Како да го инсталирате iOS 12 на iPhone или iPad сега кога тој е веќе јавно достапен

Три недели по објавувањето на првата бета верзија на iOS 12 за развивачите, Apple ја стави на располагање на сите корисници првата јавна бета верзија на iOS 12, програма што им овозможува на секој корисник на мобилни производи на Apple да ја инсталира бета верзијата на следните оперативни системи што компанијата ќе ги лансира на пазарот.

Во оваа смисла, повторно гледаме како Андроид има многу да подобри во овој поглед, бидејќи иако Android P Developer Preview е достапен за поголем број уреди, покрај Google Pixels, тој број е сè уште многу ограничен во споредба со компатибилните модели на Apple, кои се сите.

На 5 јуни, Apple ни покажа што е тоа вести што ќе дојдат од раката на финалната верзија на iOS 12, верзија која ќе пристигне во својата последна верзија во септември, веројатно неколку часа по презентацијата на новите модели на iPhone кои компанијата ќе ги претстави во текот на првата недела од септември, како што сме навикнати секоја година.

Ако сакате да тестирате пред многу корисници, некои од новостите што ќе доаѓаат од следната верзија на iOS 12, можно е преку јавната бета програма, јавна бета програма преку која мора да преземете го профилот на уредот каде што сакаме да го инсталираме.

iOS 12, за разлика од другите верзии на iOS, ни нуди а работење и перформанси многу добро, па за разлика од претходните години, уживањето во новата верзија на iOS пред да биде објавена финалната верзија, нема да претставува проблем за нашиот уред во кое било време, без разлика дали се работи за траење на батеријата, стабилност, рестартирање ...

Прво и најважно, направете резервна копија

За време на процесот на инсталирање на бета верзија, или само која било финална верзија на оперативен систем, сè може да тргне наопаку. За да избегнеме поголеми зла и дека можеме да изгубиме секаков вид на информации што не би сакале, прво и најважно е да направите резервна копија преку iTunes, бидејќи тоа е единствениот начин да го направите тоа ако немаме простор за складирање во iCloud.

За да направиме резервна копија, ние мора да го поврземе нашиот уред, било да е тоа iPhone или iPad со нашиот компјутер / Mac и да го отвориме iTunes. Во рамките на iTunes, кликнуваме на уредот што го поврзавме и одиме на Краток преглед, сместена во левата колона на екранот. ДО Следно, одиме на десната страна и кликнете на Направете бекап.

Ако имаме простор за складирање во iCloud, над 5 GB што ни ги нуди бесплатно, можеме да зачуваме копија од целиот наш уред во облак, копија што можеме да ја вратиме подоцна без да користите iTunes во кое било време, иако овој метод е секогаш најбрз и најсоодветен, бидејќи другиот зависи од брзината на серверите на Apple и нашата интернет-врска.

Правењето резервна копија на нашиот терминал е процес што може да потрае повеќе или помалку време во зависност од просторот што го окупиравме во нашиот терминал, затоа мора да бидеме трпеливи кога го правиме тоа и да се обидеме да избегнеме да го прескокнеме, бидејќи иако обично не е нормално да не успее процесот на инсталирање бета, може да го стори тоа.

IOS 12 компатибилни уреди

Нудејќи ни важни промени во кодот на оперативниот систем, следната верзија на iOS ќе биде компатибилна со истите уреди што денес работат со iOS 11, а тоа се iPhone 5s, модел кој се појави на пазарот во 2013 година, најстариот модел што го примил.

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Плус
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPad Pro 12,9? (втора генерација)
 • iPad Pro 12,9? (прва генерација)
 • iPad Pro 10,5?
 • iPad Pro 9,7?
 • iPad воздух 2
 • iPad воздух
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • iPad мини 4
 • iPad мини 3
 • iPad мини 2
 • iPod touch шеста генерација

Како да ја преземете и инсталирате јавната бета верзија на iOS 12

Прво на сите ние мора да го спроведеме овој процес од уредот на кој сакаме да инсталираме директно, било да е тоа iPhone или iPad.

Како да инсталирате iOS 12 на iPhone

 • Отвораме Safari и кликнете тука за да пристапите до Јавна бета програма на Apple.
 • Следно, кликнете на Регистрирај се и ги внесуваме податоците на нашиот Apple ID. Не треба да се креира друга сметка за да учествува во оваа јавна бета програма. Apple ќе испрати код на друг уред за да потврди дека сме вистински сопственик. Кликнете на Дозволи и внесете го.

Како да инсталирате iOS 12 на iPhone

 • Следно, кликнуваме на табулаторот iOS и одиме во делот Започни да кликнете на запишете го вашиот iOS уред.
 • Следно, одиме на копчето Преземи профил и кликнете.

Како да инсталирате iOS 12 на iPhone

 • Со притискање на Преземи профил, ќе се појави прозорец кој ќе нè информира дека веб-страницата што ја посетуваме сака да пристапи до поставките на нашиот уред за да прикаже профил за конфигурација. Кликнете на Дозволи.
 • Во следниот чекор, тоа ќе се покаже Информации за профилот iOS 12. Кликнете на Инсталирај, внесете го кодот за вашиот уред и повторно кликнете на Инсталирај.

Овој процес што трае само неколку секунди, ќе заврши со порака во која сме поттикнати рестартирајте го уредот. Откако ќе го рестартираме уредот, одиме во Поставки> Ажурирање на софтвер. Во овој дел, првата бета верзија на iOS 12 ќе се појави за корисниците на јавната бета програма.

Дали е препорачливо да ја инсталирате јавната бета верзија на iOS 12?

Да Од лансирањето на првата бета верзија за развивачите на iOS 12, пред три недели, работењето на оваа нова верзија беше спектакуларен во споредба со претходните бета-верзии, нешто што привлекува особено внимание, но не толку многу, бидејќи според Apple, наведено во последниот WWDC, компанијата со седиште во Купертино се фокусираше на подобрување на работењето и перформансите на оперативниот систем.

Исто така, компатибилноста со повеќето апликации е практично иста, така многу ретко е да се најде апликација што не работи со дванаесеттата верзија на iOS од денес. Ако сè уште не ги знаете вестите што ќе дојдат од раката на iOS 12 и не сте многу јасни дали вреди да се обидете пред објавувањето на верзијата iOS, можете да го проследите овој напис во кој ќе ви ги покажеме сите што има ново во iOS 12.

Ако имате некој сомнеж За процесот на инсталирање на iOS 12 преку јавната бета програма iOS 12, можете да ме контактирате преку коментарите на овој напис и со задоволство ќе одговорам на секој од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.