Како да испраќате пораки и датотеки со Pushbullet од Windows на мобилни уреди

Pushbullet

Pushbullet е еден од најдобрите експерименти што може да се предложат неодамна, апликација која главно е посветена да се користи кога се сака испраќајте пораки или информации разновидни и разновидни, од компјутер со Виндоус до мобилен уред.

Како е можно да можеме да го сториме ова? Ако го следите секој од чекорите што ќе ги споменеме подолу, оваа задача ќе биде една од оние што ќе ги извршувате секојдневно ако ги имате основните барања предложени од инвеститорот на Pushbullet.

Компатибилност со бушбурки со различни платформи

Како што споменавме претходно, прво мора да разгледаме неколку основни елементи пред да се обидеме да ја користиме оваа апликација Pushbullet; Меѓу нив, инвеститорот го споменува следново:

  1. Pushbullet е компатибилен со Windows само во смисла на неговиот инсталатор воопшто.
  2. На официјалната веб-страница на инвеститорот има верзија за Андроид.
  3. Ако ги следите чекорите што ќе ви ги дадеме, ќе добиете iOS верзија во вашата е-пошта.

Со други зборови, Pushbullet може да работи тивко на компјутер со Виндоус, како и со Андроид и iOS мобилен уред, последниот е iPhone или iPad. Ние го тестиравме со второто и резултатот е навистина прекрасен, нешто што ќе го споделиме подолу во однос на тоа како да инсталирате Pushbullet и да го конфигурирате да работи со кој било од гореспоменатите уреди.

Преземете Pushbullet за Windows

На крајот на статијата ќе ја најдете официјалната врска со местото каде што можете да ја најдете оваа апликација за Пушбулет, исто како и Во својата бета фаза, во моментов е подготвена да се користи целосно бесплатно. Откако ќе ја преземете извршната, ќе треба само да ја инсталирате, а подоцна ќе треба да ја извршите; во ова време ќе се појави прозорец како известување, каде што ќе ве замолат да се најавите со вашата лична сметка на Google.

Пушкабул 01

Претходно требаше да ја имате внесено вашата сметка на Google (која можеби е една од Gmail или YouTube) во Интернет прелистувачот што сте го инсталирале стандардно во Windows; после тоа, ќе скокнеме до прозорецот на прелистувачот каде Pushbullet го прашува корисникот за дозвола за пристап до услугата на оваа сметка.

Пушкабул 02

Тоа е сè што треба да направиме во моментот, да можеме да се восхитуваме дека интерфејсот Pushbullet ни покажува на горниот дел од прозорецот мала паѓачка опција, каде што во прв степен ќе се појави името на нашиот компјутер со Виндоус на инсталирале на апликацијата.

Конфигурација на Pushbullet на нашиот iPad или Android уред

Па, првиот дел од инсталацијата и конфигурацијата на Pushbullet веќе успешно го извршивме, но сега треба само да одиме да ја провериме нашата е-пошта од мобилен уред.

Таму ќе имаме можност да се восхитуваме на пораката за добредојде од развивачот на оваа апликација; во истата порака ќе ни биде понудена врската до преземете Pushbullet и за мобилен уред со Android и за еден со iOS.

Пушкабул 03

Ова е идеален начин да ја добиете апликацијата за оперативен систем iOS, бидејќи на официјалната страница Pushbullet можете да ја најдете само за Windows, а исто така и со верзија на Android што треба да се преземе од Google play.

Кој мобилен уред ќе изберете да го инсталирате Pushbullet, откако ќе ја стартувате апликацијата, ќе биде замолено да го внесете со соодветните ингеренции, кои мора да бидат од Google. Со оваа едноставна операција што ја направивме на крајот, автоматски веќе ги синхронизиравме двата компјутери со Виндоус со мобилниот уред каде што ја инсталиравме апликацијата.

Од Windows можете да напишете порака, а потоа да изберете од мобилниот уред каде што сакате да ја испратите, пристигнувајќи брзо за неколку секунди.

Пушкабул 04

Ако сте во Виндоус, можете исто така да се обидете да отидете до место каде што имате слика (како тест), треба да ја изберете со десното копче на глувчето и подоцна нареди Pushbullet да се испрати до наведената датотека, Порака за потврда ќе се појави на уредот iPad или Android за да ја прифати или одбие.

Пушкабул 05

Бидејќи оваа апликација е во бета фаза, инвеститорот споменува дека пораките што треба да се испраќаат немаат никаков вид ограничување, иако ако зборуваме за некој вид датотеки (како што се фотографии), тие во големина не смее да надмине 25 MB, и сите од нив можат да се пренесат независно во случај да имаме неколку фотографии за споделување.

Преземи - Pushbullet


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.