Како да инсталирате iOS 13 бета на iPhone и iPad од Windows и Mac

iOS 13

Минатиот понеделник момците од Купертино официјално претставија голем број новини што ќе дојдат од раката на следните верзии на обетеiOS 13, оперативен систем iPhone и iPad, како на пр watchOS 6 (Apple Watch), tvOS 13 (Apple TV) и macOS Каталина (за Mac). Како што е вообичаено во првите бета-верзии, овие се ограничени на програмери.

Традиционално, Apple им дозволуваше на развивачите да инсталираат нови верзии со претходно преземање на сертификат од нивната сметка за програмери, сепак, оваа година работите се променија и процесот не е толку едноставен како порано. Ако сакате да знаете како да инсталирате iOS 13 на вашиот iPhone без сертификат за програмер, од Windows и MacПотоа ви ги покажуваме сите чекори што треба да ги следите.

Најпрво

iTunes

Прво и најважно е да направите резервна копија на нашиот уред. Процесот на инсталација, не само за нова верзија на оперативен систем, а особено за бета верзија, може да ја уништи содржината што сме ја зачувале на нашиот компјутер, затоа не сме заинтересирани да ја изгубиме целата содржина што сме ја зачувале.

За да направиме резервна копија, треба само да го поврземе нашиот уред со компјутер и преку iTunes направете шифрирана резервна копија на нашиот компјутер. Бекапот преку iCloud не вреди, бидејќи не ја копира целата содржина на нашиот уред во облакот, туку само конфигурацијата што ја воспоставивме.

Преземете iOS 13 бета за iPhone и iPad

Прво, првото нешто што треба да направиме е да ја преземеме бета-верзијата на iOS 13 што одговара на нашиот уред. Оваа бета верзија може да се најде во порталот за програмери, портал до кој очигледно немаме пристап, ако не сме. За среќа, на Интернет можеме најдете различни веб-страници што ни нудат IPSW Од секој модел.

Интернет-страницата што ни нуди најголема доверба кога станува збор за преземање на IPSW од нашиот уред е онаа на момците од Evad3rs, кои пред неколку години тие беа одговорни за развој и одржување на затворскиот затвор, кога беше многу покористено отколку денес.

Преземете iOS 13 за iPhone

Преземете iOS 13 / iPadOS за iPad

Преземи iOS 13

Следно, ние мора да избереме кој е моделот iPhone или iPad што го имаме и на кој сакаме да инсталираме. Кога ќе кликнете на него, ќе се прикаже прозорец со името на верзијата што ќе ја преземеме. Треба само да кликнеме на Симни сега, потврдете дека не сме робот и кликнете на продолжи.

Во зависност од тоа колку се зафатени серверите, процесот може да трае од неколку минути до неколку часа, затоа мора да бидете трпеливи за да го преземете. Ако ова не е наш случај, најдобро што можеме да сториме е да почекаме до крајот на јули за Apple да ја отвори јавната бета програма за iOS 13 и останатите оперативни системи што ќе пристигнат во нивната последна верзија во септември.

Ако видиме дека преземањето трае долго, можеме да избереме да го преземеме IPSW на нашиот уред преку Бета профили, и покрај фактот дека како што коментирав погоре, не е потребен сертификат за да може да се изврши инсталацијата.

Инсталирајте iOS 13 бета од Mac

За да можете да инсталирате, ако ги следиме упатствата на Apple, iOS 13 или која било друга верзија на watchOS 6 или tvOS 13 на нашиот уред е неопходна ако или ако се искористи апликацијата Xcode, апликација што ја користат програмерите за создавање апликации, ни треба сметка за развивач.

Процесот да се направи тоа не е лесен. За среќа, постои алтернативен метод што ќе ни овозможи да инсталираме Без оваа апликација во многу едноставен процес, кој тешко бара знаење, само следете ги чекорите што ги објаснуваме.

Инсталирајте iOS 13 бета на iPhone и iPad

 • Откако ќе го преземеме IPSW што одговара на нашиот терминал, ние мора преземете ја апликацијата MobileDevice.pkg преку оваа врска.
 • Откако ќе се преземе, продолжуваме да ја инсталираме на нашиот компјутер и го отвораме iTunes и се поврзуваме нашиот уред до тимот.
 • Следно, кликнете на икона што го претставува нашиот уред.
 • Ако сакаме изврши инсталација на гребење, што секогаш се препорачува дури и ако е бета, мора да го држиме копчето Опција на тастатурата кога ќе избереме «Проверете за ажурирања« Следно, ја избираме датотеката iOS 13 што ја презедовме и чекаме да се изврши инсталацијата.
 • Ако напротив, не сакаме да извршиме нула инсталација и на тој начин да можеме да зборуваме за сите апликации што ги инсталиравме на нашата опрема, мора да го притиснеме и задржиме копчето Опција на нашата опрема кога ќе избереме Врати. Следно, ја избираме датотеката iOS 13 што претходно ја презедовме и чекаме да се случи ажурирањето.

Инсталирајте iOS 13 beta од Windows

Процесот за инсталирање на бета верзија iOS 13 на Windows бара низа чекори, не сложени, што мора да ги следиме за да ја инсталираме на нашиот уред.

Инсталирајте iOS 13 beta на iPhone и iPad од Windows

 • Откако ќе го преземеме IPSW што одговара на нашиот терминал, ние мора преземете ја апликацијата DeviceRestore, што можеме да го најдеме во складиштето на GitHub. Мора преземете ја оваа апликација во истиот директориум каде што сме зачувале IPSW на нашиот терминал што претходно сме го преземале.
 • Следно, одиме во лентата за пребарување Windows и напишете CMD за пристап до командната линија на Windows. Потоа одиме во директориумот каде што се наоѓаат и IPSW и апликацијата DeviceRestore.
 • Ако е во директориумот iOS-13, ние пишуваме во командната линија «cd iOS-13».
 • Следно, во рамките на командната линија на директориумот каде што се наоѓаат двете датотеки, ќе напишеме: "idevicerestore -d version-name.IPSW" без наводници. Во овој случај тоа би било „idevicerestore -d iPhone_4.7_13.0_17A5492t_restore.IPSW“

Дали е препорачливо да ја инсталирате бета-верзијата на iOS 13?

iOS 13

Не. Како и секоја бета верзија на апликација или оперативен систем, никогаш не се препорачува да ја инсталираме на нашиот уред сè додека не уредот што го користиме како главна алатка, особено ако го користиме за работа, бидејќи и неговите перформанси и потрошувачката на батерија може да остават многу посакувани.

За среќа, во последните две години, Apple значително ја подобри работата на бета-верзиите што ги лансира на сите свои оперативни системи, така што неговите перформанси се повеќе од добри во споредба со претходните години. Бета-верзиите се наменети за развивачите да ги прилагодат своите апликации на новите карактеристики што се имплементирани така што тие нудат проблеми во работењето или перформансите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.