Како да инсталирате Windows 10 од USB

Слика на логото на Виндоус 10

Виндоус 10 стана сопствена заслуга за најдобриот оперативен систем што го лансираше Мајкрософт во последните неколку години без да ги заборавиме и Windows XP и Windows 7. По неуспехот на Виндоус 8.x, Мајкрософт знаеше како да ги препознае своите грешки и го искористи најдоброто од Виндоус 7 и Виндоус 8.х (да, имаше нешто добро).

Во текот на првата година од лансирањето, Мајкрософт сакаше корисниците брзо да ја усвојат оваа нова верзија на Виндоус и им овозможи на сите корисници да ја инсталираат на своите компјутери целосно бесплатно со користење на лиценцата што веќе ја имаа за Виндоус 7 и Виндоус 8.х. Ако мислите дека конечно дојде време да уживате во оваа нова верзија, тогаш ќе ви покажеме како да инсталирате Windows 10 од USB. Неодамна видовме како преземете го Виндоус 10 бесплатно во целост шпански 64 бита.

Иако е вистина дека грејс периодот е завршен и денес треба да поминеме низ касата доколку сакаме да уживаме во Виндоус 10, понекогаш, компанијата со седиште во Редмонд привремено дозволува регистрирајте компјутери со Виндоус 10 користејќи сериски број Виндоус 7 / Виндоус 8.x Логично, Microsoft не ја објавува официјално оваа достапност, така што единственото нешто што можеме да направиме е да внимаваме на нашите омилени блогови, покрај периодичното тестирање дали Microsoft има отвори врата.

Преземете Windows 10

За разлика од претходните години, во кои единствената опција за инсталирање на Виндоус беше да се прибегне кон различните достапни веб-страници за преземање, Мајкрософт ни нуди веб-страница преку која можеме да директно преземете го ISO, и 32-битни и 64-битни, за подоцна да го копираат на ДВД и да продолжат со инсталацијата.

Инсталирајте го Windows 10 од USB

Исто така, тоа ни овозможува преземете инсталерот за Windows 10 Преку кои, можеме директно да генерираме USB или DVD потребни за инсталирање на Windows 10 на нашиот компјутер. Ако земеме предвид дека поголемиот дел од опремата денес не вклучува ДВД-уред заради вселенски проблеми со цел да понудиме поевтина опрема, тогаш ќе ви покажеме како да го извршите процесот на инсталација на USB, USB што мора имаат минимален капацитет од 8 GB.

Сите тековни компјутери, вклучително и некои постари, ни овозможуваат преку BIOS-от да ги измениме вредностите за подигање, за да можеме да утврдиме кој диск ќе го чита нашиот компјутер на прво место веднаш штом ќе се вклучи. За да може компјутерот да се подигне, мора да има оперативен систем или инсталатер, во спротивно ќе оди на следниот диск поставен при подигнување. Во следниот дел ви покажуваме како да го извршите овој процес.

Прво на сите, ние мора да се упатиме кон веб каде што Мајкрософт ни овозможува да преземаме Виндоус 10. Прво, мора да го поставиме јазикот на верзијата што сакаме да ја инсталираме и верзијата: 32 или 64 бита. Иако нашата опрема може да види нешто старо, секогаш е препорачливо да ја инсталираме 64-битната верзија, бидејќи ќе ни овозможи да го искористиме целиот хардвер во нашата опрема. Ако се определиме за 32-битна верзија, веројатно е дека многу апликации нема да работат, па освен ако не сме јасни за употребата што ќе ја дадеме, се обложувам тим Секогаш се препорачува да ја инсталирате 64-битната верзија.

Инсталирајте го Windows 10 од USB

Следно, кликнете на продолжете и кликнете на Преземи инсталерот. Откако ќе се преземе, ние го извршуваме. На прво место ќе не праша дали сакамНие мора да создадеме медиум за инсталација или да ја ажурираме опремата каде што работиме со инсталерот. Ја избираме првата опција, вметнуваме USB во компјутерот и изберете го USB-уредот каде што ќе се создаде инсталаторот за Windows 10.

