Како да имате корпа за отпадоци на Андроид

Корпа за отпадоци

Еден од најдобрите пронајдоци во компјутерите е корпата за рециклирање. Сите документи и датотеки што ги бришеме од нашиот компјутер, управувани од Виндоус или од macOS оди директно до ѓубрето, корпа за ѓубре што ако не испразнуваме периодично, може да стане проблем на просторот за нашиот уред.

Сепак, и во iOS и во Андроид немаме на располагање корпа за отпадоци што е одговорна за зачувување на секоја од датотеките што ги бришеме од нашиот уред. За среќа на Андроид ако имаме можност да го сториме тоа, нешто што е невозможно на iOS поради ограничувањата на Apple. Ако сакате да знаете Како може да имате корпа за отпадоци на Андроид, Ве поканувам да продолжите да читате.

Главната причина што мобилните оперативни системи немаат корпа за отпадоци како работните работни системи е просторот. Иако е точно дека мобилните апликации не зафаќајте исто како и во компјутер, ограничениот простор на паметниот телефон ограничува некои функции како што е во овој случај.

Ми треба корпа за отпадоци на Андроид

Ако отсекогаш сте сакале да имате на располагање корпа за рециклирање, тоа се грижи за зачувување на датотеките што ги бришемеНикогаш не знаете кога можеме да жалиме, благодарение на корпата за отпадоци, можно е, апликација што можеме да ја преземеме од Play Store целосно бесплатно преку следниот линк.

Како што обично се случува во бесплатните апликации, оваа ни покажува реклами во форма на транспарент на горниот дел од неа, реклами што тие практично не се мачат и тие одат практично незабележани.

Recycle Bin
Recycle Bin
цена: слободен

Рециклираната корпа е компатибилна со Android KitKat, зафаќа нешто помалку од 3 MB

Како работи корпата за отпадоци на Андроид

Корпа за отпадоци на Андроид

Веднаш штом ќе се инсталира апликацијата, ќе ја најдеме по име Послужавник за обновување, првото нешто што треба да направиме е потврдете ги сите дозволи што ги барате да имаме пристап до датотеките на нашиот уред, како и до фотографиите и мултимедијалната содржина.

Во тоа време, апликацијата ќе започне работи во позадина, прикажувајќи ја иконата за корпа за ѓубре на горниот дел од екранот. Ако сакаме да ја запреме работата на апликацијата, треба само да ја отвориме апликацијата и да кликнеме на копчето Стоп, лоцирано на горниот дел.

Откако ќе ја активираме апликацијата, сите датотеки што се избришани од нашиот уред, ќе стане достапна во оваа апликација привремено да може да ги врати во секое време или трајно да ги избрише.

Вратете ги избришаните датотеки на Андроид

Корпа за отпадоци на Андроид

Кога станува збор за враќање на датотеките што претходно сме ги избришале, ние само мораме отворете ја апликацијата и пронајдете ја датотеката што сакаме да ја вратиме. Откако ќе го пронајдеме, мора да кликнеме на превртениот син триаголник за да прикажеме мени каде што имаме три опции: преглед на датотеката (i), да ја вратиме датотеката (+) и да ја избришеме целосно (x).

Со кликнување на иконата +, датотеката ќе се врати на првобитната локација, така што за повторно да можеме да пристапиме, само треба да го посетиме каде што беше. Ако не сме многу јасни за името на датотеката за враќање, апликацијата ни ги покажува датумот и времето кога продолживме со бришење на датотеката.

Трајно избришете ги избришаните датотеки на Андроид

Но, ако она што го сакаме е целосно да ја избришеме датотеката од нашиот уред откако ќе ја избришеме од папката каде што беше, само треба да кликнеме на x во црвено. Откако ќе се отстрани, нема да можеме да ја вратиме датотеката на кој било начин, затоа мора да бидеме многу сигурни во процесот. Пред да го потврдите бришењето, апликацијата ќе не извести дека процесот не е реверзибилен.

Иако е точно дека во Play Store имаме различни апликации кои ни овозможуваат да ги повратиме избришаните датотеки, во повеќето случаи, ако не и сите, овие навистина не работатБидејќи системот за датотеки Андроид не дозволува враќање на избришаните датотеки.

Alternativas

Во Play Store, како што коментирав погоре, можеме да најдеме и апликации дозволете ни да имаме корпа за отпадоци на уредот, проблемот е во тоа што неговото работење нема никаква врска со корпа за отпадоци каде што се испраќаат документите што сакаме да ги избришеме.

Овие апликации се посветени на создавање кратенка за испраќање на документите што ги сакаме чувајте за секој случај. Проблемот е во тоа што со текот на времето, ако не се сеќаваме да го прегледаме просторот што го зафаќа, можеме брзо да останеме без складирање и не знаејќи првично која е причината.

Ако сакаме да го избришеме, знаеме дека повторно ќе ни треба и ако требаше да биде така, сфаќаме веднаш така што со користење на Рециклирана корпа, можеме брзо да ја вратиме.

Корпа за отпадоци Samsung

Ако имате паметен телефон Самсунг и вашата главна грижа е ненамерно да избришете фотографија, не треба да ја инсталирате оваа апликација, бидејќи слојот за персонализација на Самсунг ни нуди природно корпа за отпадоци каде што се зачувани сликите и видеата што ги бришеме од нашиот уред.

За да ја активираме, треба само да ја отвориме галеријата, да кликнеме на трите точки што ни овозможуваат пристап до менито за апликации и да кликнеме на Traубре. Потоа ќе се прикаже порака дека ќе ни овозможи да ја активираме корпата за отпадоци во нашиот терминал.

Резервирајте ја корпата за iPhone

Оваа иста функција достапен и за iPhone-и, исто така, исклучиво за фотографиите и видеата што ги бришеме од нашата ролна. Дека ако, за разлика од Самсунг, не мора да активираме ниту една функција што е веќе активна природно.

Да се ​​земе предвид

Ако ја користиме оваа апликација, мора да имаме предвид дека ако сакаме, тоа е да избришеме содржина за да добиеме простор, Ако оваа апликација работи, нема да успееме доколку не ја избришеме целата содржина што е зачувана во неа.. Неговата работа е иста како и на компјутер, па сè додека не ја испразниме, нема да ослободуваме простор на нашиот уред.

Рециклиран корпа за отпадоци Тоа ни овозможува да ги вратиме апликациите што ги бришеме од нашиот уред, исто како што корпата за отпадоци не ни ја нуди таа функционалност и во Windows и во macOS. Она што дозволува е да ги вратите датотеките за инсталација на апликацијата, ако не сме ја преземале директно од Google Play Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.