Како да инсталирате фонтови за текст на вашиот Mac

Инсталирајте фонтови на mac

Без разлика дали сте корисник на Виндоус или Мек и веќе го користите вашиот компјутер за професионални или за рекреативни цели, добро ќе знаете дека има безброј фонтови однапред инсталирани на системот оперативни. Сигурно ви се случило да пишувате каков било документ и да се прашувате кој тип на фонт е поформален, или дури ви паднал на ум да го промените фонтот на оперативниот систем целосно, а не сте знаеле кој да изберете.

Па, ќе ви го отежнеме, бидејќи ќе објасниме како да инсталирате нови фонтови на вашиот Mac. Не е комплициран, долг или досаден процес, затоа бидете смирени, бидејќи кога ќе завршите со читањето на ова упатство, ќе можете да изберете помеѓу стотици и стотици фонтови што ќе ги користите во секоја пригода. Можете ли да дојдете со нас?

Преземете ги фонтовите на вашиот Mac

Во првиот случај, споменете го тоа процесот е практично ист, без оглед на верзијата на MacOS што ги користите. Првото нешто што треба да се има предвид е, се разбира, да знаеме каков фонт сакаме да инсталираме на нашиот систем. Јасно е дека, во огромното мнозинство на случаи, ќе биде невозможно да знаеме како се нарекува фонтот што го бараме, а исто така, со оглед на бесконечноста на постојните фонтови, ќе биде многу тешко за нас да знаеме точно кој го бараме.

Значи, покрај изборот на изворот, ќе мора да знаеме каде да го бараме. Една од најобемните веб-страници во однос на фонтовите е Дафонткаде можеме да најдеме повеќе од 30.000 XNUMX различни фонтови. Можеме да поминеме часови и часови во потрага и пребарување по должината и ширината на Интернет, дека писмото што го бараме, скоро сигурно ќе го најдеме на оваа веб-страница.

дафонт

Откако ќе пристапиме до мрежата, и имаме голема можност за филтрирајте ги достапните извори според теми, автори, вести или најдобро оценети од страна на корисниците. Или можеме користете го пребарувачот, сместен во горниот десен агол, ако го знаеме името на предметниот извор. Откако го пронајдовме изворот што го сакаме, ќе кликнеме на вашето име и можеме да видиме преглед од истото пред да продолжите да преземате. Ова е многу корисно, бидејќи ќе можеме да го визуелизираме секој карактер пред да го преземеме целиот фонт.

Пример за фонт

Откако ќе бидат прикажани знаците, и големи и мали и броеви, и бидете јасни за фонтот што сакаме да го добиеме, ќе кликнеме на копчето за преземањеr, кој се наоѓа на десната страна на страницата. Downloadе преземеме а компресирана датотека во формат .zip каде што можеме да го најдеме комплетниот фонт, кој обично зафаќа помалку од 1 MB, покрај типичната датотека со текст со лиценцата за фонт, доколку ја имате. Откако ќе се преземе, да видиме како да го инсталираме.

Инсталирајте го фонтот на вашиот Mac

Со веќе преземениот фонт на нашиот компјутер, првиот чекор што треба да се направи ќе биде копирајте ја преземената датотека во друга папка каде што го имаме поблиску до рака и, еднаш таму, отпакувај го со двоен клик на неа. Во тоа време, ќе најдеме, покрај датотека .otf, што одговара на целиот извор на текст, a Текстуална датотека со информации за тоа, како што се упатствата за инсталација или договорот за лиценца.

Се инсталира фонтот

Со датотеката отпакувана, единствениот чекор што преостанува е да кликнете двапати на иконата за датотека со фонт самиот (со продолжување .otf), а потоа ќе се отвори прозорец каде што можеме да го прегледаме наведениот извор на нашиот компјутер. Ако правилно сме го преземале фонтот и резултатот на екранот е она што го очекуваме, останува само притиснете го копчето «Инсталирај фонт» сместен во долниот десен агол на прозорецот.

Откако ќе се инсталира, ќе се отвори во друг прозорец Каталог со текстови на Mac автоматски. Ова не е ништо друго освен збир на фонтови инсталирани на нашиот Mac, каде што можеме да ги видиме сите фонтови, и оние што ги интегрира системот и оние инсталирани од корисникот. Од тука можеме да управуваме со нив, избирајќи кои сакаме да ги задржиме и кои сакаме да ги елиминираме, во случај да сакаме да се ослободиме од кои било. Ние исто така можеме да ги деактивираме по наш вкус, оставајќи го фонтот инсталиран, но недостапен од ниту една програма.

Фонтови инсталирани на Mac

Како што видовте, тоа е лесен, едноставен и брз процес, со кои можеме лесно да ги персонализираме сите документи што ги правиме или модифицираме на нашиот Mac, давајќи им наш личен допир. Имајте на ум дека, ако споделиме документ со фонт преземен од нас, примателот ќе мора да го има истиот фонт инсталиран на нивниот компјутер за да можеме да гледаме и модифицираме кој било дел од текстот, па затоа мора да ве информираме за тоа каков тип на фонт сме користеле. Што чекате да ги пронајдете вашите идеални фонтови за секоја пригода?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.