Како да инсталирате Chromecast

 

chromecast

Откако беше лансиран Google уреди за Chromecast уште во 2013 година помина многу време. Доволно, така што милиони корисници се навикнаа да го користат редовно. Сепак, сè уште има многу луѓе кои никогаш не го пробале или кои се сомневаат во неговата работа. Им објаснуваме денес овде како да инсталирате Chromecast и какви предности можат да добијат од овој паметен уред.

Едно нешто што мора да биде јасно пред да се продолжи, за да се избегне забуна, е дека од 2017 година официјалното име на софтверот Chromecast стана Google Cast. Сепак, името веќе направи богатство, па практично сите продолжуваат да го користат Chromecast. Нема да бидеме помалку. Од друга страна, „физичкиот“ уред сè уште се нарекува Chromecast.

Што е Chromecast?

Во основа, Chormecast е уред кој ни овозможува да испраќаме содржина од нашиот мобилен или нашиот компјутер на телевизор. Со него ќе можеме играјте серии, филмови, музика, видео игри и друга содржина преку HDMI конекција.

Сите платформи кои нудат аудиовизуелна содржина (Spotify, HBO, YouTube, Netflix итн.) се совршено компатибилни со Chromecast. Истото може да се каже и за повеќето популарни игри што сите ги имаме инсталирано на нашите паметни телефони.

откако ќе се поврзе од нашиот паметен телефон, само притиснете го копчето Chromecast за да видите што се репродуцира на ТВ екранот. Chromecast е одговорен за извршување на репродукцијата без да мора да правиме ништо друго, оставајќи ни слободно да продолжиме да го користиме телефонот како што сакаме.

Дефект на Wi-Fi на Google Chromecast
Поврзана статија:
Google Chromecast може да ја уништи вашата WiFi мрежа

Покрај тоа, многу телевизори од новата генерација веќе го вклучуваат Chromecast природно, како што се некои модели на паметни телевизори на Samsung. Тоа значи дека не треба да ја купувате единицата за приклучок или да правите дополнителни врски.

Како да инсталирате Chromecast чекор по чекор

Сега кога ги знаеме сите негови предности, ајде да видиме како да инсталираме Chromecast за да уживаме во нив. Треба да знаете, пред сè, дека постојат два различни типа на Chromecast: еден дизајниран да работи со Google TV и друг дизајниран да се поврзе од мобилен телефон. И двете работат преку Апликација Google Home, кој е достапен за преземање и на iOS и на Android.

Предуслови

Што ќе ни треба за да ја направиме врската со Chromecast? Во основа следново:

 • Un Уред Chromecast. Ние можеме купи го на Амазон или во слични продавници. Неговата цена се движи помеѓу 40 и 50 евра.
 • Имајте Сметка на Google.
 • Преземете на нашиот телефон или таблет најновата верзија на Google Дома.
 • на Smart TV и очигледно а мобилен телефон или таблет.
 • имај добар Интернет врска и WiFi мрежа.

Поврзете го Chromecast

инсталација на Chromecast

Со сите „состојки“ на масата, сега можете да продолжите да го поврзувате Chromecast следејќи ги овие чекори:

 1. Primero Ние го поврзуваме Chromecast со струја и приклучете го во ТВ HDMI приклучок.
 2. Следно одиме на Апликација Google Home на нашиот мобилен телефон.*
 3. Кликнете на копче „+“ прикажана во горниот лев агол на екранот.
 4. Ја избираме опцијата „Конфигурирај го уредот“.
 5. Ние избираме „нов уред“ избирање на местото каде што ќе се додаде.
 6. По неколку секунди чекање, можеме изберете тип на уред да инсталирате (во нашиот случај, Chromecast).
 7. Конечно, и секогаш да ги држите мобилниот и Chromecast што е можно поблиску, само треба следете ги упатствата наведени во апликацијата.

(*) Пред да мора да провериме дали нашиот мобилен телефон е поврзан на WiFi мрежата.

Chromecast со Google TV

Како што наведовме на почетокот, ова е уред различен од основниот Chromecast. Во овој случај нема пренос на содржина од мобилен телефон или компјутер на телевизор. Во реалноста, самиот паметен уред ги користи апликациите или игрите што ги преземаме на него бесплатно.

Google TV Chromecast

Се продава на продавница за гугл. Неговата цена е 69,99 евра со вклучени трошоци за испорака, а достапна е во три различни бои (бела, розова и сина), за оние кои исто така ја ценат естетиката.

За да го направите овој Chromecast да работи со Google TV, првиот чекор е да се најавите на Chromecast и на тој начин да започнете со инсталирање на различните апликации што сакаме да ги имаме. Чекорите што треба да се следат може да се поделат во две фази: поврзување и конфигурација.

Врска

 1. Прво на сите го вклучуваме телевизорот.
 2. По Ние го поврзуваме Google Chromecast користејќи HDMI кабел.
 3. Тогаш тоа Приклучете го Chromecast на струја.
 4. Откако ќе се направат поврзувањата, притиснете го копчето на далечинскиот управувач на телевизорот. "Извор" или „Извор“, што понекогаш е означено со закривена стрелка.
 5. Го менуваме екранот во HDMI влезот на кој сме поврзани. После тоа, далечинското ќе се поврзе автоматски.

конфигурација

 1. Ние го преземаме Апликација Google Home на нашиот уред.
 2. Ние се најавуваме со нашата сметка на Google.
 3. Следно, ја избираме куќата во која сакаме да го додадеме Chromecast.
 4. Ние го притискаме копчето "+" се наоѓа во горниот лев агол на екранот.
 5. Овде одиме на опцијата „Конфигурирај го уредот“.
 6. Во менито што се појавува, изберете „нов уред“ и куќата каде што ќе ја поставиме.
 7. По притискање „Следно“, апликацијата ќе започне да пребарува меѓу уредите во близина. Мора да ја избереме опцијата „Chromecast или Google TV“.
 8. Конечно, само треба да ги следите чекорите наведени од апликацијата Google за да ја завршите врската.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->