Сè што треба да знаете за тоа како да креирате подкаст

Непосредно пред почетокот на пандемијата, форматот на подкаст почна да доживува ново златно доба, кое подоцна се материјализираше со затворање. Количината на аудио содржина е значително зголемена и ова не е ништо друго освен добра вест за нејзините ентузијасти. Така, Ако барате како да креирате сопствен подкаст, треба да знаете дека иако не е ништо премногу комплицирано, потребна е напорна работа за да стане успешен..

Во таа смисла, подолу ќе ги детализираме сите елементи кои мора да ги земете во предвид за да може вашиот материјал да стигне до ушите на јавноста, без притоа да се фрлите на крпа при првиот обид.

Како да креирате подкаст од нула?

Подкаст

Како да креирате подкаст од нула е прашање со прилично широк одговор, сепак, овде ќе го структурираме во список на елементи што ги вклучува, од технички аспекти до креативни. Зад аудиото што го слушаме на дигиталните платформи, има часови на планирање и работа што го обликуваат материјалот и го прават толку привлечен за јавноста. Затоа, пред да размислиме кој е најдобриот микрофон, мора да поминеме извесно време работејќи на идеи и концепти.

Откако ќе заврши оваа фаза, тогаш ќе навлеземе во планирањето на епизодите, од темите, до нивната структура.. Ова ни дава цврста платформа за започнување на процесот на снимање, значително намалувајќи ги маргините на грешка и обезбедувајќи доверба во изведбата. Последниот чекор во овој процес е можеби наједноставниот и вклучува дистрибуција на подкастот низ сите платформи.

Елементите што ви се потребни за вашиот подкаст

Идејата и концептот

идеја и концепт

Сè започнува со идеја и како да се создаде подкаст не е исклучок од тоа. Ако сте решиле да го направите тоа, тоа е затоа што веќе го имате, а следниот чекор е да работите на тоа креативно, додека не стане концепт. Концептот ќе ги претставува сите аспекти на вашиот подкаст и од него можеме да добиеме од името, до типот на теми кои би можеле или не би можеле да се обработуваат..

На пример, идејата да се направи подкаст за гаџети и технолошки ставки може да доведе до концепт на специјализиран панел кој ќе ги тестира, а потоа ќе разговара за нивната изведба врз основа на впечатоците на секој. Ова е исклучително важно за да се засноваат идеите и да се направат остварливи за проектот.

Исто така, треба да се забележи дека, концептот ни дава почетна точка за именување на новиот подкаст. На овој начин ќе можете да предвидите задачи како одвојување на корисникот на социјалните мрежи. Во таа смисла, можеме да кажеме дека оваа фаза е од суштинско значење за да започнете со десната нога.

Графички идентитет

Графички идентитет

Иако се работи за содржина базирана на аудио, во денешно време во се е вклучен графичкиот аспект. Во таа смисла, со тоа што имаме концепт, можеме да го предложиме и графичкиот идентитет на подкастот. Ова ќе ви помогне да ја доловите јавноста несвесно, бидејќи тие се чувствуваат привлечни или идентификувани со вашата палета на бои. или начинот на кој се прикажува визуелниот аспект.

Исто така, ќе имате воспоставено графичка линија за сликите што ќе служат како капак за секоја од епизодите.

планирање на епизодата

Епизоди

Ако имате концепт, име и графички идентитет, веќе имате цврста основа да започнете да ги планирате епизодите од вашиот нов подкаст. Ова е веројатно еден од најпредизвикувачките чекори, бидејќи вклучува прилагодување на избраните теми на концептот што го имаме.. Сепак, тука можете да ја ослободите вашата креативност, бидејќи не постојат правила за структурирање на епизодата.

Ако немате искуство со креирање скрипти, можете да се потпрете на ресурсите што ги нуди веб на оваа тема. Сепак, вие исто така можете да го искористите ова во ваша корист, носејќи тотално различни идеи на оние што веќе се покренати.

