети

Samsung, Apple и Amazon. Уште малку. На пазарот можете да најдете различни производители како што се Xiaomi, Asus, LG ... познати брендови на пазарот, но тоа тие не ни ги нудат истите опции за поправка и додатоци што можат да ни ги понудат двата гиганти на технологијата. Иако е точно дека нивните производи не се ефтини, освен во случајот со Амазон, на долг рок тоа компензира, бидејќи и времето на обновување на уредот е доста високо (таблет може да ни трае совршено 4 или 5 години) како опциите за заштита се доста високи.

Родителски контроли на таблети

Некои апликации и игри за деца имаат тајмер што ќе ја затвори апликацијата или играта по одреден временски период што претходно го воспоставивме за да спречиме децата да го поминуваат целиот ден залепени на таблетата. Но, тоа не е единствениот аспект што треба да се земе предвид.

Кога купувате таблета за дете, покрај сите погоре споменати точки, мора да го земеме предвид и фундаменталниот аспект. Зборувам за систем на ограничувања што ги нуди уредот. Еве, повторно наоѓаме две опции: iOS и Android.

Како што стареат, нивната ityубопитност се зголемува, така тие сакаат пристап до повеќе информации. Интернетот е идеално место да се најде решение за практично какво било сомневање или прашање што може да го имате, се додека имате пристап до соодветните страници. Еден начин да се ограничи пристапот до овој тип на уреди е преку рутерот, но знаењето за негово конфигурирање е донекаде високо.

Друга опција, и онаа што најмногу ја користат родителите и / или старателите, е да се користи природниот систем за ограничување што тие ни го нудат. и iOS и Android.

Ограничувања за деца на iOS

Ограничувања за деца на iOS

 

Оперативниот систем на Apple, iOS, ни нуди голем број опции при ограничување на пристапот не само на одредени интернет-страници, туку и на апликациите што ги инсталиравме и соодветната продавница, но исто така ни овозможува да ограничиме купувања во игри, пристап до камерата и микрофонот на уредот, можност за бришење апликации или пристап до книги, филмови , асистентот на Сири заедно со сите информации што ги зачувавме и во дневниот ред и во адресарот.

На овој начин можеме во секое време да ограничиме каков вид пристап сакаме нашите деца да имаат на iPad, идеална функција за кога уредот го делат повеќе корисници од исто семејство. Иако е точно дека сето ова е многу добро, во моментот ** не ни нуди кориснички систем ** што ни овозможува еднаш и засекогаш да ги утврдиме ограничувањата што ќе ги има, па затоа мора да ги активираме и деактивира нив секој пат кога ќе му го препуштиме iPad на нашиот син, што во повеќето случаи може да предизвика да го заборавиме.

Андроид ограничувања за деца

Ограничувањата што можеме да ги најдеме во рамките на екосистемот Андроид, Тие не се прилагодливи како оние што можеме да ги најдеме во iOS, бидејќи достапната родителска контрола само ни овозможува да ја филтрираме содржината прикажана од продавницата за апликации Google Play, овозможувајќи ни да утврдиме кои апликации се прикажуваат според возрасната класификација во која е вклучена. Секоја апликација што е инсталирана нема да биде под влијание на родителската контрола на Google Play Store

За среќа, можеме да користиме апликација од трета страна наречена Kids Place, апликација што треба да биде вклучено природно во Android. Благодарение на Kids Place, можеме да утврдиме кои апликации се инсталирани на нашиот уред до кои можат да пристапуваат нашите деца, на овој начин ако имаме инсталирано игри што не се погодни за малолетници, можеме да ги спречиме да ги извршуваат кога ќе го напуштиме терминалот .

Работата на апликацијата е многу едноставна. Прво на сите, и веднаш штом ќе го вклучиме, Kids Place ќе побара од нас ПИН, ПИН што мора да го внесеме за да излеземе од апликацијата или да направиме какви било промени во неа, копчето за исклучување и копчето Дома се оневозможени извршете ја апликацијата. Kids Place е наједноставниот и најбезбедниот начин да им дозволите на малите деца безбедно да го користат нашиот таблет, бидејќи тие можат да ги користат само апликациите што претходно сме ги конфигурирале.

YouTube Kids, не е толку безбедно како што велат тие

Google

Децата можат да поминат многу часови уживајќи на YouTube. За да се обиде да го ограничи пристапот до платформата и така малите да можат да имаат слободен пристап до неа, Google ја лансираше апликацијата YouTube Kids, апликација која во теорија, бидејќи во пракса не ја прави добро, е одговорен за филтрирање на целата содржина што не е соодветназа според возрасниот опсег што претходно го обновивме во апликацијата.

Во рамките на видеата на YouTube Kids, можете да се најдете од а Пепа прасе со пиштол пукајќи кон папа и мама прасе, поминувајќи низ Сунѓерот Боб користејќи лоши зборови или прободувајќи ги жителите на Бикинин дното, сето тоа во цртежи или анимации што за прикажување на двата знака го поминаа автоматското филтрирање што Google го воспостави во YouTube Kids, оставајќи ги настрана и аудио и дејствија што овие ликови можат да ги извршуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.