Како да имате сопствен Windows XP за стари компјутери со nLite

Создадете низок ресурс Windows XP

Некој би можел да замисли дека оваа задача е една од најбескорисните за извршување, ситуација што не е случај затоа што во различни делови на светот Виндоус XP сè уште се користи иако, без поддршка обезбедена од Мајкрософт.

Доказ за тоа е она што во моментов се случува во одредени земји и региони во светот, споменувајќи ја Кина меѓу нив и оние кои коментираат дека ќе користат сопствен оперативен систем наместо да се префрлате на нешто поразлично од Windows XP. Во оваа статија ќе ви покажеме како да го прилагодите овој оперативен систем така што да го имате само она што ви треба, нешто што може да се искористи за подоцна да го инсталирате на компјутери со малку RAM меморија и мал хард диск.

Конфигурирајте го нашиот Windows XP со nLite

Препорачуваме да одите на официјалната веб-страница на развивачот nLite за да можете да ја преземете нивната алатка. Haveе мора да го инсталирате наместо да го користите како лаптоп. Откако ќе завршите со овој процес, ќе најдете прв екран во кој ќе имате можност дефинирајте го јазикот со кој сакате да работите во интерфејсот на оваа алатка. Вреди да се спомене дека јазикот не ја претставува добиената верзија на Windows XP што ќе ја направиме со овој метод.

nLite 01

Во следниот прозорец ќе треба да го избереме копче «пребарување» за да го најдеме нашиот CD-ROM со Windows XP; Ако сè уште не е вметната во дискот, можете да го направите тоа во овој момент. Ако направите грешка и вметнете погрешен диск, ќе се појави порака со која се предлага да се обидеме да ја лоцираме папката «i386«, Бидејќи ги има сите елементи потребни за инсталација на овој оперативен систем.

nLite 04

Откако ќе го лоцираме тој директориум, ќе треба само да го избереме во скокачкиот прозорец што се појави. Овој прозорец ќе го затвориме со кликнување на копчето што вели «прифати".

nLite 05

Веднаш ќе се појави друга порака, која не предупредува дека ќе се појави нов прозорец, во кој мораме дефинирајте каде ќе се зачува сликата на дискот со модифициран оперативен систем Windows XP.

nLite 06

Само ќе треба да избереме одредена папка или директориум што ќе биде хостиран таму, сите од нивдатотеките и ISO-сликата на нашиот модифициран Windows XP (или обработени).

nLite 07

Откако ќе го притиснете копчето «следниот»Процесот ќе започне веднаш, што ќе го забележиме благодарение на лентата за напредок што ќе се наоѓа на врвот.

nLite 08

Кога овој процес (што всушност е копија од датотеките од ЦД-РОМ на тврдиот диск) заврши, ние ќе се појават карактеристиките и спецификациите на оперативниот систем што ќе ги процесуираме. Токму таму ќе имаме можност да се восхитуваме на верзијата на Windows XP (или кој било друг оперативен систем што го избравме), бројот на Service Pack што го има, неговата верзија, папката каде што се сместени датотеките и секако, тежината во мегабајти од целата содржина.

nLite 09

Кликнување "следниот»Jumpе скокнеме до сосема друг прозорец; Appearе се појават неколку опции како мали јазичиња, кои ќе имаат црвено копче кон левата страна. Ова црвено копче претставува дека ние всушност не ја избравме оваа опција за да се интегрираме во ISO-сликата што ќе се обидеме да ја добиеме; тука треба да ги избереме само опциите што сакаме да ги имаме на нашиот резултирачки диск Windows XP.

nLite 10

После тоа, треба да кликнеме на копчето «следниот»Така, тој nLite се обидов да го соберам нашиот избор и да ни понудам на крајот, ISO-сликата на наведениот диск.

nLite 12

Вреди да се спомене малку, дека на последниот екран во кој сме престојувале, има и неколку алтернативи за додавање; на пример, од тука може да дојдеме интегрирајте нов ServicePack ако го имаме при рака, иако би можеле да избереме и да ја преземеме од мрежата со линковите прикажани кон лево.

Бидејќи Виндоус XP веќе нема поддршка понудена од Мајкрософт, нема да најдеме нова лепенка на нивните сервери, иако би можеле да ја користиме споменатата во овие вести и што теоретски би бил ServicePack 4; Ако се обидуваме да прилагодиме оперативен систем Windows 2003, сè уште има поддршка за него, па ако го избереме, ќе скокнеме до прозорецот за преземање на Microsoft.

nLite 13

Со сè што направивме досега, ќе имаме апсолутно сè подготвено да започнеме со генерирање на нашиот модифициран диск Windows XP. Последниот екран што ќе се појави ќе побара од нас да ја притиснеме опцијата „да“.

Кога ќе заврши процесот ќе ја најдеме ISO сликата подготвена за да ја зачуваме на CD-ROM на УСБ-стик, нешто што можеме да го искористиме за да го инсталираме на кој било друг компјутер што го сакаме. Ако имаме стар компјутер со малку ресурси, тогаш би можеле да го искористиме предложениот метод за да создадеме Windows XP на кој не му треба супер компјутер за да функционира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.