Снимката

снимање на подкаст

Во снимањето на подкаст, вклучени се технички и естетски аспекти кои ќе ви овозможат да имате содржина за пиење за ушите на вашата публика. Во таа смисла, идеално е да имате друг микрофон освен компјутерот и тивок простор за снимање. Додека многу грешки може да се поправат за време на уредувањето, квалитетот на звукот мора да се обезбеди на изворот. Добрата вест е дека постои широк каталог на микрофони кои одговараат на сите буџети и кои ќе ви овозможат да звучите пристојно.

Ако го немате потребниот хардвер, тогаш обидете се да го задржите просторот што е можно посоодветен за чисто снимање.

Од друга страна, Овој процес бара софтвер за снимање аудио и во таа смисла постои бесплатна, лесна за употреба и исклучително популарна опција: Смелост. Оваа апликација е на пазарот со години и стана главен сојузник на сите корисници кои треба да снимаат аудио од својот компјутер.

Изданието

подкаст издание

За уредување обично се користи истата програма што се користи за снимање. Сепак, во зависност од потребите на вашиот подкаст, можете да користите други опции кои обезбедуваат поголема маневрирање. На пример, ако сакате да додавате исечоци, интермедиуми, звуци во заднина и друго, препорачливо е да работите од програми како Adobe Audition во која било од неговите верзии.

Не obstante, Треба да се напомене дека изборот на софтвер е нешто сосема субјективно и тој ќе биде функционален бидејќи ги задоволува вашите барања.. Затоа, програмата што ја избирате е рамнодушна, сè додека ги дава резултатите што ги барате.

Поставете го вашиот подкаст на дигитални платформи

Дигитални платформи

Откако епизодата или епизодите ќе бидат снимени, останува само да ги дистрибуираме на дигитални платформи за да може јавноста да ги слуша. За да го постигнете овој чекор на наједноставен можен начин, ќе препорачаме користење на платформата Сидро. Нивната услуга ќе ви овозможи да го објавите вашиот подкаст на најпопуларните веб-локации како Spotify, Google Podcast или Apple Podcast. Исто така, на располагање ќе ја имате и врската со која можете рачно да ја дистрибуирате на други страници.

Исто така, треба да се забележи дека, Anchor нуди онлајн алатка за снимање и уредување на подкаст. Ова ја олеснува целата работа за создавање на материјалот, концентрирајќи го во еден интерфејс. Можете да се регистрирате, да ја користите алатката и да ја дистрибуирате вашата содржина бесплатно, како и да ја монетизирате.

Промоција преку социјалните мрежи

За социјално вмрежување

Форматот на подкаст е роден на интернет и, според тоа, неговото главно средство за промоција е преку јавните места на веб, односно социјалните мрежи. Поради оваа причина, препорачуваме да креирате сметки на секоја платформа, откако материјалот има име. Ова ќе ви овозможи да ги искористите придобивките од дифузијата што ги нудат, со цел да добиете нови слушатели и да ја информирате вашата повторлива публика..

Инстаграм, Твитер и ТикТок можат да направат разлика во дистрибуцијата на вашиот подкаст, со што ќе допре до маса луѓе до кои инаку не би имале пристап.

Постојаност

Постојаност

Ова е веројатно најважниот елемент што мора да го имаме кога креираме подкаст. Доследноста е факторот што ја прави разликата помеѓу содржините што постигнуваат успех и оние што не постигнуваат.. Тоа е затоа што овој формат е прилично бавно расте, освен ако претходно не сте позната личност. Слушателите не доаѓаат веднаш и тоа значи дека мораме да продолжиме да објавуваме епизоди и да го одржуваме нивниот квалитет. На тој начин, не се обесхрабрувајте ако не добиете премногу прегледи на вашите први неколку епизоди, тие ќе се исплатат откако ќе ја изградите вашата база на обожаватели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->