Инсталирајте го Windows 10 од USB

Во тоа време, ќе започне процесот на преземање на верзијата на Виндоус 10 што ја избравме и подоцна, и без да мора да интервенираме, ќе се создаде бутабилната единица за да може инсталирајте Windows 10 на нашиот компјутер преку USB-уредот.

Инсталирајте Windows 10

Инсталирајте Windows 10

Откако ќе преземеме и создадеме USB со кој ќе инсталираме Windows 10, мора да извршиме a копија на сите податоци што сме ги зачувале во нашата опрема. Иако е точно дека може да се дискутира за претходната верзија на Виндоус, тоа не се препорачува, бидејќи работата на Виндоус 10 нема да биде како што се очекуваше.

Исто така, со текот на времето ќе сакаме да ја избришеме претходната верзија затоа што престанавме да ја користиме, а единствениот начин да го сториме тоа е со форматирање на хард дискот. Откако направивме резервна копија, продолжуваме со вметнете го USB-то во компјутерот и исклучете го.

Откако ќе го подигнеме компјутерот, пред тој да започне да го вчитува оперативниот систем што е моментално достапен, мора да пристапиме до системот BIOS-от за да ги смениме параметрите за подигнување. За да го направите ова, мора да знаеме кој е клучот што ни дава пристап до него. Сè зависи од матичната плоча, но во многу компјутери тоа е копчето F2, во други копчето Del, во други копчето F12 ... Оваа информација се појавува секунди по стартување на нашиот компјутер пред да започне да го вчитува оперативниот систем.

Променете го уредот за подигнување на компјутер

Откако ќе се најдеме во BIOS-от, одиме на Boot. Следното ќе го покаже нарачајте го компјутерот за да пронајде оперативни системи или единици за инсталација. За да го избереме USB-уредот каде што се наоѓа инсталерот, мора да кликнеме на тој уред и да го поставиме на првата позиција.

Откако утврдивме дека тоа е Windows 10 бутабилен USB, единица со која ќе го стартуваме нашиот компјутер, ги зачувуваме промените направени во BIOS-от и компјутерот автоматски ќе се рестартира за да ги примени промените. Од тој момент, кога ќе го стартуваме нашиот компјутер, тоа ќе биде инсталерот за УСБ-Виндоус 10 што го започнува процесот на инсталација.

  • Пред сè, мора да го поставиме јазикот на инсталацијата на Windows 10 што ќе ја извршиме. За разлика од претходните верзии, откако ќе ја завршиме инсталацијата, можеме да го смениме јазикот за друг без никаков проблем. (Променете го јазикот Виндоус 10)
  • Следно, инсталерот ќе нè праша дали сакаме да извршиме чиста инсталација или дали сакаме да го задржиме претходниот оперативен систем. Во овој случај, како што споменав погоре, се претпочита да се изврши чиста инсталација.
  • Следно, ќе побара од нас да избереме во која единица сакаме да ја инсталираме. Ние мора да го избереме главниот диск во кој се наоѓа претходната верзија на Windows и да кликнеме на форматот за да се елиминира секоја трага што може да остане на компјутерот.
  • Конечно, кликнете на следното и инсталатерот ќе започне да ги копира датотеките потребни за извршување на инсталацијата. Откако компјутерот се рестартира, Виндоус 10 штотуку ја заврши инсталацијата, процес што може да трае повеќе или помалку време во зависност од видот на хард дискот што го има нашиот компјутер и брзината на компјутерот.

Пред да заврши инсталацијата, Виндоус 10 ќе нè води низ низа чекори, така што ајде да ја поставиме нашата копија на Виндоус 10 на начин што најдобро одговара на нашите потреби.

Колку чини Виндоус 10

Виндоус 10 е достапно во две верзии: Home и Pro. Верзијата Home е со цена од 145 евра, додека Pro верзијата, цената е 259 евра. Овие цени може да изгледаат нешто претерани кога ќе се споредат со претходните верзии на Windows 10, но тие се официјални цени на Windows 10 во Microsoft Store.

Но, ако сакаме да добиеме важечка лиценца за Windows 10 Home или Windows 1o Pro, можеме сврти се кон АмазонБез понатаму, каде што можеме да добиеме лиценца за обете верзии за повеќе од половина од парите што Microsoft ги бара на својата веб-страница.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.