Како да креирате блог со Blogger? Сè што треба да знаете

блог

Објавувањето пишана содржина на интернет за нашите лични искуства, впечатоци или мислења за која било тема е доста вообичаено уште од 90-тите. Сепак, во раните 2000-ти, блоговите почнаа да стануваат популарни како што ги знаеме денес, веб-локациите со организација обратна хронолошки каде можеме да читаме за која било тема покрената од нејзините автори. Во денешно време ова е надминато и не само што е многу распространета практика, туку е и нешто исклучително лесно за правење од технички аспект. Поради оваа причина, денес сакаме да објасниме се што треба да знаете за тоа како да креирате блог со Blogger.

Оваа услуга нуди се што ви треба за да можете за неколку минути да го напишете што сакате и да го објавите на веб.

Што е Blogger?

Пред да навлезете во тоа како да креирате блог со Blogger, вреди да се знае малку за неговата историја и за што е оваа алатка. Blogger стана референца, бидејќи успеа целосно да го поедностави процесот на поставување публикација на интернет.. На почетокот, авторите не само што требаше да ја напишат содржината што ја сакаа, туку требаше и да го додадат HTML-кодот во текстот за тој да биде препознаен и правилно форматиран во прелистувачот. Ова претставуваше многу недостапна задача за голем универзум на луѓе кои не ракуваа со HTML ознаки.

Вака кон крајот на 90-тите и почетокот на 2000-тите Blogger се појави со многу интересен механизам заснован на формулар што авторот мораше да го пополни за да го вчита постот на блогот, без потреба да користи HTML код.. На овој начин, доволно беше да се додадат насловот и телото на статијата на посочените места, а уредникот ќе го направи останатото. Ова му овозможи на секој кој имал идеја и потреба да напише нешто и да го објави на интернет да го стори тоа без да се задржува на техничко знаење.

2003 година и купувањето од Google

Историјата на Blogger го менува својот тек кога во 2003 година, кога алатката е купена и напојувана од Google. На овој начин, Пристигна можноста за додавање слики на блоговите преку нејзина интеграција со Picasa, но она што генерира најголемо влијание е фактот дека услугата е бесплатна.. Ова му овозможи на секој со сметка на Google да го создаде својот блог, без да му треба ништо повеќе од пишување идеи.

Денес, Blogger претставува една од главните алтернативи за корисниците кога станува збор за поставување пишана содржина на веб. Сајтот нуди многу едноставен механизам за креирање на блогот и многу интересни дополнителни можности, како што е монетизацијата.

Што треба да знаете за тоа како да креирате блог на Blogger

Ако се прашувате како да креирате блог на Blogger, треба да знаете дека процесот е навистина едноставен и единствените предуслови што ви се потребни се: пишување идеи и сметка на Google.

За да започнете со оваа задача, првото нешто што треба да направите е да го внесете веб-страница за блогирање. На главниот екран ќе добиете копче идентификувано како „Креирај свој блог“, кликнете на него.

Главен екран на Блогер

Ова ќе ве одведе да се најавите со вашата сметка на Google, да ја изберете онаа што ќе ја користите или да ги внесете вашите ингеренции.

Изберете сметка на Google

Веднаш ќе отидете на главниот панел на Blogger каде што ќе ја видите опцијата „Креирај блог“ во горниот лев дел од екранот.

креирај блог

Кликнете на него и веднаш ќе се прикаже скокачки прозорец со барање да го внесете името на вашиот блог. Кога ќе завршите, кликнете на копчето „Следно“.

Име на блог

Следно, ќе треба да додадете URL-адреси што ќе ги користите за пристап до вашиот блог. Потоа кликнете на копчето „Зачувај“.

Додадете URL на блог

Сега, ќе бидете префрлени на главниот панел на вашиот нов блог и подготвени сте веднаш да почнете да додавате објави. Во таа смисла, кликнете на копчето „Нов влез“ што се наоѓа на левата страна на екранот.

Нов влез

Потоа ќе бидете во уредникот на Blogger составен од 3 блока:

  • Титулата на врвот.
  • Уредникот на телото на статијата во средината.
  • Опциите за конфигурација на десната страна.

Уредникот нуди различни алтернативи за работа на форматот на записот што го креирате, со можност за додавање врски, слики, видеа и емотикони.

блогер-издавач

Исто така, во горната десна област на интерфејсот ќе имате копче Преглед што ќе ви овозможи да видите како ќе изгледа публикацијата кога ќе биде објавена.

Дополнителни функции на Blogger

Ние веќе знаеме како да креираме блог во Blogger, сепак, исто така е важно да се знае дека услугата нуди некои дополнителни алатки. На пример Ако одиме на главниот панел, ќе ја видиме опцијата „Статистика“, каде што можете да ги видите метриките генерирани од вашите публикации. Ова ќе ви овозможи да го измерите опсегот и влијанието на она што го прикачувате со цел да го подобрите и да воспоставите стратегии.

Во делот за дизајн можете да го прилагодите изгледот на вашиот блог, додавајќи или отстранувајќи гаџети, исто така нуди дизајнер на теми за прилагодување на колоните по ваш вкус. Исто така, постои дел Теми каде што ќе имате можност да му дадете на страницата многу поатрактивна дистрибуција и комбинација на бои.

Во поставките на Blogger ќе најдете опции кои ќе ви овозможат да активирате потврда за возраста, да користите приспособен домен, да дозволите вашиот блог да се најде во пребарувачите и други корисни алтернативи.. Истражувањето на алатката и знаењето за сето ова ќе ви овозможи да ја надополните вашата употреба на Blogger и да искористите многу подобро од придобивките што ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.