Како да креирате видео за автоматско репродукција без кодеци за Windows?

Видео за exe на Windows

Ако имаме видео кое сакаме да го споделиме со пријателите или семејството во секој момент, би можеле истовремено да.заштедете на микро SD меморија или на USB pendrive а подоцна, префрлете го на компјутер на оние кои сакаат да го видат.

За жал, во тој момент може да се појават голем број проблеми, кои се директно поврзани со видео енкодери или декодери (кодеци), кои бидејќи не се инсталирани на компјутерот каде што ќе се репродуцира видеото, едноставно нема да има опција сите да ги видат. Поволно, постои алтернатива што би можеле да ја користиме, а која е поддржана од конвертирање на ова видео во извршна датотека, што значи дека ќе се репродуцира на кој било компјутер со двоен клик, но само на Виндоус.

Предности и недостатоци на овој вид метод за репродукција на видеа

Предностите се очигледни, бидејќи нема да ни треба никаков вид декодер што го толкува нашето видео така што ќе се репродуцира во тој момент. Се разбира, ако ни треба добра видео картичка, нешто што не е голем проблем бидејќи сегашните компјутери имаат најдобро интегрирано. Што ако тоа ќе биде проблем (т.е. недостатоците) е во што открива нашиот антивирусен систем со овој тип на извршни датотеки; запомнете дека се обидуваме да има видео во датотека со наставка ".exe", нешто што може да се смета од страна на антивирусот како малициозен код и затоа, можеби ќе ги отстрани во тој момент. Од сето ова, погодноста е голема ако имаме специјализирани алатки за ваков вид задачи, поради што ќе споменеме две од нив кои нудат интересни алтернативи за употреба.

1. MakeInstantPlayer

Првата алтернатива што ќе ја споменеме за момент е токму таа оваа апликација, што можете да го користите бесплатно, како што е споменато од инвеститорот на неговата официјална страница. Првата предност што треба да се потенцира е дека оваа апликација е пренослива, што значи дека откако ќе ја имаме на нашиот компјутер, можеме дури и да ја користиме на УСД-приклучок. Кога ќе кликнете двапати на извршната, неколку елементи што се дел од пакетот ќе почнат да се декомпресираат, кои секогаш мора да се наоѓаат во истата папка. Работниот интерфејс е завршен Но, лесен за ракување, нешто што ви го покажуваме преку следната слика од екранот.

играч на играчи

Постојат неколку полиња што мора да ги користите со датотеката што сакате да ја обработите; Првиот ќе ви помогне да увезете во оригиналната датотека, треба подоцна да го дефинирате местото каде што сакаме да се генерира извршната датотека, што ќе стане видео. Неколку дополнителни полиња ќе ни помогнат да го поставиме прегледот на видеото, па дури и иконата што ќе биде дел од оваа датотека. Постои поле што може да се користи од оние кои имаат веб-страница, каде што ќе мора да го напишете името на доменот и тоа ќе ги насочи сите што го гледаат видеото откако ќе заврши. На дното на сите овие опции има неколку полиња за избор, кои всушност делуваат како да се параметри за репродукција.

2. Аудио / видео да exe

Ако претходната алатка изгледа премногу сложена за употреба, препорачуваме да ја користите оваа друга. Исто така работи преносно и е бесплатно со голем број ограничувања. Ако сакате да имате повеќе опции, можете да користите професионална лиценца. Интерфејсот е убав едноставна во споредба со алтернативата што ја споменавме на врвот, што ќе можете да го реализирате ако го анализирате фаќањето што ќе го поставиме подолу.

Аудио-видео да exe

Првенствено, тука ќе треба само да го влечете и испуштите видеото на белата област, а подоцна, дефинирајте дали сакате видеото треба да се репродуцира нормално, циклично или само блиску прозорецот за автоматска репродукција кога сè е готово. Погодностите се одлични, иако, развивачите на овие алатки поставија на нивните веб-страници дека има компатибилност со некои видео формати, нешто што треба да го проверите пред да започнете да ги обработувате вашите видеа со овие апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.