Како да инсталирате и управувате со темите во Google Chrome

Кога станува збор за прилагодување на нашите прелистувачи, Google Chrome е практично единствениот прелистувач што ни овозможува да го сториме тоа, барем со други бои освен вообичаената темна боја, што е достапно природно и во Firefox и во Microsoft Edge. Продавницата за екстензии на Chrome, ни стои на располагање низа теми со кои можеме да го прилагодиме изгледот на нашиот прелистувач.

Ако сте lубител на прилагодување, не само вашата копија на Windows 10 (кој преку Microsoft Store ни нуди голем број теми за да ја персонализираме нашата опрема), туку и вашиот вообичаен прелистувач, ако е Google Chrome, подолу ви покажуваме мал водич во кој ќе можете да научите како можеме да инсталираме теми, покрај управувањето со нив.

Кога инсталирате било каков вид додаток во нашиот прелистувач, единствената веб-страница што треба да ја посетиме е официјалната продавница за Chrome повик Веб-продавница на Chrome. Преку оваа веб-страница, ќе можеме да инсталираме секаков вид на комплемент што ни треба, секогаш со безбедноста што ни ја нуди Google, бидејќи сите додатоци поминаа низ рацете на инженерите на Google, па во ниеден момент нема да најдете малициозен софтвер, шпионски софтвер или други роднини кои можат да го доведат во опасност здравјето на нашата опрема и нашите податоци.

Екстензии и теми

Екстензии и теми во Google Chrome

Google ни нуди два вида додатоци со кои можеме да го персонализираме нашето искуство во прелистување: екстензии и теми. Во оваа друга статија, ви покажуваме како да инсталирате екстензии во Chrome па во ова ќе се фокусираме на како да инсталирате и управувате со темите на Google Chrome.

Откако ќе ја отвориме веб-продавницата на Chrome, мора да одиме во колоната од левата страна на екранот и да избереме Теми, бидејќи по дифолт, секој пат кога ќе ја посетиме оваа веб-страница, се избира опцијата Extensions. Со кликнување на Темите, ќе бидат прикажани само сите теми што ги имаме на располагање да ги инсталираме на нашиот компјутер.  Не е важно дали нашиот тим е компјутер или мажв, и екстензии и теми, ќе можеме да ги инсталираме подеднакво на која било од двете платформи.

Класификација на теми

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Број на теми што ги имаме на располагање во веб-продавницата на Google е превисок, за да можеме да извршиме пребарување по тема за да ја најдеме онаа што најмногу одговара на нашите вкусови или да прелистуваме низ различни категории каде што се категоризирани сите теми. Некои од главните категории каде се класифицираат темите се:

 • Избор на уредникот
 • Црни и темни теми
 • Истражете го просторот
 • Минималистички теми
 • Прекрасни места
 • Суперхеројски скици
 • Убави обрасци
 • Допир на боја
 • На тркала
 • Додадете допир на светлина
 • Нешто сино
 • Стоп за процут на хром
 • Во дивата природа
 • Хром-мачки (не може да недостасува)
 • Лавра и пријатели
 • Фасцинантен H2o
 • Планински одмор
 • Мегалополис
 • Во облаците
 • ....

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Секоја од темите е составена од единствена слика, само треба да ја разгледаме сликата што ја претставува темата, која ќе биде таа што ќе се прикаже во нашиот прелистувач. Откако ја пронајдовме темата што најдобро одговара на нашите потреби, треба само да кликнеме на неа и да одиме во горниот десен дел на лебдечкиот прозорец каде што се појавуваат деталите за темата и кликнете на Додај во Хром.

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Откако ќе ја инсталираме темата, веднаш под лентата за навигација, Beе се прикаже известување со кое се потврдува дека темата е правилно инсталирана. Ако направивме грешка и сакаме да ја вратиме инсталацијата, од десната страна на истото известување, го наоѓаме копчето за враќање.

Резултатот

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Како што можеме да видиме на сликата погоре, се наоѓа сликата што ја претставува темата што ја инсталирав само на дното на страницата за пребарување на Google. Нема да се прикажува на која било друга веб-страница што ја посетуваме. Но, ако сакаме да примениме црна позадина, можеме да ги избереме темите што Веб Хром продавницата ни ги става на располагање со цел да примениме црна тема на целиот кориснички интерфејс.

Овие теми се наоѓаат во категоријата Црни и темни теми и внатре можеме да најдеме голем број теми кои ќе го смени интерфејсот во црни / сиви бои, како што е прикажано на горната слика.

Управувајте со темите на Google Chrome

Откако инсталиравме неколку теми, можеме да ја смениме онаа што сакаме да ја користиме за да го прилагодиме нашиот прелистувач, со цел да избегнеме брзо заморување од темата што ја инсталиравме. Теми со темни бои Тие се идеални за кога ја користиме нашата опрема при слабо амбиентално осветлување, бидејќи на овој начин ќе го намалиме влијанието на сината светлина врз нас, што ќе ни овозможи да заспиеме, ако заспиеме кратко време по користењето на нашата опрема.

Како да инсталирате теми во Google Chrome

За жал Chrome не дозволува да имаме инсталирано повеќе од една тема на нашиот компјутер, така што нема да можеме да се префрламе помеѓу оние што најмногу ги сакаме, прелистувачот може да го ресетираме само за да го покажеме стандардниот изглед што прелистувачот ни го нуди кога ќе го инсталираме. За да го вратиме изгледот, мора да кликнеме на Ресетирај стандардно, опција што ја наоѓаме во делот Изглед, дел до кој пристапуваме преку опциите за конфигурација на прелистувачот.

Како да инсталирате теми во Google Chrome

Секој пат кога ќе инсталираме некоја тема во нашиот прелистувач, таа е зачувана во нашата библиотека така што секогаш ќе го инсталираме на нашиот компјутер кога сакаме, без да се враќаме во продавницата на веб-хром. За да пристапиме до библиотеката каде што се регистрирани сите елементи, без разлика дали се работи за екстензии или теми што ги инсталиравме на нашиот компјутер, повторно мора да пристапиме до веб-продавницата Хром и да кликнеме на тркалото за запчаници и потоа да кликнеме Мои екстензии и апликации.

Следно, ќе бидат прикажани сите екстензии и теми што претходно ги инсталиравме на нашиот компјутер. Покрај тоа, можеме да ги филтрираме така што ќе бидат прикажани само темите или наставките, така што на овој начин е многу полесно вратете се за да ги вратите темите што најмногу ги сакаме. Оваа библиотека ни покажува различни теми што ги инсталиравме преку нашата сметка на Google, така што не само што ќе ги најдеме темите што неодамна ги инсталиравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.