Како да креирате сметка во Северна Америка за PlayStation Network

PlayStation Network САД

Како што многумина од вас знаат, PlayStation Network е мрежата што покрај тоа што дозволува онлајн игри на конзоли PlayStation, поддржува виртуелен базар на Sony, Плејстејшн Магазин, каде што можеме да преземеме - а во некои случаи дури и да изнајмиме - од аудиовизуелни содржини или услуги - филмови, музика, серии со висока дефиниција или да се претплатиме на Музика неограничена- за да ги купите најновите новости за видео игри во дигитален формат, преземете ги познатите DLS или ексклузивни демо-снимки.

Иако, понудите и цените на многу од содржините понудени во Плејстејшн Магазин варираат според стратегиите за тргување што ги имате Sony Во секој регион. Така, лесно е да се сретне некоја содржина што во Плејстејшн Магазин Европскиот се плаќа, додека неговиот северноамерикански колега може да се преземе без никаков трошок. Од кога Мунви видео игри Ние ви нудиме едноставен туторијал со кој ќе ве водиме да креирате сметка PlayStation Network што ќе ви овозможи пристап до северноамериканската чаршија.

 1. Прво, ние мора да имаме адреса на е-пошта дека ќе се поврземе со оваа сметка. Можете да користите кој било од многуте провајдери што постојат, како што се популарните Outlook - стара Hotmail- или Gmail.
 2. Од нашата конзола, ќе одиме во делот за корисници, каде што ќе создадеме нова.
 3. Сега, ќе одиме во менито на PlayStation Network и ние ќе избереме Пријавете се за мрежата на PlayStation.
 4. Ние избираме Создадете нова сметка и ќе добиеме серија инструкции на екранот, многу лесни за следење и ќе продолжиме со регистрацијата.
 5. Willе мора да влеземе во нашата земја на живеење („престој“), каде што ќе избереме Соединети Држави (Соединетите држави), како јазик («јазик») ќе го одбележиме англиски (Англиски) и конечно ќе го завршиме преостанатото поле со нашиот датум на раѓање („датум на раѓање“), што се препорачува да биде поголемо од 21 година - во некои држави на САД, законската возраст на мнозинство е од оваа количина -.
 6. Ние ќе ги прифатиме условите за користење, политиката на приватност и други со давање на Прифати (прифати)
 7. Во следната точка, ќе треба да ја внесеме адресата за е-пошта што требаше претходно да ја имаме, која ќе служи како ID на сесија (идентификација за најавување, адреса за е-пошта), а лозинка за сметката (лозинка) и А. безбедносно прашање (безбедносно прашање) што ќе биде придружено со ваш одговор (одговор) Продолжуваме со Продолжи.
 8. Од нас ќе биде побарано нашето Лична карта, што е прекар што го користиме за да создадеме нов корисник.
 9. Пополнете ги полињата Име (име), Презиме (презиме) и, ако сакаме, пол (пол)

  PSN САД 1

 10. Во следниот чекор треба да внесете валидна северноамериканска физичка адреса, што е од суштинско значење за креирање на сметката. Сепак, можете да користите кој било пребарувач или Google Maps или Google Earth за да пронајдете точна адреса. Еве еден пример:

  Улична адреса 1: Нортвинг
  Град: Флорида
  Држава / провинција: Флорида
  Поштенски Број: 34228

 11. Во претпоследниот чекор, ќе бидеме прашани за преференциите на известувањата преку е-пошта за промоции и информации за Sony. Изберете ја опцијата за која сметате дека е погодна и кликнете на Продолжи.
 12. Конечно, ќе имаме екран каде сите внесени податоци ќе се појават на сумиран начин. Проверете дали се точни и завршете ја креирањето на сметката со Потврди.
 13. Честитки, веќе имате PlayStation Network Северноамериканец!

Силно препорачуваме да ги запишете, на безбедно место, сите ваши податоци за пристап (Лична карта, е-пошта, лозинка, безбедносно прашање, одговор, име, датум на раѓање и адреса) за да се избегне можна конфузија во иднина.

Сега доаѓа уште една интересна точка за разјаснување: начините на плаќање. Дебитна или кредитна картичка издадена во Шпанија нема да биде прифатена од системот - ќе добиете грешка. Решението што најмногу го користат играчите е да се прибегне кон купување PSN картички en Amazon.com, каде што ќе треба да се регистрираме со валидна адреса во Соединетите Држави (онаа што ја користиме за да создадеме сметка на Северна Америка PSN), внесете ги деталите за нашата дебитна / кредитна картичка и купете ја картичката PSN картички, кои се продаваат со полнење во различни количини. Откако ќе се изврши купувањето, испораката е дигитална, па затоа треба веднаш да го имате кодот за да можете да го откупите во Продавница за PlayStation САД и додајте ги средствата во вашиот виртуелен паричник (во рамките на Плејстејшн Магазин, мора да одиме на крајот од менито лево, изберете откупи го кодот и внесете го оној што го наведовте Амазон)

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Еиван Торес dijo

  Во случај да не живеете во Шпанија, како би ги купиле игрите на американски PSN?

 2.   Јосеф рмз dijo

  Не фаќајте ја лозинката

 3.   Агустин dijo

  Сметката за е-пошта исто така мора да биде од САД?