Како да креирате документи за соработка на Интернет

Google Docs и Office Online

Развојот што Интернетот го имаше во сегашно време им овозможи на многу луѓе да го достигнат тоа споделувајте документи додека се уредуваат некои од нив; Времињата се променија и сега веќе не е потребно да се испраќа прилог за некој да го прегледа и потоа да ни го врати со одредени измени, туку, сè, може да се прегледа во реално време и во истиот момент.

Две од најчесто користените услуги за овој вид соработнички документи преку Интернет се: Google Docs и Microsoft Office Online. Само доволно за да мора примени неколку трикови за извршување на оваа задача ефективно, нешто што ќе ве научиме во овој напис за секоја од овие услуги за кои разговаравме.

Соработувајте за документи со Google Docs во реално време

Па, ако сме склони да ги користиме Google Docs, можеби ќе треба да отвориме претплатена сметка на Gmail или која било друга поврзана услуга; Препорачуваме да ја разгледате статијата каде што спомнавме нешто слично, оттогаш нема потреба да имате сметка на Gmail да се биде во можност уживајте во другите услуги што ги нуди Google. Во случај што го заслужуваме, ќе се обидеме да создадеме документи во Google Docs, а подоцна ќе мора да ги споделиме со одреден број луѓе.

Препорачуваме да ги следите следниве почетни чекори за да можете да го отворите интерфејсот на Google Docs:

 • Ние го отвораме нашиот Интернет прелистувач.
 • Во URL-то пишуваме Google.com (само за да дадеме мал пример).
 • Кликнуваме на малата мрежа што се наоѓа горе десно од прелистувачот.
 • Во прва инстанца кликнуваме на повеќе а подоцна и во «Уште повеќе од Google".

Документи на Google на веб 01

 • Скролуваме надолу по екранот додека не најдеме Docs.
 • Ние кликнуваме на тој линк.

Документи на Google на веб 02

Со овие едноставни чекори сега ќе го најдеме интерфејсот Google Docs во прелистувачот на Интернет; сега останува само да препознаеме неколку елементи за да започнеме да соработуваме со други корисници.

Документи на Google на веб 03

Може да кликнеме директно на синото копче што вели удел, со кое веднаш ќе биде побарано да му дадеме име на документот, а потоа да ги зачуваме промените.

Документи на Google на веб 04

Тука ќе се појават неколку опции за споделување на документите што ги создаваме со Google Docs; пред сè, постојат социјални мрежи (Фејсбук, Твитер и Гугл +) и секако, нашата сметка за е-пошта на Gmail. Можеме да избереме која било од овие средини за да ги споделиме документите со корисниците на такви услуги.

Документи на Google на веб 05

Ние исто така можеме да укажеме независно на кој било контакт, ова со поставување на е-пошта на наведените луѓе, на дното на овој прозорец.

Документи на Google на веб 06

Подоцна ќе треба да кликнеме само на синото копче што вели Крајот, со кој можеме да започнеме да пишуваме секаков вид на текст, додека нашите гости му се восхитуваат, па дури и да предложат промени во реално време.

Соработка за документи со Microsoft Office Online

Откако отворивме сесија во кој било од услугите на Мајкрософт преку Интернет (тоа може да биде Outlook.com), мора да одиме на Словото преку оваа врска или правејќи ги соодветните икони скриени под стрелката.

Microsoft Office Online 01

Откако ќе ја избереме речената икона (или преку предложената врска), ќе го најдеме самиот интерфејс, на Word преку Интернет.

Скоро слично на она што го правевме претходно со Google Docs, во Интернет интерфејсот на Office, исто така, мора да кликнеме на копчето «удел".

Microsoft Office Online 02

Appearе се појави прозорец, каде што само ќе треба поставете ги е-поштата на луѓето што сакаме да ги поканиме да соработуваме со нашите документи во оваа средина; Ние исто така може да поставиме мала порака на дното каде ќе им објасниме на нашите гости што треба да направат и темата да биде напишана преку овој документ преку Интернет.

Microsoft Office Online 03

Како што можете да му се восхитувате, овие 2 алтернативи за работата со документи преку Интернет е доста ефективна кога работите заедно, колаборативно и во реално време во иста содржина, најголема предност е онаа во која секој ќе има можност да го уредува документот од своите компјутери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.