Како да креирате сопствена мрежа за WiFi Mesh дома

Мрежите WiFi мрежа Тие стануваат многу популарна технологија во последниве години, особено сега кога имаме се повеќе уреди поврзани со сијалици, конзоли за игри, компјутери и сè друго што се појавува. Затоа, сè повеќе е важно да имате најсовремена WiFi.

Во Гаџет за реалност Го имаме новиот Devolo Mesh WiFi 2 и ќе ви покажеме како можете лесно да ја инсталирате вашата мрежа Mesh WiFi мрежа дома. Откријте со нас како можете да го направите тоа и кој е најдобриот комплет за инсталација што ќе ви го олесни животот да се движите и да играте со максимална брзина.

Како и во други прилики, Одлучивме да го придружуваме ова упатство со видео што ќе го најдете на врвот, Во него ќе можете чекор по чекор да видите кои се сите карактеристики и функционалности што ќе ги спроведеме и несомнено ќе ви биде многу полесно да го сторите тоа.

Сепак, можете да ни помогнете да продолжиме да растеме ако ни оставите Лајк и се претплатите на нашиот канал. Исто така, треба да се напомене дека за реализација на ова упатство имавме соработка со Деволо, бренд специјализиран за PLC и алтернативни решенија за подобрување на поврзаноста во нашите домови.

Што е WiFi Mesh мрежа?

Ајде прво да разјасниме што е Mesh WiFi мрежа и кои се нејзините предности во споредба со традиционалниот WiFi повторувач. ИКако прво, мрежата WiFi Mesh создава мрежа составена од базна станица и низа сателити или пристапни точки кои комуницираат едни со други за да понудат единствена мрежа WiFi. кои споделуваат информации за врска како што се лозинка или идентификација. Како што се, на пример, антенските телефони теоретски. Ова во голема мера подобрува многу аспекти на врската.

На овој начин, мрежата секогаш го насочува сообраќајот на најинтелигентен и оптимален начин за корисникот, идентификувајќи го секој уред и нудејќи најбрз и најчист начин за пренесување на информациите. На овој начин, тој оди далеку подалеку од едноставниот систем на повторувачи на WiFi што го прават уредот да се поврзе само со најблискиот до него без потреба од длабоко истражување за навистина да се понуди брза и квалитетна услуга. Во овој аспект, Деволо е доста специјалист, нуди долго време најдобри PLC-а на пазарот од моја гледна точка, не може да биде помалку со технологијата Mesh.

Опција: Комплет со повеќе простории на Devolo Mesh WiFi 2

Во овој случај, ја имавме потребната соработка за да ја поставиме нашата мрежа WiFi Mesh дома. Комплетот Деволо има базна станица и два сателити кои тоа ќе ни овозможи да покриеме широка област и до 100 уреди за секој од сателитите, Значи, вкупно би можеле да управуваме до 300 уреди во нашата куќа и во теорија не би го изгубиле квалитетот на врската.

Како што се очекуваше, уредот Devolo има поврзување со гигабит така Можеме да избереме помеѓу 2,4 GHz и 5 GHz WiFi Во зависност од нашите потреби, всушност, ако сакаме можеме да ги имаме и двете мрежи истовремено, запомнете дека има уреди кои не се компатибилни со мрежи од 5 GHz.

Сепак, мора да го запомниме тоа Деволо исто така го нуди и Стартер комплет кој наместо три уреди има два уреди за нешто поевтина цена, иако препорачувам да се обложувам на проширената верзија.

Не obstante, можете да го проширите кога сакате, Едноставно, ќе мора да ги купите дополнителните единици на Devolo Mesh што ќе ги најдете на различни продажни места. И бидејќи сега знаете кој уред ќе го користиме, ќе ви покажеме како го користиме.

Како да ја инсталирате мрежата WiFi Mesh дома

Прво на сите, ние ќе земеме предвид детал, мора да побарате бесплатен приклучок или истиот приклучок на кој го имате поврзан рутерот. Не препорачуваме да ја вклучите основата Devolo во електрична лента или продолжен кабел, бидејќи ова може да создаде пречки во некои случаи што влијае на квалитетот на врската. Во упатствата на Деволо комплет, исто така, ќе ги најдете овие индикации. Сега едноставно поврзете го вашиот PLC директно со електричната мрежа и искористете го приклучокот што ви го нуди самиот комплет.

Сега ќе продолжиме со едноставните упатства:

 1. Поврзете го вклучениот кабел RJ45 Ethernet со една од приклучоците на Devolo Kit
 2. Сега поврзете го другиот крај директно со портата Етернет на вашиот рутер
 3. Seeе видите дека комплетот WiFi трепка црвено, оставете го за сега
 4. Одете на другите точки каде што сакате да ги поставите останатите сателити за WiFi Mesh, размилувајќи ги внимателно
 5. Поврзете го и ќе видите дека двете црвени LED диоди исто така трепкаат
 6. После неколку минути, сите уреди ќе трепкаат бело, а тоа значи дека веќе сте ја завршиле инсталацијата

Како што можевте да се набудувате себеси, Практично е Plug & Play и ќе работи самостојно, Но, Деволо има „ас во ракавот“ во форма на апликација.

Апликацијата Деволо, додадена вредност

Иако тоа не е строго потребно, ние имаме апликација Devolo компатибилна и со Android и со iOS која ќе ни овозможи целосно да ја прилагодиме нашата мрежа за WiFi Mesh.

Апликацијата е доста добра бидејќи можеме да ја прилагодиме нашата WiFi Mesh мрежа затоа што можеме да го смениме името, управувајте со уредите, па дури и активирајте / деактивирајте ја опсегот во кој работиме на наше задоволство.

Мораме да сметаме дека овие уреди на Devolo не се ефтини, но реалноста е дека откако пробавме многу од овие уреди, дојдовме до заклучок дека е подобро да се обложуваме на признати брендови. Devolo има долгогодишно искуство, бидејќи нејзините производи се дизајнирани во Германија. Претходно анализиравме многу од нив овде во Актуалидад Гаџет и тие секогаш добиваа висок степен на задоволство кај аналитичарите.

Препорачуваме да се обложувате на довербата на Деволо и ако имате какви било прашања, одете во полето за коментари на нашиот канал на YouTube.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.