Како да инсталирате наставки во Google Chrome

Гугл стана од неговото доаѓање на пазарот, пред скоро една деценија, најкористениот прелистувач во светот и скоро на сите платформи. Од очигледни причини, тој е најшироко користен прелистувач на Андроид. Исто така е на платформата Виндоус. Сепак, и на iOS и на Mac, Сафари останува неприкосновен крал, благодарение на синхронизацијата на обележувачи и други што ни ги нуди преку iCloud.

Иако е вистина дека Хром исто така ни ја дозволува таа функција, ако имаме Mac и iOS уред не мора да правиме ништо. Се разбира, ако зборуваме за екстензии за прелистувачи, Google Chrome нема ривал. Firefox, Mozilla, Safari, дури и Microsoft Edge исто така имаат екстензии, но не во иста количина и разновидност. Но, што се екстензии? Како да инсталирате екстензии во Google Chrome?

Кои се екстензии на Chrome

Кои се екстензии

Надградбите на кој било прелистувач се мали апликации што ни овозможуваат да додадеме нови функции на прелистувачот, функции што инвеститорот нема намера да ги спроведува или не сака да ги прави затоа што не се разгледуваат целосно правни. Иако е точно дека Google Chrome не ограничува сега да инсталира екстензии, мора да имаме предвид дека не е потребно да се инсталира со инсталирање екстензии, бидејќи со текот на времето прелистувачот страда и ќе бидеме принудени да повторно воспостави го.

Како работат екстензии во Google Chrome

Како работат екстензии во Google Chrome

Функцијата на екстензиите е, главно, намалете го бројот на чекори Она што треба да го сториме за да извршиме некое дејство, тоа е како да е макро, каде што претходно биле извршени дејствата извршени од наставката што ја преземавме.

За да ги користиме екстензиите, прво мора да ја посетиме веб-страницата каде што сакаме да го извршиме дејството, а потоа кликнете на иконата што ја претставува наставката, икона лоцирана на десната страна од лентата за адреси.

Како да инсталирате наставки во Google Chrome

Како да инсталирате наставки во Google Chrome

При инсталирање на наставка, ако веќе ни е јасно кој сакаме да го инсталираме, бидејќи го најдовме на веб-страница или директно во продавницата на веб-хром, само треба да кликнеме на наставката или на врската што ќе ви ја понуди сите нас информации за проширување.

Следно, одиме во горниот десен агол на деталите за продолжување, каде што можеме да прочитаме + Додајте на Chrome

Како да инсталирате наставки во Google Chrome

Google ќе ни обезбеди информации за сите потребни дозволи за да може наставката да работи. За разлика од Андроид, бараните дозволи не се невообичаени, па затоа можеме да бидеме мирни во однос на видот на податоците до кои се пристапува на нашиот компјутер.

За да потврдиме дека сакаме да ја инсталираме апликацијата, мора да кликнеме на Додајте наставка. Откако ќе заврши инсталацијата, таа ќе се најде на крајот од лентата за адреси, заедно со останатите додатоци што се веќе инсталирани.

Како да деинсталирате екстензии во Google Chrome

Како да деинсталирате екстензии во Google Chrome

Кога ќе престанеме да користиме наставка, и сè покажува дека тоа веќе нема да биде корисно во блиска иднина, можеме оневозможи продолжување, иако најсоодветно е да се отстрани од нашиот прелистувач засекогаш, со цел да се избегнат други апликации што можат да се косат со наставката што веќе не ни е корисна.

 • Кликнете на трите точки лоцирани во вертикална положба десно од иконите за продолжување.
 • Потоа кликнуваме на Повеќе алатки а подоцна и понатаму Екстензии.
 • Сите екстензии што ги инсталиравме ќе бидат прикажани подолу. За да избришете апликација, треба да кликнеме на отстрани сместено во предметната екстензија и подоцна потврди дека сакаме да го избришеме.
 • Отстранувајќи го, Chrome ни дозволува пријавете се на Гугл Доколку работата на апликацијата не е соодветна или дозволува дејствија или претреси на други кои се правно точни.

Како да управувате со екстензии во Google Chrome

Како да управувате со екстензии во Google Chrome

Кога бројот на додатоци што ги инсталиравме во нашиот прелистувач е многу голем, можеби е време да започнеме со чистење или деактивирање на оние што ги користиме најмалку, така што сите додатоци што ги користиме да бидат достапни на крајот од лентата за адреси без да да кликнете на паѓачката стрелка што ни овозможува пристап до останатите што ги инсталиравме.

 • Кликнете на трите точки лоцирани во вертикална положба десно од иконите за продолжување.
 • Потоа кликнете на Повеќе алатки а подоцна и понатаму Екстензии.
 • Chrome ќе отвори ново јазиче каде што се прикажани сите додатоци што ги активиравме. Секој има по еден мал прекинувач за активирање или деактивирање на неговото работење, вклучете дека треба да се движиме за да ја активираме или деактивираме неговата работа.

Како да поправите наставка на Google Chrome што престана да работи

Екстензии, како и секоја апликација, може да престанат да работат во одреден момент, или поради конфликт со други екстензии или затоа што тие престанале да работат од причина што не ја знаеме. Пред да започнете со деинсталирање и повторно инсталирање на апликацијата, Google Chrome ни дозволува да ги поправаме апликациите.

 • За да поправиме екстензија што престана да работи, мора да кликнеме на три точки лоцирани вертикално во горниот десен агол на прелистувачот.
 • Во менито, избираме Повеќе алатки а подоцна и понатаму Екстензии.
 • Следно одиме на наставката што претставува грешки и кликнете на опцијата Поправка.

Најдобрите екстензии за Google Chrome

Прелистувач Хром, Екстензии за Chrome, најдобри екстензии за Chrome

Број на достапни екстензии за Google Chrome многу е висок Во рамките на Web Chrome Store можеме да најдеме екстензии за да ја подобриме нашата продуктивност, полесно да споделуваме содржина преку социјалните мрежи, да работиме со слики, па дури и да ја подобриме нашата безбедност додека пребаруваме на Интернет.

Ако сега знаете што се екстензии и за што служат, Конечно охрабривте да започнете со употреба, можете да го поминете овој напис, каде што ќе ви покажеме кои со најдобри екстензии за Chrome.. Ако ниту една од овие екстензии не ги задоволува вашите нови потреби, можете да застанете покрај Продавница на Google Chrome, каде што можете да ги намалите пребарувањата во согласност со тоа дали се бесплатни, од Google, компатибилни со Android или Google Drive ... како и според нивната проценка или категоријата каде што се.

Имајте на ум дека сите додатоци достапни во продавницата Google Chrome се проверени од Google и се ослободени од вируси, малициозен софтвер или кој било друг малициозен софтвер што може да влијае на работата на нашиот компјутер. Ако инсталирате екстензии од надвор од оваа продавница, веројатно ќе ве изненади непријатно, па затоа не е препорачливо да го сторите тоа во кое било време, освен ако не го познавате развивачот.

Ако во кое било време барате апликација што извршува одредена задача и не можете да ја пронајдете, многу е веројатно дека е достапна како наставка на прелистувачот, сè додека функцијата што ја барате е Поврзани со Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.