Како да креирате USB флеш диск во живо со бекап и обновување на Paragon

вратете ги податоците од оштетените Windows

Денес може да зборуваме за живо USB pendrive, бидејќи времињата се променија и толку запаметените ЦД-РОМ или ДВД во живо практично се оставени зад себе иако, не целосно. Но, како да создадете ваков тип додатоци со авто-стартер? Paragon Backup and Recovery може да биде одговорот на ова прашање и на потребата на многу луѓе кои може да поминат низ сериозен проблем со тоа што немаат можност да го стартуваат својот оперативен систем.

Со други зборови, ако вашиот оперативен систем не започне, тоа може да вклучува непосредна загуба на сите информации дека сте биле домаќини на вашите хард дискови. Ако не сакате да извлечете некој од нив за да ги зачувате информациите присутни таму, тогаш ви препорачуваме да го следите следното упатство за да можете создадете USB флеш диск во живо со Paragon Backup and Recovery и на тој начин, вратете сè што сте зачувале на внатрешниот хард диск на компјутерот.

Чекори за создавање жив USB флеш-уред со Paragon Backup and Recovery

Вреди да се спомене токму во овој момент дека не е добра политика да се чека да се појават проблеми; Ние го дадовме овој коментар затоа што многу луѓе работат конвенционално на своите компјутери до се јавува некаков вид на дефект и опремата престанува да работи. Токму во тој прецизен момент кога ќе започнете да барате решение како ова што го предложивме сега, нешто што може да биде голем проблем доколку претходно не сме го создале овој USB жив pendrive. Секако дека би можеле да отидеме на друг целосно оперативен компјутер за да го направиме овој USB флеш диск, но ако немаме некој близу со својата опрема, тогаш ќе мора да почекаме до друг пат за да ги спасиме информациите зачувани во него.

После оваа мала преамбула што ја предложивме, подолу ќе споменеме што да правиме кога се обидуваме да создадеме жив USB pendrive, потпирајќи се на Paragon Backup и Recovery како што предложивме од самиот почеток.

  • Прво на сите, ние мора да одиме кон официјалната веб-страница на Paragon Backup and Recovery.
  • Таму ќе најдеме бесплатна верзија, која ќе ни служи за наведената цел.
  • Ние мора да ја преземеме верзијата што е компатибилна со нашиот оперативен систем и компјутер (има верзија за 32 бита и друга за 64 бита).
  • Вметнете го USB-стикот што сакаме да го претвориме во „USB-живо“.

На овој аспект, ние мора да анализираме неколку ситуации. УСБ-стикот што ќе го користиме со предложената цел ќе биде форматиран, па затоа би било погодно да се користи празен или оној чии информации не се важни, бидејќи ќе бидат изгубени.

вратете ги податоците од оштетените Виндоус 01

Откако ќе ги извршиме Бекап и обновување на Paragon, ќе добиеме екран за добредојде, што ќе треба да го кликнеме само на «следно» (Следно) за да продолжиме со волшебникот.

вратете ги податоците од оштетените Виндоус 02

Сликата на која можете да му се восхитувате на горниот дел, ни покажува 2 опции за избор кога ќе го креирате нашиот живо USB pendrive; првиот ќе создаде намален оперативен систем, кој е познат како Microsoft Windows PE. Ние исто така можеме да се определиме за Linux како алтернатива; Оперативниот систем што ќе го избереме за да го сочинуваме овој USB pendrive мора да биде поврзан со искуството со кое управуваме со кој било од нив.

Следните чекори вклучуваат потреба да го следите волшебникот со опции за конфигурација за она што го правиме, нешто што е многу лесно да се изврши и не бара големо знаење од корисникот.

Откако ќе го создадеме живиот USB pendrive, за да го користиме, само ќе треба рестартирајте го нашиот компјутер со додатокот додаден во слободна порта. Претходно, ние мора да управуваме со BIOS-от на нашиот компјутер, конфигурирајќи го да го прифаќаме овој додаток како прва единица за подигање, во спротивно, тој ќе биде тврдиот диск што ќе се обиде да го стартува. Со оваа мала помош што ни ја понуди инвеститорот на Paragon Backup and Recovery, можеме да повратиме што е можно повеќе од информациите зачувани на хард дисковите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.