Како да инсталирате и конфигурирате Google Home

Google Дома Секојдневна технологија е поинтегрирана во нашиот ден за ден, со години имаме паметни телефони каде ги имаме скоро сите информации што ни требаат од ден на ден, толку многу што сигурно повеќе од еден не може да замисли да живее без таа удобност., Но има нешто што се појавува веќе неколку години, станува збор за гласовни асистенти.

Сè започна во 2011 година со лансирање на Siri за уреди со јаболка, но за наша среќа пред неколку години, моќ како Google или Amazon влегоа на пазарот давајќи можност да имате добар асистент за помалку пари, ние ќе објасниме како да го конфигурираме и инсталираме Google Home за нашиот паметен дом.

Први чекори

И Гугл и Амазон влегоа во домови не само со нивниот асистент за паметни телефони, туку и со наменски уреди, и во двата случаи имаме звучници за сите буџети и во оваа статија ќе видиме како е инсталиран и конфигуриран Google Home во нашиот дом и за тоа Треба да започнеме со преземање на апликацијата Google Home што е достапна и за iOS како да Андроид

Начин на живот на Sonos Beam

Штом оваа апликација е преземена од продавницата што одговара на нашата платформа, првото нешто што нè бара е сметка на Google, не мора да биде gmail, секоја сметка поврзана со сметка на Google би била доволна. Откако ова ќе биде готово, започнуваме «создавање куќа», оттогаш она што го сакаме со звучникот со „Помошникот на Google“ е да го направиме нашиот дом паметен дом со кои нашиот ден за ден ќе биде поудобен со бесконечност на компатибилни функции без разлика дали се работи за автоматизација на домот или одмор Првото нешто што треба да се постигне ова е да имате звучник компатибилен со „Помошникот на Google“ и ние мора да прибегнеме кон оние што Гугл самиот ги пласира на глобално ниво меѓу сите овие модели:

Овие официјални паметни звучници на Google може да се надополнат со други звучници за Bluetooth доколку сакате да добиете подобар звук или да го дистрибуирате низ вашиот дом, но тие се од суштинско значење доколку сакате уред со независен микрофон и не зависи од вашиот паметен телефон. Овие модели се на продажба во повеќето продавници но исто така можете да ги купите директно во онлајн продавницата на Google.

Google Home Mini

Поставки за апликацијата и нашиот звучник за Google Home

Веќе имаме поврзан звучник и апликацијата е инсталирана на паметниот телефон, за да ги поврземе двата уреди, ќе користиме локална WiFi мрежа, мора да ги внесеме нашето име и адреса за оптимално работење на асистентот, потоа ја избираме локацијата каде ќе одиме лоцирајте го нашиот звучник (конференциска сала за дневна соба, бања, кујна и сл ...).

Ако сме дома повеќе од еден член, можеме да поканиме членови за да можат да го користат говорникот како свој Испраќајќи покана до вашата сметка за е-пошта поврзана со услугите на Google, ги прифаќаме сите дозволи што ги бара апликацијата ако она што го сакаме е оптимално работење на истата, ако ја немаме инсталирано апликацијата Google, ќе бара од нас да ја инсталираме , прифаќаме бидејќи бараме дека асистентот може да ни одговори на што повеќе прашања, и благодарение на ова се постигнува.

Музички и видео услуги

Сега одиме на музичките услуги што сакаме да ги поврземе со нашиот уред, меѓу кои се Spotify, YouTube Music, Google Play Music или Dreezer, откако ќе ги изберете, ќе побара да ја поврземе нашата сметка на саканата платформа со Google Home, за тоа ќе побараме и е-пошта и корисничка лозинка, од тој момент само кажете „еј Гугл ја игра мојата последна листа за репродукција на Spotify“ На ист начин, ние исто така можеме да ја подигнеме или намалиме јачината на звукот, да одиме на следната песна или да бараме друга, треба да се напомене дека ако немаме Премиум сметка за која било музичка услуга за пренос само YouTube Music или Spotify имаат своја бесплатна опција.

гугл мини

Веќе ја имаме поврзано нашата омилена музичка услуга, но ако имате компатибилен телевизор, можеби ќе ве интересира и можноста да го поврзете со вашиот Google Home, и на овој начин Можеме да гледаме содржини од платформи како што се Нетфликс или Јутјуб преку гласовна команда на нашиот ТВ, на пример „еј Гугл го стави Нетфликс Наркос на телевизија“ или „еј Гугл го постави најновото видео на Гаџет Актуелиадад на ЈуТјуб“, според моето сопствено искуство, има неколку работи поудобни од тоа да седите на каучот и да барате од Google да ги постави вашите серии или склопот на видео на телевизија без да треба да допирате ништо, бидејќи ако е исклучено, ќе се вклучи автоматски, треба да се напомене дека ако нашата телевизија не е компатибилна, Со Chromecast од која било генерација, ние ќе го направиме нашиот ТВ целосно компатибилен со која било функција поврзана со Google Home.

Остварете или примајте повици

Веќе би ја имале конфигурацијата на мултимедијалните услуги поврзани и конфигурирани на нашиот Google Home, но за да го завршиме поврзувањето на главните услуги, имаме можност да остваруваме и примаме повици со кој било корисник на Google Duo или дури и да се јавиме на свој звучник За да стапиме во контакт со кој и да е дома во тоа време, ќе треба само да го внесеме нашиот број на мобилен телефон и да ја избереме земјата на потекло, од тој момент секој корисник што го знае вашиот број или сметката на Google ќе може да контактира Контактирајте со вас преку Услугите на Google, дури и ако не ви е интересно да комуницирате со трети страни, тоа може да биде многу корисно за кога сакате да се јавите дома и со тоа целосно да направите без фиксен телефон (нешто што пречи повеќе од што било во овој момент).

Ние веќе ќе завршевме со конфигурирање на уредот и ќе добиеме сумиран список на сè што сме конфигурирале за да го следиме во случај да оставиме нешто зад себе.

Поставете Google Home

 

Можности и препораки

Лично, една од работите што најмногу ја користам со Google Home е контрола на домашната автоматизација на мојата куќаПод ова мислам на работи од ден на ден, како контрола на осветлувањето, промена на температурата на термостатот, отворање или затворање на ролетната, нарачување на робот правосмукалката да работи или вклучување на вентилаторот.

Светла на Google Home

Нешто многу корисно е да креирате потсетници за да не ви се случи ништо, на пример „Еј Гугл потсети ме да купам леб во 13:00 часот“ или „еј Гугл постави аларм во 07:00 часот наутро“Можеме да создадеме и рутини, така што, во зависност од гласовната команда што ја користиме, асистентот извршува различни дејства, на пример со командата: „Еј Гугл, добро утро“, така што ќе ве информира за вашиот календар за денот, времето , прочитајте ги вашите потсетници за денес или кажете ви дали има сообраќај на патот кон работа, така што на крајот на краиштата ќе ви даде резиме на сите најважни новости од Google Discord.

Препорачани компатибилни уреди:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.