Како да пребарувате датотеки на сите компјутери на локална мрежа

датотеки за пребарување во локални рел

Ако имате компјутер со Виндоус и сакате да пронајдете датотека на кој било од вашите локални хард дискови, само треба да го отворите истражувачот и напишете го името што го дефинира вашето пребарување. Благодарение на индексирањето што го има Windows, резултатите може да се прикажат скоро веднаш.

Проблемот може да се појави ако оваа датотека не е во нашиот хард диск, туку, на кој било од компјутерите што се дел од локалната мрежа; Ако има неколку компјутери поврзани преку овој систем, можеби ја прифативме навиката да зачувуваме датотеки или да ги споделуваме на хард дисковите на овие компјутери, што е комплетно мачна задача за извршување, иако ако прифатиме која било од алатките што ќе ги споменете подолу, во која било од нив би можеле да најдеме датотека се додека сите тие се дел од истата локална мрежа.

Основни размислувања за наоѓање датотека на локалната мрежа

Првото нешто што треба да се разгледа е дека сите компјутери што формираат дел од локална мрежа се вклучени и тоа вашите хард дискови се поврзани ако се надворешни. Покрај ова, хард дисковите мора да бидат споделени и со сите корисници на мрежата. Ако ги разгледавме овие основни карактеристики, тогаш можеме да користиме која било од алатките што ќе ги споменеме подолу, кои имаат можност да истражуваат хард дискови поврзани со локалната мрежа за да пронајдат одредена датотека.

Според развивачот на оваа алатка, тоа е идеално решение за оние кои не го знаат точното место каде што се наоѓа зачуваната датотека. Ова се должи на фактот дека оваа алатка има можност за пребарување на сите компјутери кои се дел од локалната мрежа, па дури и на оние страници каде што е поставено ограничување на пристапот.

LAN Пребарување Про

Единствениот услов е да се обидете да и дадете на апликацијата соодветна пристап до ингеренциите за секој од персоналните компјутери; Ова значи дека ќе мора да ги напишеме и корисничкото име и лозинката за пристап до секој од овие компјутери; Ако често ја користите оваа алатка за да се обидете да најдете датотеки на локалната мрежа, можете да ги зачувате овие информации за пристап во документ од типот csv за подоцна да ги увезете во оваа алатка.

LAN Search Pro 01

Кога ќе ги дефинирате овие типови на параметри, можете да започнете да ја барате датотеката за која сте заинтересирани; очигледно, интерфејсот ќе се промени кога одите да ја извршите оваа операција, нешто што може да има многу сличност со сликата од екранот што ја сместивме во горниот дел. Од таму веќе ќе имате можност да започнете да работите со различни функции, што значи дека можете да стигнете до копирајте, преместете, избришете, преименувајте или која било друга задача што ја сакате, со избраната датотека; Исто така, мора да напоменеме дека оваа алатка првично чинеше 49 американски долари, што сега е бесплатно, иако нејзиниот развивач за возврат предлага донација. Можете да ја преземете верзијата за инсталирање и преносливата верзија и во прегледите за 32-битни, како и 64-битни.

Доколку алатката што ја споменавме погоре не ги исполнува вашите работни очекувања, ние ја предлагаме оваа друга алтернатива што го носи името „LanHunt“; Овој предлог работи на сосема поинаков начин од оној што го спомнавме претходно, бидејќи тука првично се врши индексирање на целата содржина на хард дисковите на персоналните компјутери кои се поврзани со локалната мрежа. Несомнено, ова е најголемата погодност, бидејќи корисникот последователно треба само да го напише името на датотеката што сака да ја најде за да добие брзи и ефикасни резултати.

LanHunt 01

Информациите за ова индексирање ќе бидат регистрирани во внатрешната база на податоци на алатката; Што се однесува до работниот интерфејс, тој изгледа многу слично на сликата од екранот што ќе ја поставиме подолу.

LanHunt 02

Токму таму, треба само да го напишете името на датотеката (или клучен збор), така што пребарувањето ќе се изврши во тој момент. Дополнително, можете дефинирајте го типот на датотека на кое одговара вашето пребарување, Ова со единствена цел да бидете во можност да примените неколку филтри кои ви нудат подобри резултати. На крајот, треба да го користите копчето горе лево што вели „Ажурирај ДБ“, бидејќи корисниците на секој компјутер сигурно ќе ги ажурираат информациите на нивните хард дискови, со што е потребно да се изврши ново индексирање со оваа апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.