Како да инсталирате апликации на iPhone без App Store со AltStore

App Store

Пред неколку години, кршењето на џеил уредот на нашиот уред ни овозможи пристап до голем број апликации и функции што не можевме да ги најдеме природно и во iOS и во продавницата за апликации на Apple. Сепак, како што минуваа годините, интересот за џеилбрејк значително се намали, до тој степен затвори Сидија, продавницата за апликации во џеилбрејк.

Сепак, се чини дека сè не е изгубено. Благодарение на AltStore, можеме инсталирајте апликации на нашите iPhone, iPad и iPod touch без да мора да поминуваме низ продавницата за апликации на Apple и без да мора да го jailbreak нашиот уред. Ако сакате да знаете како работи, ве поканувам да продолжите да читате.

Но, што е AltStore?

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Apple се соочува со можни судски процеси во некои земји поради ограничувањето што тие го нудат при инсталирање апликации на iOS уреди, нешто што не се случува на Android, бидејќи можеме секаков вид апликација, сè додека го знаеме потеклото, ако не сакаме да претрпиме безбедносни проблеми на нашиот уред.

AltStore е роден како прва алтернатива на App Store, продавница за апликации што ни овозможува да инсталираме какви било апликации достапни во оваа продавница на нашиот уред, без да мора да прибегнуваме кон jailbrek. За да можете да ја користите оваа продавница за апликации, потребно е да ја користите официјалната апликација, апликација што е достапна и за компјутер и за Mac.

Аспект што е особено впечатлив, го наоѓаме во тоа потребно е да ги користите нашите Apple ID и лозинка да можеме да ги инсталираме апликациите на нашиот терминал, бидејќи на овој начин спречуваме кое било друго лице со привремен пристап до нашиот терминал да инсталира каква било апликација на нашиот уред.

Во моментот, сите апликации достапни во AltStore, како и самата апликација за нејзино инсталирање, се достапни за преземање потполно бесплатно. Во моментов, бројот на апликации е многу мал, но повеќе од веројатно е дека многу од развивачите кои не го поминуваат филтерот на App Store, завршуваат во единствената алтернатива на App Store.

Како да инсталирам AltStore

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Откако ќе ја инсталираме AltStore на нашиот уред, кога ќе ја извршиме апликацијата, ова оди во функција во позадина. Откако нашиот iPhone, iPad или iPod touch ќе се поврзе со нашиот компјутер, мора да пристапиме до иконата што ја претставува апликацијата (горниот дел од менито во случај на Mac и во областа на часовникот на компјутер со Windows).

Следно, мора да пристапиме до менито Инсталирај AltStore и да го избереме уредот што го поврзавме. Ако немаме поврзан ниту еден уред или не е препознаен од нашиот тим, мора да го погледнеме неговиот екран, бидејќи поради безбедносните имплементации што Apple ги додаде со iOS 12, мораме да претходно отклучете го терминалот за да има пристап до опремата.

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Пред да инсталираме AltStore на нашиот уред, ние мора да ја посетиме Веб-страница на Apple, внесете ги нашите податоци и одете на Табулаторот за безбедност, бидејќи мора да ја активираме автентикацијата за двоен фактор генерирајте специфична лозинка за да ја инсталирате апликацијата.

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Кога кликнувате на Креирај лозинка, прво мора да воспоставиме етикета за да ја класифицираме. Можеме да ставиме на пример AltStore. Откако ќе влезе, лозинка за апликација што мора да ја внесеме заедно со нашата лична карта. Не мора да ја користиме лозинката поврзана со нашиот Apple ID, туку онаа генерирана од веб-страницата на Apple.

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Откако ќе кликнеме на инсталацијата, одиме на мобилниот за да провериме дали апликацијата е правилно инсталирана. Кога ќе кликнете на неа, ќе се појави порака со која ќе нè извести дека инвеститорот не е сигурен. Во зависност од верзијата на iOS што ја инсталиравме, можеме да кликнеме директно на Доверба, ако се работи за верзии пред iOS 13.

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Ако, напротив, сме во iOS 13, мора да одиме на Поставки> Општо> Управување со уредот, кликнете на нашата сметка на Apple поврзана со нашата е-пошта и кликнете на Доверба на mail@electrónico.com. Уште еднаш, ќе не праша дали навистина сакаме да веруваме. Кликнете на Доверба и тоа е тоа. Веќе имаме инсталирана алтернативна продавница за апликации до App Store на нашиот iPhone.

Што можам да инсталирам со AltStore

Инсталирајте апликации на iPhone без App Store

Откако ќе ја инсталираме апликацијата, пред сè, мора да се логираат во апликацијата. За да го направите ова, ние мора да ја користиме е-поштата поврзана со нашиот Apple ID и лозинката што ја генериравме за оваа апликација преку веб-страницата на Apple.

Во времето на лансирање на оваа нова продавница за алтернативни апликации до App Store, имаме многу малку апликации на располагање, но онаа што привлекува најголемо внимание е Делта, апликација што ни овозможува уживајте во класиците на Нинтендо. Оваа апликација, како емулатор, не е дозволена во App Store од која е повлечена кратко време откако беше достапна пред некое време.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.