Како да поставите и да работите со OneNote Клипер

Клипер OneNote

Сигурно веќе сте ја ценеле новата конфигурација и интерфејс на Outlook.com, каде што ќе најдете неколку елементи кои претходно не биле присутни. Во рамките на овие мали плоштади што се дел од дизајнот на плочките на новиот оперативен систем Мајкрософт, ќе најдете нови имиња на апликации што можете да ги користите од сега, еден од нив е OneNote.

Покрај OneNote, ќе можете да го цените и името на OneDrive, кое порано беше SkyDrive и кое поради правен аспект мораше да го смени своето име во сегашното. Далеку од сето тоа, можеби се прашувате за што служи OneNote и неговиот многу спомен клипер, нешто што ќе ви го споменеме сега во смисла на правилен начин за конфигурирање на услугата и работа со нејзините најважни функции.

Поставување на OneNote чекор по чекор во прелистувачот на Интернет

Па, сега мора да земете белешки за секоја од индикациите што ќе ги споменеме, бидејќи ќе го сториме тоа конфигурирајте ја услугата OneNote Clipper за да можете да го користите во секое време. Како што е вообичаено во нашите статии од овој тип, ние ќе предложиме серија последователни чекори што може лесно да се следат:

 • Отворете го вашиот Интернет прелистувач (по можност оној што го имате како стандарден во системот).
 • Најавете се со соодветните акредитиви на вашата сметка на Outlook.com (или Hotmail.com).
 • Кликнете на малата стрелка наназад под името Outlook.com.
 • Проверете дали ја имате услугата OneNote на Интернет.
 • Отворете друго јазиче на прелистувачот и одете на следниот линк.

OneNote Клипер 04

Со овие едноставни чекори, токму сега ќе се најдеме на страницата OneNote Clipper, место каде што има малку информации за тоа како да се користи оваа алатка. Сè што треба да знаете во моментот е дека мора изберете со покажувачот на глувчето малото поле (или копче) што има текст внатре и кој вели «Исечете и залепете во OneNote".

OneNote Клипер 01

Кога ќе го ставите покажувачот на глувчето над ова поле, тој ќе ја смени својата форма во крст. Ова е затоа што ни е кажано дека имаме можност за изберете и повлечете го реченото поле каде што сакаме. Па, сега ќе треба само да го избереме и повлечеме ова мало поле до лентата со обележувачи на нашиот Интернет прелистувач, што може да биде Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer или кое било друго што го имате на вашиот систем.

OneNote Клипер 05

Од овој аспект, вреди да се спомене тоа OneNote Clipper не е компатибилен со модерната (плочка) верзија на Internet Explorer што можете да ги најдете и во Windows RT и во Windows 8 наваму.

Па, откако ќе го интегрираме ова копче во лентата за обележувачи, можеме да започнеме да пребаруваме на Интернет и да бараме каква било содржина што е од наш интерес.

Како да користите OneNote Клипер

Да претпоставиме дека наоѓаме некои информации што нè интересираат на одредени веб-страници, тогаш тоа е моментот кога треба да започнеме со користење на ова мало копче што го сместивме во лентата за обележувачи на нашиот интернет прелистувач. За подобро да го илустрираме она што се обидуваме да го кажеме, дојдовме до напис за блог, во кој момент го притискаме копчето што претходно го поставивме (од OneClipper).

OneNote Клипер 02

Како што можете да му се восхитувате на претходната слика, веднаш Од нас се бара да се најавиме за да можеме да работиме со оваа функција. Сè што треба да сториме е да кликнеме на копчето со наведениот предлог, така што OneNote Clipper веднаш ќе се синхронизира со нашата сметка Outlook.com, која претходно ја отворивме како што е препорачано.

Новиот прозорец што ќе се појави во друг таб прелистувач сугерира «Зачувајте Кликнете на OneNote«, Треба да кликнете на ова копче ако навистина сакаме да ги зачуваме информациите за написот што го најдовме претходно.

OneNote Клипер 03

Ако од која било причина направиме грешка и не сакаме да ги забележиме овие информации, едноставно ќе треба да кликнеме на опцијата под реченото копче, што практично би го откажало дејството. За да можеме да ги најдеме сите наши забелешки или записи направени со ова копче, треба само да ја отвориме нашата сметка на Outlook.com и подоцна, до опцијата за OneNote Online што го споменавме на почетокот.

Таму ќе треба да ги прегледаме сите наши белешки со кликнување на копчето на кое пишува „Бележник на ...“.

OneNote Клипер 06

Сите оние страници што ги зачувуваме со оваа функција OneNote Clipper веднаш ќе се појават регистрирани. Како што можеме да се восхитуваме, оваа интересна функција предложена од „Мајкрософт“ ќе ни помогне да имаме регистрирани важни новости од различни веб-страници, за да можеме да ги разгледаме во друг момент со повеќе спокојство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.