Како да инсталирате кој било фонт за текст на iOS и без jailbreak

АНТИП

Кога ќе дојдеме во светот на iOS, сфаќаме дека опциите за конфигурација во системот се намалуваат, така има одредени работи што можат да се направат со Android што не можат да се направат со iOS.

Една од нив е можноста за промена на фонтот во системот или користење на различни фонтови во апликациите, различни од оние што ги дава самата апликација како стандард.

Во рамките на оперативниот систем јаболко, промената на видот на фонтот за системот е заштитена, така што корисникот не може да направи промена на фонтот, освен ако уредот не е расипан од затвор. Исто така, во апликации како Страници, главни или броеви Сопствено на Apple, мора да се држиме до стандардните фонтови што Apple ги воведе во апликацијата. Понекогаш создаваме презентација со нашиот Mac, кој потоа кога ќе го отвориме со нашиот iPhone или iPad го модифицира затоа што го нема тој фонт.

Во овој пост ќе ви покажеме како инсталирајте фонтови на вашиот iOS уред без да мора да го jailbreak-от.

Апликацијата AnyFont, достапна на App Store, е апликација што ви овозможува лесно да ги инсталирате фондовите TrueType (.Ttf) и OpenType (.Otf). Откако ќе се инсталира, целиот систем ќе може да ги искористи како додаток на апликациите што ги инсталиравме во него, како што може да биде случај со оние што ви ги именувавме претходно.

На овој начин, веќе нема да мора да поминувате низ неволјите на системот за замена на одреден тип на фонт и работата што сте ја завршиле на презентацијата на Keynote ве уништува, на пример.

За да ги инсталирате фонтовите, чекорите што мора да ги следите се следниве:

По инсталирањето на апликацијата, ќе можете да ја користите за да отворите секаков вид фонт. За да можете да ги испраќате изворите до уредот, доволно е само тоа нека бидат достапни на сметка во Dropbox или испратете ги по пошта, така што уредот означува "Да се ​​отвори со…" и изберете ја предметната апликација.

Откако ќе го имате фонтот, изберете го во апликацијата и инсталирајте го, за што ќе треба да користите a профил за конфигурација да може да го става фонтот во него и со тоа да го направи достапен за секоја апликација.

ЕКРАНИ НА IPHONE

Овде објаснуваме што е профил за конфигурација и како да го сториме тоа:

Конфигурациските профили се систем што го создаде Apple и им овозможува на развивачите на системот брзо да конфигурираат iPhone или iPad кога припаѓаат на компанија или училиште, на пример. Тие служат така што сите уреди работат брзо исто и имаат иста конфигурација, апликации и режим на работа без да мора да го прават тоа едно по едно.

За да создадеме „профили за конфигурација“, мора да ја преземеме бесплатната алатка што постои повикана и за Windows и за OSX "Алатка за конфигурација на IPhone".

ПРОФИЛИ ЗА МАК

ПРОФИЛИ ЗА ПРОЗОРИ

 

Во рамките на оваа апликација за OSX ќе можеме да создадеме датотека во која ќе можеме да ги избереме вредностите што ги сакаме и подоцна со едноставна синхронизација или испраќање по пошта, уредот да остане конфигуриран брзо и правилно. Кога ја отворате апликацијата, ви овозможува да конфигурирате многу варијабли, вклучувајќи ги и апликациите што дозволувате или не ги инсталирате на уредот.

ПРИЈАВА ЗА ПРОФИЛ

Откако ќе го креирате и испратите профилот до вашиот уред, за да го инсталирате, треба само да го отворите профилот, на пример од е-поштата што сте ја испратиле и кликнете на инсталацијата. Потоа внесете ги бараните информации и прифатете ги.

За да деинсталирате специфичен профил, само одете на Општо / профил, изберете го и дајте им да го избришат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ADV dijo

    Можете ли да ја смените и стандардната буква на системот? Со други зборови, икони итн итн ...?