Како да инсталирате iOS 13 или iPadOS на вашиот iPhone или iPad

iOS 13

Секој пат кога Apple или која било друга компанија ќе објави нова верзија или ажурирање на својот оперативен систем, препорачливо е да почекате еден ден за да се осигурате дека не содржи оперативни проблеми што можат оневозможете го нашиот уред. Но, за тоа служат бета-верзиите.

По неколку месеци бета верзија, компанијата Купертино ја објави верзијата, а со тоа и стабилна iOS 13, нова верзија на iOS што му дава поголема важност на iPad. Всушност, верзијата iPad е преименувана во iPadOS. Еве ви покажуваме како да инсталирате iOS 13 / iPadOS на вашиот iPhone или iPad.

Поврзана статија:
Што има ново во iOS 13

Пред да го ажурираме нашиот уред, ние мора проверете дали нашиот iPhone или iPad не е компатибилен со оваа нова верзија на iOS. Apple ги насочи сите напори со iOS 12 на подобрување на своите перформанси, нешто што го постигна многу успешно, дури и на постарите уреди, што беше показател дека iOS 13 нема да биде компатибилен со истите терминали како iOS 12.

IOS 13 компатибилни уреди

IPhone Evolution

iOS 13 е компатибилен со сите оние терминали со кои управува RAM меморија од 2 или повеќе GB. На овој начин, ако имате iPhone 6s наваму или втора генерација iPad Air имате можност да ажурирате на iOS 13.

Ако, пак, имате iPhone 5s, iPhone 6, iPad Air или iPad mini 2 и 3, ќе мора да решете се да се држите со iOS 12, верзија која нуди перформанси што многумина би сакале во iOS верзијата на нивните уреди што одамна престанаа да добиваат ажурирања.

iPhone компатибилен со iOS 13

 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11 (фабрички испратен со iOS 13)
 • iPhone 11 Pro (фабрички испратен со iOS 13)
 • iPhone 11 Pro Max (пристигнуваат од фабриката со iOS 13)

iPad компатибилен со iOS 13

 • iPad мини 4
 • iPad воздух 2
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • iPad 2019
 • iPad воздух 2019
 • iPad Pro 9,7 инчи
 • iPad Pro 12,9 инчи (сите модели)
 • iPad Pro 10,5 инчи
 • iPad Pro 11 инчи

iPhone и iPad не се компатибилни со iOS 13

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Плус
 • iPad мини 2
 • iPad мини 3
 • iPad Air (XNUMX-та генерација)

Како да инсталирате iOS 13

iOS 13

После една година со iOS 12, нашиот уред е полн со несакани датотеки што генерираа апликации што ги инсталиравме на нашиот уред, па затоа е добро време да се исчисти чеша. Тоа е, ние мора да продолжиме да го бришеме целиот наш уред за да извршиме чиста инсталација, од нула, без да ги влечеме проблемите со перформансите или просторот што може да ги претрпи нашиот уред.

Ако не го сториме тоа, нашиот уред најверојатно не работи на задоволително нивобидејќи врз него влијае внатрешниот хаос во форма на апликации / датотеки што не се користат, но сепак се присутни на уредот.

Ако направиме чиста инсталација на iOS 13 и вратиме резервна копија, ќе го најдеме истиот проблем дека ако директно го ажурираме нашиот уред со iOS 12 на iOS 13 без да ја избришеме целата нејзина содржина.

Резервна копија со iTunes

Бекап во iTunes

Ако сепак сакате да го ажурирате iOS 13 од iOS 12, првото нешто што треба да направите е да направите резервна копија. Инсталирање верзија на оперативен систем над претходната верзија може да предизвика дефект што принуди да го вратиме нашиот уред.

Ако е тоа така, и немаме резервна копија, ќе ги изгубиме СИТЕ информации што сме ги зачувале во нашиот терминал. За да избегнеме ваков проблем, мора да го ажурираме на нова верзија на оперативен систем, во овој случај iOS 13 направете резервна копија на нашиот уред преку iTunes.

За да направите резервна копија преку iTunes, треба само да ги поврземе нашите iPad или iPhone со компјутер, да го отвориме iTunes и да кликнеме на иконата што го претставува нашиот уред. Во прозорецот што ќе се прикаже, мора да кликнеме на Резервна копија. Процесот Takeе биде потребно повеќе или помалку време во зависност од просторот што го окупиравме на нашиот уред, затоа треба да го сториме полесно.

Резервна копија со iCloud

Ако имаме план за складирање iCloud, сите наши фотографии се во облакот, како и сите документи што се компатибилни со услугата за складирање облак на Apple. Ова ние ќе избегнете да направите резервна копија од нашиот терминал бидејќи сите информации за него се безбедно зачувани. Откако ќе се ажурира терминалот, ќе мора повторно да ги преземеме сите апликации што ги инсталиравме.

Ако сакаме чувајте ги истите апликации што ги имавме со iOS 12, со што ги влечеме сите проблеми што ги објаснив погоре, можеме да направиме резервна копија на нашиот терминал во iCloud, така што откако ќе се ажурира, да ги вратиме сите апликации што ги инсталиравме.

Ажурирање на iOS 13

Откако ги извршив сите чекори што ги објаснив погоре, саканиот момент од надградба на iOS 13. Овој процес можеме да го направиме од нашиот iPhone или iPad или директно од iTunes. Ако го сториме тоа од iPhone или iPad, мора да ги извршиме следниве чекори:

Ажурирајте на iOS 13 од iPhone или iPad

Надградете на iOS 13

 • подесувања.
 • Генерално.
 • Надградба на софтвер.
 • Во рамките на ажурирањето на софтверот, ќе се покаже дека имаме инсталирана нова верзија на iOS, поточно iOS 13. Кога кликнуваме на него, ни се прикажува детали за оваа нова верзија.
 • За да продолжиме со инсталацијата, мора да кликнеме на Преземете и инсталирајте.
 • За да се изврши ажурирањето, нашиот терминал мора да биде поврзан на WiFi мрежа и полнач. Конечната батерија мора да биде над 20% за да започне процесот на инсталација.

Ажурирајте на iOS 13 од iTunes

Ажурирајте на iOS 13 од iTunes

Ако сте класика и сакате да продолжите со ажурирање на вашиот уред преку iTunes, еве ги чекорите што треба да ги следите.

 • Прво на сите ние мора поврзете ги нашите iPhone или iPad со компјутерот.
 • Отвораме iTunes и кликнуваме на него икона што го претставува уредот сакаме да ажурираме.
 • Во горниот десен дел, каде што се прикажани информациите за терминалот, кликнете на Проверете дали има ажурирање.
 • Откако ќе ги прифатиме условите, iTunes ќе започне ажурирање за преземање и подоцна ажурирајте го уредот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.