Ве учиме како да инсталирате MySQL на Windows

MySQL

Менаџерите со бази на податоци се суштински алатки во секој проект кој бара ракување со различни количини на информации. Во таа смисла, MySQL претставува една од најпопуларните алтернативи на пазарот од различни причини кои вклучуваат, пред сè, фактот дека е бесплатен и со отворен код.. Сепак, неговата инсталација вклучува низа чекори кои често се застрашувачки, особено за оние кои започнуваат во овој свет. Така, Ќе ви покажеме сè што треба да знаете за тоа како да инсталирате MySQL на вашиот Windows компјутер..

На овој начин, ќе ви биде доволно да ги следите упатствата додека го спроведувате процесот, за да ја вклучите оваа алатка за база на податоци во вашиот систем.

Што е MySQL?

Пред да започнете со чекор по чекор за инсталирање на MySQL на Windows, вреди да се знае за што е овој софтвер. MySQL е систем ориентиран на управување со релациони бази на податоци кој, како што му припаѓа на гигантот Oracle, има двојна лиценца, односно Општа јавност за бесплатна употреба и друга Комерцијална. Во оваа смисла, ќе можете бесплатно да пристапите до придобивките на менаџерот, иако компанијата има други модалитети кои подлежат на плаќање.

Сепак, зборуваме за најпопуларниот систем на бази на податоци во светот и тоа е главно затоа што можеме да сметаме на 100% од неговиот потенцијал бесплатно и слободно. Исто така, имаме примерок за тоа што е способна оваа алатка, во фактот што ја користат гиганти како Facebook, Twitter или YouTube.

Чекори за инсталирање MySQL на вашиот Windows компјутер

Како да инсталирате MySQL на Windows е прашање што може да изгледа комплицирано во пракса поради бројот на вклучени чекори. Сепак, еве ви покажуваме дека е навистина едноставно.

Преземање MySQL

Најпрво ќе продолжиме со преземање на GPL верзијата на MySQL која ќе ви овозможи бесплатно и слободно користење на софтверот. За да го направите ова, внесете го официјална веб-страница и одете во делот «Превземања«, кој се наоѓа на врвот на интерфејсот.

Преземете GPL

Ќе отидете на страницата за преземање, меѓутоа, врската што не интересира е на дното на екранот идентификувана како «Преземања на MySQL Community (GPL).".

Веднаш одете во делот MySQL Installer и изберете го оперативниот систем каде што ќе го инсталирате. Во нашиот случај, тоа е Windows. Ова ќе донесе неколку опции за преземање кои имаат исто име, но различни големини, една од 2.4 MB и една од 435.7 MB.

Преземање на инсталерот

Првиот не е ништо повеќе од онлајн инсталерот, па ако имате добра интернет конекција, можете да го користите. Од своја страна, втората е потешка бидејќи е опцијата offline, односно инсталатерот со сите компоненти. Оваа опција е корисна ако немате толку голема брзина на преземање и сакате брзо да ја инсталирате.

Следно, страницата ќе прикаже порака за да креирате сметка и да се најавите, сепак, можете да ја избегнете од опцијата на дното «Не, благодарам, само започнете го преземањето".

Прескокни запис

Инсталирање на MySQL

Откако ќе се преземе датотеката за поставување, стартувајте ја со администраторски привилегии за да избегнете какви било проблеми со дозволата. За да го направите ова, само треба да кликнете со десното копче на инсталаторот и да изберете „Стартувај како администратор“.

Правила и услови

Веднаш ќе биде претставен првиот екран од процесот, каде Мора да ги прифатиме одредбите и условите и потоа да кликнете на „Следно“.

