Како да извезувате обележувачи и омилени меѓу повеќе веб-прелистувачи

обележувачи и обележувачи на веб прелистувачи

За оние кои работат со повеќе од еден веб-прелистувач на нивниот персонален компјутер и на Виндоус, можеби во одреден момент ќе им треба алатка за да им помогне преместување (транспорт или трансфер) и обележувачи и омилени кои дојдоа да заштедат за цел период на работа.

Постојат одредени услови и мали трикови што треба да ги извршиме за да можеме извршете го овој трансфер на обележувачи и омилени. Не е важно дали работиме со Firefox, Google Chrome, OPera или Internet Explorer, бидејќи триковите или алатките што ќе ги споменеме подолу се компатибилни со повеќето од нив, и со уште неколку други.

Резервна копија на обележувачи од веб-прелистувач

Малку подоцна ќе видите интересна алатка која ќе ви помогне да го извршите овој трансфер на обележувачи и омилени од веб-прелистувачот во сосема друга; претходно мора да се обидете направете резервна копија за овие ставки, бидејќи тие можат да бидат елиминирани затоа што се обидувате да ги преместите оние од веб-прелистувачот во оние од друг, вториот што може да ги има нивните соодветни елементи во зависност од извршената работа претходно.

Направете резервна копија на веб-прелистувач

На врвот ја поставивме врската што треба да ја користите за да направите a резервна копија на овие обележувачи, омилени, историја, колачиња y многу повеќе од прелистувачите на Интернет што ги имате на вашиот персонален компјутер. Откако ќе го сторите тоа, можете да продолжите со она што ќе го споменеме подолу; Ако нешто тргне наопаку, можете да ја користите истата алатка што ја предложивме во горниот дел, за да вратите сè што претходно сте имале во секој од вашите веб-прелистувачи.

Transmute: Преместете ги или префрлете ги обележувачите на друг прелистувач

Ова е интересна алтернатива што можеме да ја користиме во секое време, се додека нашиот компјутер има Windows како стандарден оперативен систем. Ви препорачуваме одете на официјалната веб-страница и изберете ја бесплатната верзија, бидејќи има доволно функции што ќе ни помогнат да ја исполниме нашата цел; вреди да се спомене, дека развивачот на оваа алатка нуди целосно бесплатна до професионалната верзија, ситуација што не препорачуваме да ја правите затоа што ве вклучува да мора да се претплатите на одредени услуги (да гледате филмови преку Интернет, да добиете пасош за Австралија, да пробате бесплатни апликации, меѓу другото) за кои некако ќе биде потребна последователна исплата.

Во областа на бесплатни верзии за преземање, инвеститорот предложил еден да се инсталира и еден да се користи преносен; Ја искористивме оваа последна алтернатива и таа работи целосно сама и скоро без наша интервенција, нешто од што можете да видите на сликата од екранот што ќе ја поставиме подолу.

Пренослив трансмут

Таму ќе видите две полиња што ќе ги користите на почетокот, едното е прелистувачот за потекло од каде што сакате да ги пренесете сите овие обележувачи и омилени, додека другото копче го претставува навигатор за дестинација каде што сакате да се преселите на секој и секого. На дното се наоѓаат две дополнителни опции, кои ќе ви помогнат да ги пребришете и да направите резервна копија на тековните обележувачи.

Увезете обележувачи во Opera од други веб-прелистувачи

Иако апликацијата што ја споменавме погоре работи совршено добро со Opera и уште неколку други, постојат одредени верзии кои можат да претстават одредена некомпатибилност. Од оваа причина, препорачуваме да користите специјално наменета наставка за овој веб прелистувач, кој има име «Опера прелистувач".

Опера прелистувач

Оваа „екстензија“ работи на многу сличен начин на она што сте го забележале во Mozilla Firefox или Google Chrome; откако ќе го стартувате, ќе видите интерфејс многу сличен на оној што го сместивме на врвот, мора изберете го копчето според задачата што ќе ја извршите. Ова ќе претставува да мора да ги увезувате обележувачите од друг веб прелистувач (со користење на првото копче) или да ги извезувате оние што ги имате во Opera во сосема друга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.