Како да имате научен калкулатор за iOS на Windows?

 

iOS калкулатор за Windows 2

Оние што имаат компјутер со Виндоус можеби ќе треба калкулатор со основни и напредни функции; таа алатка што е интегрирана во овој оперативен систем е една од најкласичните што може да постои досега, па сега ќе анализираме употреба на интересна апликација која симулира мобилен телефон со калкулатор и во форма на iOS.

Во суштина тоа е она што ни го нуди iCalcy, алатка што можете да ја преземете и да ја користите целосно бесплатно ако сте еден од обожавателите кои сакаат имате мобилен уред iOS на вашиот компјутер Виндоус иако, прилагодено на калкулатор со интересни функции.

Основни функции на калкулаторот iCalcy

Првото нешто што треба да го споменеме за овој калкулатор е тоа Преземање на алатката iCalcy обезбедете ни датотека во Zip формат; истовремено можете да го отпакувате каде било на вашиот компјутер со Виндоус, користејќи некои специјализирана алатка за ефектот. Една од првите предности е во извршувањето на iCalcy, бидејќи за ова, не бара да го инсталирате, туку кликнете двапати на него за да започнете со работа. Ова е затоа што работиме со преносна апликација, лили што значи дека можете да го користите од вашиот компјутер, па дури и од USB флеш-уредот.

Откако ќе го извршите, ќе го најдете прозорецот што одговара на оваа алатка; тој има изглед на iPhone, затоа што е главната атракција и почеток со кој ќе најдеме. Кога ќе го стартуваме за прв пат, iCalcy ќе се покаже исправено сепак, постои можност за промена на ориентацијата кон пејзажот. Ова е нешто важно да се предложи, бидејќи во зависност од оваа ориентација ќе бидат функциите со кои можете да работите.

  • Во вертикална положба, ќе бидат прикажани основните функции за работа.
  • Научните функции ќе се појават хоризонтално.

Во однос на употребата на основните функции и операции, таквата состојба не претставува никаков вид непријатности при работа со секоја од нив, бидејќи ќе треба да започнеме да правиме собирање, одземање, множење, поделба или која било друга задача желба

Функции на научен калкулатор во iCalcy

Сега, кон горната десна страна има неколку дополнителни опции што би можеле да ги користиме во секое време. 2 од нив се оние што ќе ни служат во тој момент, бидејќи со нив ќе имаме можност за промена на ориентацијата на прозорецот за интерфејс во iCalcy, бидејќи на многу лесен начин би можеле да преминеме од вертикална во хоризонтална положба. Постојат 2 икони кои ќе ни помогнат во оваа задача, бидејќи додека едната ќе ни помогне да ја смениме ориентацијата во насока на стрелките на часовникот, другата икона ќе ја ротира обратно.

iOS калкулатор за Windows

Видот на ротација што ја спроведуваме во оваа апликација зависи од секој корисник, бидејќи сè е естетски аспект, нешто што можете да го видите во положбата на копчето на овој iPhone во интерфејсот на алатката (лево или десно )

Работа со основните и научните функции на iCalcy

Ако работите со функциите на овој калкулатор за Windows (во форма на iPhone), ќе мора да се навикнете користете ја тастатурата на екранот со покажувачот на глувчето да изврши специфична операција. Броевите можат да се отчукуваат од физичката тастатура (или од проширена), но при избор на операција, оние што се наоѓаат на вашата „физичка тастатура“ нема да работат.

Од друга страна, кога сте во режим на научен калкулатор (хоризонтална положба), некои специјализирани операции можат да стапат на сила. Ова ќе го сфатите кога ќе го поместите покажувачот на глувчето над секоја од овие функции. Кога покажувачот на глувчето се менува во форма на рака, ова ќе претставува дека можете да го користите во тој момент; ако покажувачот на глувчето не ја смени формата, за жал ова значи дека инвеститорот сè уште не го овозможил целосно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.