Како да креирате анимиран Gif на iPad, Android или компјутер

Анимиран Gif

 

Анимиран Gif секогаш ќе претставува многу привлечен елемент за споделување преку е-пошта или СМС-порака со различни типови контакти и пријатели; Со оваа цел, многу програмери дадоа различни видови предлози за да можат креирајте анимиран Gif со различни видови алатки на нивните персонални компјутери.

Најдобро од сè е кога можеме да користиме онлајн апликација која ни помага да го создадеме овој анимиран GifИако ова работно опкружување за жал не е применливо за мобилните уреди дури и кога има добар Интернет прелистувач на нив. Од оваа причина, подолу би предложиле неколку алатки што би можеле да ги искористиме за да создадеме анимиран Gif од нашиот iPad или таблет со Android, не оставајќи ја зад себе можноста да можете да ја извршувате истата задача на персонален компјутер со Windows или Mac.

Направете анимиран Gif на мобилни уреди

Она што го предложивме погоре е многу голема вистина со која се сретнаа многу луѓе; И покрај фактот дека различни видови веб апликации им сугерираат на своите корисници можност да можат да извршат одредена задача програмирана на кој било вид платформа, присуството на интернет прелистувачот на мобилните уреди не е единствениот елемент што мора да го земеме предвид со цел да се создаде некаков специфичен проект. Говорејќи за анимиран Gif, постои интересна алатка што можете преземете од Apple Store или од Google Play Store, исто што има име на 5 СекундиАпл и дека е претставен бесплатно иако со одреден број ограничувања.

Ако имате мобилен уред (телефон или таблет) и сакате да започнете да создавате анимиран Gif од овие компјутери, препорачуваме да преземете 5SecondsApp од соодветните продавници како што предложивме погоре.

Откако ќе го инсталирате и стартувате, на почетокот ќе најдете малку збунувачки интерфејс бидејќи не постои специјализиран водич за тоа управувајте и контролирајте ја секоја од функциите на оваа апликација. Во интерфејсот првенствено ќе најдете неколку елементи што мора да ги земете предвид, а тоа се:

креирајте анимиран Gif на iPad 01

Видео камера. Можете да најдете икона со оваа карактеристика кон горната лева страна, која можете да ја изберете за да извршувате различни видови задачи пред да започнете да креирате анимиран Gif; ова сугерира дека можете:

  • Снимете видео со камерата на мобилниот уред.
  • Пронајдете видео во вашата галерија или албум со слики на вашиот мобилен уред.
  • Користете фотографии во вашите албуми.

Можете да изберете кој било од елементите што се прикажани во тој прозорец за да можете да започнете да создавате анимиран Gif со неколку едноставни чекори.

изберете. Откако ќе имате снимено видео или некој од вашите албуми, мора да го изберете ова копче што се наоѓа во горниот десен дел; со него ќе имате можност да започнете да правите мали модификации. На пример, ако видеото е предолго, ви се нуди можност да изберете мал сегмент од него. Подоцна може да се сместат некои мали филтер за да ја направите вашата анимација попривлечна; Ако снимивте видео и во исто време нема да го користите во кое било време, можете да ја изберете иконата „корпа за ѓубре“ лоцирана кон долната десна страна за веднаш да ја избришете.

креирајте анимиран Gif на iPad 02

конфигурација. Едно мало тркало се наоѓа во долниот десен агол на главното мени; таму ќе имате можност да изберете подобар квалитет (големина) на анимираниот Gif со увезеното видео. Можете исто така да изберете можност за користење DropBox за да ги споделите вашите креации со различен број пријатели. Токму тука ќе бидете информирани дека апликацијата може да се ажурира преку платена лиценца, со што ќе можете да добиете Анимиран Gif од околу 10 секунди приближно и без присуство на реклами на интерфејсот.

Прегледајте ги најдобрите креации на анимирани Gif-ови

Во главното мени на интерфејсот во 5SecondsApp и кон средниот дел ќе најдете две многу важни опции. Еден од нив вели «Локалните«, Кои можете да ги користите за да ги извршите сите операции што ги споменавме погоре, што значи дека ќе имате можност да работите со локализирани датотеки на овие мобилни уреди.

креирајте анимиран Gif на iPad 03

Другата опција е копче со име Giphy, истото што кога е избрано ќе ви понуди можност за прегледајте ги најдобрите анимирани креации на Gifs; Можеби тоа ќе ви помогне да ја прегледате оваа галерија за да имате мал пример за тоа што би можеле да правите во одреден момент со вашите креации.

Создадете анимиран Gif од персонален компјутер

Ако не сакате да користите мобилни уреди, туку повеќе ваш персонален компјутер, тогаш можете да отидете во интересна веб-апликација која има име GifYoutube.com; со него ќе имате можност за работи во прелистувачот на Интернет за да создадеш анимиран Gif со видео хостирано на YouTube.

Анимиран Gif на YouTube

Во просторот што можете да го видите во неговиот интерфејс, вие само треба копирајте на врската што припаѓа на видеото на YouTube сакате да работите за да го создадете овој анимиран Gif.

Како што можете да му се восхитувате, со мали трикови што се следат многу лесно и практично бесплатни алатки, ќе имаме можност да создадеме анимиран Gif различен од другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.