Како да доделите кратенка за тастатура на Клипингс во Windows 10

Слика на логото на Виндоус 10

Едно од најинтересните подобрувања на Windows 10 е токму апликацијата Snipping, таа е веќе долго време со нас, но корисниците на macOS ја пропуштаат можноста да и доделат брза кратенка на тастатурата на апликацијата Windows 10 Recrotes. Чудно е зошто Microsoft одлучи да не да доделите специфичен пакет клучеви на оваа многу корисна алатка, така Toе ви покажеме како можете на лесен начин да и доделите кратенка на тастатурата на апликацијата Snipping во Windows 10. Останете со нас и откријте го овој нов и едноставен туторијал за гаџет Актуалидад.

Првото нешто што мора да направиме е да ја бараме апликацијата Snipping или нејзиниот директен пристап во системот, за ова мора да го следиме патот: Мени на Windows Пребарувања> Отсечоцитогаш со десното копче на глувчето ќе кликнеме и ќе ја ставиме опцијата за Отворете ја локацијата на датотеката. Сега брзо ќе нè насочи кон папката што ја содржи апликацијата Snipping, што е обично Програми> Додатоци внатре во хард дискот. Кога ќе го лоцираме, ќе го користиме десното копче на глувчето уште еднаш за да ја притиснеме опцијата Својства и ќе се отвори менито за конфигурација на брзиот пристап што е толку вообичаено во Windows.

Ние ќе ја избереме опцијата за Директен пристап, и ќе го видиме полето каде што можеме да го вклучиме клуч за кратенки, ова е местото каде што ќе ги доделиме копчето ALT и клучот за функција, внесувајќи внатре на пример "ALT + F11", толку брз и лесен ќе имаме доделено комбинација на брз пристап до Snipping во Windows 10. Сега треба само да кликнеме на копчето прифати и проверете дали оваа нова комбинација на копчиња што ја избравме е ефикасна и ја извршува апликацијата Snipping кога сакаме да ја повикаме. Исто така, ова се комбинациите на клучеви од Виндоус кои ќе ви помогнат да извлечете максимум од кршењето.

Комбинација Егзекуции
 Alt + М  Изберете режим на отсекување
 Alt + N  Создадете нова засека на ист начин како и последната
 Shift + стрелки  Поместете го курсорот за да изберете област со правоаголна култура
 Alt + D  Одложување на снимањето од 1 до 5 секунди
 Ctrl + C  Копирајте го снајпот во Клипбордот
 Ctrl +  Зачувајте го снајпот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.