Како да извлечете аудио од видео и да го претворите во друго

извлечете аудио од видео

Земајќи го во предвид тоа на YouTube има многу музички спотови, можеби во одредена точка сме заинтересирани да се обидеме да преземеме еден од нив со цел да го слушаме во секое време кога е зачуван на нашиот хард диск.

Ако сме од оние кои работат на персонален компјутер и слушаат музика, можеби ни е потребна аудио-трака, а не видео-трака, ова е моментот кога ќе користиме неколку алатки кои ќе ни помогнат да ги одделиме и двете песни да остане само со аудио. Доколку тоа е ваша моментална потреба, ви предлагаме да ги разгледате останатите информации, бидејќи ќе споменеме одреден број бесплатни апликации што ќе ви помогнат да го извлечете аудио-звукот од која било видео-датотека.

  • 1. Фабрика за форматирање

Она што ќе го споменеме во оваа статија нема да биде опис на одреден број на алатки кои ни помагаат да преземаме видеа на YouTube, туку неколку апликации што можеме бесплатно да ги користиме извлечете го аудиото од која било од овие видео датотеки. Прва алтернатива има име „Фабрика за форматирање“ што може да се користи бесплатно според инвеститорот.

Фабрика за формати

Најважните опции се наоѓаат во левата странична лента, каде мора да го изберете делот «аудио»; можете да изберете која било од неговите опции во зависност од потребата што ја имате. Зборот „Сите“ се однесува на сите видови видео формати компатибилни со оваа апликација, кои ќе го претворат вашиот аудио во формат утврден таму.

Како втора алтернатива ќе го споменеме «XRECODE II», кој исто така може да се користи бесплатно. Интерфејсот е малку посложен од она што можевме да го видиме во претходната алтернатива.

XRECODE II

Корисникот треба да ги увезува видеата само на овој интерфејс и подоцна, дефинирајте го форматот на аудио-датотеката што ќе произлезе од наведената екстракција; Исто така, треба да ја дефинирате локацијата на папката каде што ќе го извлечеме ова аудио. Можете да работите со повеќе од една датотека истовремено, што значи дека апликацијата ќе ни помогне да извршиме „серија“ обработка.

Компатибилноста што ја има «Freemake Audio Converter» со различни видео датотеки е повеќекратна, од каде што може да стигнеме извлечете го вашиот аудио за да го претворите во најпопуларни формати и се користи денес.

Freemake аудио конвертор

Откако ќе ја увезете видео датотеката во интерфејсот на оваа алатка, само ќе треба изберете формат за извоз на вашето аудио, што се прави одоздола, каде што има неколку икони што ќе ни помогнат да го претвориме ова аудио во mp3, wav, wma, flac, меѓу неколку други.

Оваа алатка исто така ни помага да спроведеме a „Серија“ обработка на видео датотеки. Haveе мора да ги вметнеме во интерфејсот со влечење или едноставно додавање со копчето «Додај датотеки».

Конвертер на видео во MP3 од FreeStudio

На дното е областа формати, каде што ќе треба да го избереме оној што сакаме да го имаме во конечна реализација на ова извлечено аудио.

Тука наоѓаме повеќе специјализирани опции кога станува збор за добивање аудио-датотека со подобар квалитет.

Пазара Бесплатен аудио екстрактор

Откако ќе ги увеземе видео датотеките (кои ќе бидат прикажани на врвот), ќе мораме дефинирајте го квалитетот на добиената датотека откако ќе заврши процесот на конверзија. Можете исто така да ја нарачате оваа алатка, што да направите ако датотека со слично име е зачувана на тврдиот диск, што вклучува да се смени името меѓу неколку други алтернативи.

Немојте да бидете збунети од името на оваа алатка, бидејќи таа покрај ви помогне да конвертирате видео датотека во различен формат, Во рамките на неговите функции и карактеристики, можете исто така да користите една од нив што ќе ви помогне наместо тоа, за да можете да го извлечете и конвертирате аудио во друг формат.

Конвертер од видео во видео

Апликацијата е исто така бесплатна, може да работи со неколку видео датотеки истовремено. Било која од алтернативите што ги користиме се бесплатни, што во најголем дел ќе ни помогне да го прилагодиме квалитетот на звукот во добиената датотека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.