Како да креирате сметка за е-пошта

Создадете сметка за е-пошта

Повеќето корисници ја користат својата е-пошта на дневна основа. Денес имаме голем број на услуги за е-пошта, иако Gmail се појави како најпопуларен во целиот свет. За да ги користиме овие видови услуги, мора да создадеме сметка во нив. Поради оваа причина, подолу ќе ви ги покажеме чекорите што треба да ги следиме.

На овој начин, ќе имаме сметка за е-пошта што можеме да ја користиме во секакви ситуации. Ние ви го покажуваме чекори што треба да се следат за главните опции што ги имаме на располагање во моментов. Така, можете да ја изберете услугата што ве интересира најмногу.

Создадете сметка за е-пошта во Gmail

Создадете сметка на Gmail

Gmail е најпопуларната и најкористената услуга за е-пошта ширум светот. Припаѓа на Google. За да создадеме сметка во неа, треба да следиме низа многу едноставни чекори. Првото нешто што треба да направиме е да одиме овој линк. Тоа е почетната страница на оваа платформа и таму можеме да ја креираме нашата сметка.

Гледаме дека добиваме копче кое вели создава сметка. Мораме да кликнеме на него, што нè носи на нов прозорец. Во него треба да ги внесеме нашите податоци, во овој случај да бидеме име и презиме. Следно, ние мора да создадеме адреса за е-пошта, која ќе биде наша. Можеме да го избереме името што го сакаме, иако мора да ја земеме предвид употребата што ќе ја искористиме (приватна, професионална, итн.).

Сметка на Gmail

Откако ќе се внесат овие податоци, ние мора да генерираме лозинка за нашата е-пошта. Го даваме следново, на следниот екран треба да внесеме некои дополнителни информации, како што се датумот на раѓање или телефонскиот број. Покрај тоа, од нас бара дополнителна сметка за е-пошта во случај да изгубиме пристап, за да можеме да ја вратиме.

Откако ќе се внесат овие податоци, Го даваме следново и ги добиваме условите за Gmail. Сè што треба да сториме е да ги прочитаме и да прифатиме на крајот од нив. Потоа, кликнуваме на копчето креирај сметка и веќе создадовме своја сметка за е-пошта во Gmail.

Создадете сметка за е-пошта во Outlook

Создадете сметка во Outlook

Друга опција достапна на пазарот, која е исто така многу популарна, е Outlook, сопственост на Мајкрософт. Значи, ако сакаме, можеме да создадеме сметка за е-пошта во оваа услуга. Чекорите што треба да се следат се исто така многу едноставни, така што нема да имате проблеми во овој поглед. За да започнеме, мора да одиме во овој линк.

Веднаш штом ќе влеземе, на екранот се појавува копче во кое можеме да го започнеме процесот на создавање на сопствена сметка за е-пошта. Кликнуваме на ова копче за да започнат овие чекори. Првото нешто што ќе треба да го направиме е да создадеме наша сметка, т.е. дајте име на е-адресата што ќе ја користиме. Повторно, можете да му го дадете името што го сакате, иако мора да размислите за употребата што ќе му ја дадете. Откако ќе се создаде, даваме следно.

Outlook сметка

Следниот чекор е да внесете лозинка. Ние мора да осигураме дека е безбеден, но дека е лесно за нас да го запомниме во секое време. Кога ја внесовме предметната лозинка, кликнуваме на следното. Тогаш ќе побара од нас да го внесеме нашето име и презиме, а потоа и земјата на живеење и датумот на раѓање. Откако ќе ги внесеме овие податоци, даваме следно и со ова процесот ќе заврши.

Ние веќе ја создадовме нашата сметка за е-пошта во Outlook. И можеме да започнеме да го користиме веднаш. Како што можете да видите, чекорите што треба да се следат во овој случај не се комплицирани. Значи, креирањето на сметка во Outlook е исто така многу лесно. Покрај тоа што е услуга што сè уште се користи многу. Можеме да добиеме пристап и од нашиот телефон на едноставен начин.

Создадете сметка за е-пошта во Yahoo Mail

Yahoo Mail

 

Друга услуга за е-пошта што сè уште постои е Yahoo Mail.. Неговата популарност се намалува со текот на времето, но ако сакаме, можеме да создадеме сметка на оваа платформа. Повторно, чекорите што треба да ги следиме се навистина едноставни. За да започнеме, мора да одиме во овој линк. Ова е местото каде што ќе започнеме со процесот на создавање на нашата сметка за е-пошта на оваа платформа.

Имаме комплетна форма во која ќе ги внесеме податоците. Нашето име и презиме и тогаш мора внесете ја сметката за е-пошта што сакаме да ја користиме, односно името на таа адреса. Можеме да го користиме името што го сакаме, сè додека ја земеме предвид употребата што ќе ја направиме на оваа сметка. Исто така, ќе зависи од тоа дали има сметка со исто име на Yahoo.

Откако овие податоци ќе бидат целосно внесени, вклучително и датумот на раѓање, она што треба да го направиме е да го притиснеме копчето за продолжување. Тие ќе ви испратат порака до вашиот мобилен телефон со код, за да можете да ја потврдите вашата сметка во Yahoo Mail. Затоа, треба да го внесете тој код на вашиот компјутер подоцна, за да го завршите процесот на креирање на вашата сметка. Со овие чекори, процесот веќе ќе беше завршен.

Создадете сметка за е-пошта на GMX

GMX

Опција што многумина не ја знаат, иако е една од најдобрите опции да ја користите како давател на е-пошта. Затоа, можеби е добра опција за многумина да размислат, особено ако барате секундарна сметка за е-пошта. Да започне, мора да одиме на веб-страницата на GMX, иако ако сакате да креирате сметка сега, можеме да најдеме на овој линк.

Се среќаваме таму со формуларот што треба да го пополниме за да создадеме сметка за е-пошта во GMX. Едноставно, треба да ги пополниме овие полиња и за само неколку минути веќе ќе имаме сметка во оваа услуга. Ние ги внесуваме податоците и на крајот ги прифаќаме условите и ја креираме нашата сметка.

Тоа е опцијата што бара помалку чекори и затоа веќе ја имаме нашата сметка за е-пошта кај овој провајдер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.