Како да копирате датотеки лоцирани на долга патека во Виндоус

менаџер на датотеки во Виндоус 01

Постојат моменти кога би можеле да најдеме датотеки што ни се многу важни и кои за жал не можат да се копираат на друга локација затоа што ги сместивме на најинтригантното место на хард дискот. Ова ги претставува тие датотеки тие може да бидат сместени во рок од 10 или 20 подпапки во Виндоус, ситуација која за жал може да донесе компликации во секој момент.

Проблемите може да се појават од страна на оперативниот систем Виндоус, бидејќи ако секое од имињата на овие папки што ја содржат нашата датотека за која сме заинтересирани, има предолго име, едноставно патеката станува недостапна за овој оперативен систем. Кога ќе се обидете да направите ваква копија, Windows едноставно ќе го извести корисникот дека дејството не може да се изврши поради предолгото проширување на URL-то за пристап. Поволно и благодарение на малку трик, ќе имаме можност да управуваме со овие датотеки без разлика каде се наоѓаат.

Управувајте со датотеките лоцирани каде било во Windows

Апликацијата е именувана «Поправач за долги патеки»(Компатибилен само со Виндоус) и можете да го преземете од неговата официјална веб-страница; Тој е пренослив и исто така бесплатен, 2 почетни предности што ќе не охрабрат да го користиме. Откако ќе го извршиме, ќе треба само да ги лоцираме датотеките или директориумот што ги содржи (што може да се наоѓа на последното место на URL-то за пристап), а потоа да го повлечеме до интерфејсот на оваа алатка. Токму таму, ќе се прикаже секоја од овие датотеки, со кои можеме да управуваме на поинаков начин:

менаџер на датотеки во Виндоус

 1. Движете се
 2. Копирај
 3. Избриши

Ако не сакате да изберете папка и да ја одвлечете на овој интерфејс, можете да го користите и просторот за пребарување на горниот дел од интерфејсот на алатката. Несомнено, тоа е многу корисно за случаи во кои Windows не успева да пристапи до оваа патека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гума dijo

  здраво пријатели, користете алатка за долги патеки, одлична е

 2.   Френк dijo

  Одлично. Успеа. Исус Хуерта