Како да креираме сопствен Google Street View

Google Street View

Google Street View е една од најинтересните услуги што постојат на мрежата, а која генерално ја бараат оние кои сакаат да имаат мала упатства за одредено место на кое било место во светот. Не само што можеме да бидеме водени од адреса и од улици што се дел од неа, туку и ако имаме одредени фотографии и слики што покажуваат нешто од наведената околина, ова би било подобар водич за нас во тоа време да најдеме рече место.

Сега, кога сите имаме одлични мобилни телефони (таблети и исто така дигитални фотоапарати), можеби во еден момент фативме неколку слики од различни места што ги посетивме. Ако оваа ситуација се појави на тој начин, тогаш би можеле имаат персонализиран Google Street View со нашите фотографии, нешто што ќе го научиме во овој напис бидејќи услугата е објавена за секој што сака да ја користи со свои слики.

Први чекори за да го имаме нашиот Уличен приказ на Google

Иако информациите се совршено опишани на официјалната страница на Google Street View, Постои многу важен аспект што беше занемарен таму, што се наоѓа во интеграцијата на фотографиите и сликите што би можеле да ги користиме за оваа услуга. Google проценува дека корисникот веќе има хостирани фотографии во нивниот профил на Google+, нешто што не мора да е случај и кое сепак може да биде мало ограничување ако не знаеме како да ги интегрираме овие слики. Првото нешто што мора да размислиме да го искористиме Google Street View со нашите слики, тоа е дека мора да ги имаме во «панорама", што е тоа сугерира ротација од 360 °. Ако веќе ја имаме оваа опција подготвена, тогаш можеме да продолжиме на следниов начин:

 • Го отвораме нашиот истражувач на датотеки за да ги лоцираме панорамските фотографии.

Приказ на Google Street 01

 • Исто така, одете на нашиот профил на Google+ во вашиот интернет прелистувач.
 • Го ставивме покажувачот на глувчето на «поведување»И тогаш одиме во«Слики".

Приказ на Google Street 02

 • Од новиот прозорец одиме на «Поставете фотографии«

Приказ на Google Street 03

 • Ние ги влечеме панорамските слики од нашиот истражувач на датотеки до увозникот на фотографии во Google+

Приказ на Google Street 04

 • Ако сакаме, кликнуваме на горното лево копче што вели «Додади во албум»Да создадеме нова за нашите панорамски фотографии.

Приказ на Google Street 05

 • Подоцна кликнуваме на долното лево копче што вели «Подготвени".

Она што го спомнавме погоре, само ќе ни помогне да имаме панорамски фотографии хостирани во нашиот албум во рамките на Google+, нешто што ќе треба да го искористиме подоцна кога ќе одиме на создадете ги нашите Google Street View со овие слики.

Нашите панорамски слики да создадат А. Google Street View обичај

Најинтересниот дел од процесот доаѓа во овој 2-ри дел, каде што во прв степен мора да кликнеме на соодветниот линк што ќе не насочи кон услугата на Google Street View (врска што се наоѓа на дното на статијата), треба да следиме неколку други последователни чекори за да можеме да ги интегрираме тие слики што претходно сме биле домаќини на нашиот профил на Google+; постапката за извршување на оваа задача би била нешто слично на следново:

 • Ние кликнуваме на врската Google Street View (поставено на крајот од статијата).
 • Сега кликнуваме на нашата профилна фотографија која се наоѓа во горната десна страна.

Приказ на Google Street 06

 • Сега, откако се логиравме со нашиот профил на Google+, кликнуваме на камерата што се наоѓа веднаш до нашата фотографија.

Приказ на Google Street 07

 • Windowе се отвори нов прозорец со сите наши албуми со фотографии.
 • Ние ги избираме панорамските фотографии што претходно ги внесовме во Google+ и кои ќе ги поврземе Google Street View

Приказ на Google Street 08

 • На секоја слика «Локација»На кои припаѓаат

Приказ на Google Street 09

 • Eachе можете да видите црвена ознака на секоја од вашите слики.

Приказ на Google Street 10

 • Сега само кликнете на «Објавува".
 • Сега само треба да кликнете на «Поврзете слики".

Приказ на Google Street 11

Автоматски ќе имате можност да им се восхитувате на вашите фотографии во согласност со мапа, со уште неколку други кои се дел од неа; вашите фотографии ќе бидат претставени со мала сина икона, прикажана последователно со букви. Во рамките на оваа номенклатура можете да се восхитувате и на неколку жолти точки, кои припаѓаат на панорамски поглед на Google Street View.

Повеќе информации - Фотосинт: најдобрата апликација за фотографирање 360 степени

Веб - Уличен приказ на Google


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.