Како да се создаде настан на Фејсбук

настани на Фејсбук

Фејсбук е социјална мрежа која им дава на корисниците многу можности. На пример, луѓето кои имаат сметка не само што можат да добијат профил во неа. Тука е и можност за креирање страница, со кој ќе промовирате бизнис или ваш талент како уметник. Иако тоа не е единственото нешто што може да се направи на социјалната мрежа. Може да се создадат и настани.

Настаните добиваат големо присуство на социјалната мрежа. Фејсбук им дава на корисниците можност за создаваат секакви настани, од приватни настани до други јавни. Значи, тие се алатка што има многу можности. И сите корисници можат да создадат еден.

Во овој поглед, единственото нешто што треба да го имате е профил на Фејсбук да може да создава настани во него. Ова е доволно, бидејќи е функција што е достапна за сите корисници на социјалната мрежа, без никаква разлика. Процесот на создавање не е комплициран, бидејќи чекорите се јасно прикажани на самата веб-страница. Но, подолу ви покажуваме што треба да се стори во врска со ова за да се создаде овој настан.

Поврзана статија:
Како да ја деактивирам мојата сметка на Фејсбук

Важната работа во овие случаи е да се биде јасен за што сакате да го користите овој настан на социјалната мрежа. Бидејќи тоа е многу разноврсна алатка што може да се искористи за нешто приватно, како што е организирање вечера со пријатели или организирање концерт во вашиот град, на пример. Значи, постојат многу можности во овој поглед. Овој процес може да се направи во сите верзии на социјалната мрежа. Ние го правиме тоа на работната површина, бидејќи е поудобно да се заврши на овој начин.

Направете настан на Фејсбук

Почетна страница на Фејсбук настани

Првото нешто што треба да направите е да се најавите на сметката на Фејсбук на предметниот корисник. Кога веќе сте во социјалната мрежа, ние мора да поправете на левата страна од екранот. Постои колона со многу опции. На дното на оваа колона можете да видите дека постои опција за настанот. Излегува во делот Истражи. Токму на оваа опција треба да кликнете, за да имаме пристап до нив.

При влегување, ја добиваме страницата на која ги имаме настаните во нашата област. Во прилог на прикажување настани на кои потврдивме присуство, доколку ги има. На горниот дел од овој прозорец имаме опција да создадеме нов настан. Се наоѓа на сино копче. Затоа, за да започнете со овој процес, треба да кликнете на ова копче. Со кликнување на него, веќе ни е поставено првото прашање. Социјалната мрежа бара да знае дали сакаме приватен настан (видлив само за вас и за луѓето што ги поканувате) или за јавен (секој може да го види). Во зависност од видот на настанот што планирате да го креирате, ќе мора да изберете еден или друг.

Процесот на создавање на секој од нив е нешто поразличен. Затоа, ние ви покажуваме како е да се креира секој од овие настани на Фејсбук. За да ги знаете чекорите што треба да се следат во врска со ова, и на тој начин правилно да го креирате настанот.

Поврзана статија:
Како да ја смените лозинката на Фејсбук

Создадете приватен настан на Фејсбук

Фејсбук: Создадете приватен настан

Ако решивме да создадеме приватен настан на Фејсбук, процесот не е комплициран. Theе се отвори прозорец на екранот, откако ја избравте опцијата за приватен настан. Во овој прозорец треба да ги конфигурираме првите аспекти на предметниот настан. Социјалната мрежа ни овозможува да избереме низа теми, ако сакаме, да ја украсиме малку поканата за настанот. Но, постојат и други делови кои се поважни.

Од една страна, мора да се даде име на наведениот настан. Треба да биде јасно, но концизно, бидејќи немаме на располагање премногу карактери. Покрај тоа, треба да се вклучи и местото каде што ќе се одржи настанот, било да е вечера или роденден. Исто така, опис на истиот, како што се плановите или агендата за предметниот настан. Датумот и времето на прославата се од суштинско значење, што може да се спомене и во описот, покрај тоа што ги избира од календарот. Конечно, постои можност да им се дозволи на гостите да покануваат други луѓе. Ова е нешто што творецот на настанот може да го избегне, па затоа треба само да ја одштиклирате оваа опција. Кога описот на овие аспекти е завршен, кликнете на создавање настан, синото копче.

Потоа се враќате на страницата за настани на Фејсбук, каде што се појавува овој настан што е создаден. Значи, го имаме копчето за покана, на кој треба да кликнеме, да одиме до прозорецот во кој да избереме кого сакаме да поканиме на наведениот настан. На овој начин, процесот е завршен.

Поврзана статија:
Како да преземате видеа на Фејсбук

Создадете јавен настан

Фејсбук: Создадете јавен настан

Исто така, имаме можност да создадеме јавен настан на Фејсбук. Затоа, може да има луѓе кои сакаат да ја користат оваа опција. За да го направите ова, откако ќе кликнете на опцијата за создавање јавен настан, на екранот ќе се појави прозорец во кој можеме да го започнеме процесот на креирање на овој предмет за кој станува збор. Во овој случај, тој се разликува од создавањето на приватниот настан.

Фејсбук од нас бара фотографија или видео од настанот, што е важно при креирање јавен настан. Следно, треба да внесете податоци како оние што ги видовме во претходниот дел. Затоа, мора да го внесете името на настанот, опис на истиот, местото каде што ќе се одржи, итн. Покрај тоа, во овој случај, како јавен настан, социјалната мрежа прашува внесете го и датумот на почеток и крај на истиот. За да можат заинтересираните да знаат кога можат да одат на тоа.

Можете исто така да конфигурирате некои дополнителни аспекти, како што се клучни зборови. Ова е така што кога луѓето бараат настани во тој град, можат да го најдат овој специфичен настан. Кога сè е конфигурирано, овој настан може да се креира веќе, со притискање на синото копче. Да се ​​биде јавен настан, не мора да испраќате покани до други луѓе. Но, постои можност за споделување на настанот на вашиот профил, така што ќе се создаде интерес кон него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.