Следно, треба да го избереме типот на инсталација што сакаме да го направиме на нашиот систем. MySQL ги нуди следниве опции:

Вид на инсталација

 • Стандардно за програмери: Ги има сите потребни компоненти за развојни средини. Оваа алтернатива е најпрепорачлива за секого, бидејќи го вклучува она што стандардно се бара за управување и креирање бази на податоци.
 • само за сервер: Оваа опција ќе ги инсталира само компонентите на MySQL Server, односно она што е неопходно за складирање на базите на податоци и примање врски.
 • Само клиент: Со оваа алтернатива ќе го добиете само клиентот MySQL. Тоа е корисно за оние кои треба само да се поврзат со сервер од нивниот компјутер.
 • Целосна: е целосна инсталација на MySQL Server. Иако зазема многу повеќе простор за складирање, тоа е уште една од препорачаните опции за оние кои не сакаат да бидат премногу комплицирани.
 • Прилагодено: Ова е прилагодена инсталација, каде што можете да ги изберете компонентите што сакате да ги вклучите. Се препорачува за напредни корисници.

Во следниот чекор, инсталаторот ќе ја прикаже листата на софтверот MySQL што треба да се додаде и можноста за додавање нови опции. Доколку имате дополнителни барања за управување со вашите бази на податоци, можете да ги додадете овде.

Производи и карактеристики

Потоа, Ќе отидете на екранот за валидација на системските барања каде алатката ќе потврди дали имате се што ви треба за да ја извршите. Обично, ова е точката каде што ја започнувате инсталацијата на Microsoft Visual C++ ако го немате.

Последниот чекор, пред да го инсталирате, е да го видите резимето на целиот процес со алатките што ќе се вградат. Ако сè е точно, кликнете на копчето „Следно“ за да започне инсталацијата.

Производи за инсталирање

Конфигурирање на MySQL

По инсталацијата, волшебникот ќе остане отворен бидејќи треба да одиме на конфигурацијата на MySQL. Овој чекор е клучен за неговото правилно функционирање и во управувањето со ресурсите и во мрежното поврзување.

Прво мора да избереме како серверот ќе работи во рамките на двете опции понудени од MySQL:

 • Самостоен MySQL Server / Класична репликација на MySQL
 • Sandbox InnoDB Cluster Setup.

Првата опција е најпрепорачлива, бидејќи ќе ви овозможи да работите како единствен или реплика сервер.. Од своја страна, втората опција е наменета за оние сервери кои ќе бидат дел од кластерот на бази на податоци.

Подоцна, треба да го дефинираме типот на MySQL сервер што го сакаме, ова ќе и овозможи на алатката да ја преземе најсоодветната конфигурација за употребата што сакате да и ја дадете. Во таа смисла, кликнете на паѓачкото мени „Config Type“ и ќе ги видите достапните опции:

 • Компјутер за развој: Ова е совршен избор за оние кои работат и со серверот MySQL и со клиентот за пребарување на ист компјутер.
 • сервер-компјутер: ориентирана кон сервери каде што не треба да го имате клиентот да работи.
 • Посветен компјутер: Оваа алтернатива е за оние машини целосно посветени на водење на MySQL, така што нивните ресурси ќе бидат целосно окупирани од алатката.

Во најчестите случаи на конфигурација, секогаш ја избираме првата опција.

Следно, на истиот екран ќе го прилагодиме она што е поврзано со поврзувањето. Во таа смисла, овозможете го полето „TCP/IP“ со портот 3306 и не заборавајте да го отворите на вашиот рутер за да дозволите далечински врски. Остатокот го оставаме како што е и кликнуваме на „Следно“.

Тип на сервер и мрежна конфигурација

Овде ќе го прилагодиме она што е поврзано со пристапот и автентикацијата. На овој начин, ќе треба да му дадете лозинка на root корисникот и исто така можете да додадете дополнителни корисници.

конфигурација на root корисник

Следниот чекор е да го конфигурирате името на услугата MySQL на Windows и начинот на кој сакате да работи. Така, ќе можете да изберете дали сакате да започне со дозволите на локалната сметка или со корисник специјално создаден за алатката. Ова целосно ќе зависи од тоа како управувате со вашите сервери.

Конфигурација на услугата за Windows

Конечно, мора да кликнете на копчето „Изврши“ на следниот екран за да ги започнеме услугите и компонентите поврзани со MySQL.

Резиме на конфигурација

Ако сè започне правилно, тогаш можете да продолжите да се поврзувате со серверот за да ги креирате вашите бази на податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.