Како да креирате стандардна порака во Gmail

креирајте стандардни пораки во Gmail

Што правиме генерално кога ни треба испратете конвенционална порака до сите наши пријатели и самиот тој, има иста содржина? И покрај тоа што е невообичаена практика, но кога ќе се појави оваа потреба за сите нас кои сакаме да испратиме некакви известувања до списокот со контакти, генерално ќе ја генерираме содржината на пораката во обичен документ, а подоцна ќе ја зачуваме за повратете го во секое време и на тој начин треба да го залепите во телото на пораката.

Ова станува примитивна практика, бидејќи документот со обичен текст може да исчезне во кое било време, што би не присилило да се обидеме пребарување испратени пораки за спасување на речената содржина. Ако користиме Gmail, ќе имаме можност да користиме една од неговите скриени алатки, што делува како мал трик при генерирање и испраќање „стандардна порака“ до одредена група пријатели.

Активирање на „стандардни пораки“ во рамките на Gmail

Трикот што ќе го споменеме подолу се заснова на една од скриените функции на Gmail, што значи дека ќе треба да пристапиме до нејзината конфигурација и да се обидеме да најдете, на еден од неговите лабораториски експерименти. Претходно, ви предлагаме да се обидете да креирате нова порака, со единствена цел да можете да се восхитувате дека функцијата што ќе ја интегрираме малку подоцна сè уште ја нема.

 • Пред сè, мора да се најавите во вашата сметка на Gmail со соодветните ингеренции за пристап и да го користите прелистувачот што го имате како стандарден на вашиот компјутер.
 • После тоа, мора да го изберете тркалото за запчаници лоцирано кон горната десна страна.
 • Откако ќе скокнеме на новиот прозорец за конфигурација, мора да го избереме табулаторот што вели „Лаборатории»И дека ќе ви покажеме на следната слика од екранот.

Создадете стандардна порака во Gmail 01

 • Веќе во оваа област на лабораториските проекти во Gmail, мора да се обидеме да ја најдеме опцијата што вели „Стандардни одговори".
 • Токму таму, оваа функција ќе биде оневозможена, само треба да ја изберете опцијата за да ја овозможите.

Создадете стандардна порака во Gmail 02

 • После тоа, мора да одиме на последниот дел од сите овие функции за да «зачувајте ги промените".

Создадете стандардна порака во Gmail 03

Не треба да ја заборавите оваа последна опција, бидејќи многу луѓе мислат дека измените направени во оваа област на конфигурацијата автоматски се зачувуваат; Ако не го користиме соодветното копче што го предлагаме во последната буквална содржина, сè што правиме тука едноставно нема да стапи на сила подоцна.

Ако сега креирате нова порака и изберете ја малата превртена стрелка во долниот десен агол (веднаш до иконата за корпа за отпадоци), ќе забележите дека се појави нова функција, во која пишува „Стандардни одговори“; Прво, мора да ја напишете генеричката порака во рамките на содржината, а подоцна и да ја искористите оваа нова функција што ја активиравме.

Создадете стандардна порака во Gmail 04

Со тоа, ќе се појави скокачки прозорец каде што ќе треба да го поставиме името што ќе ја идентификува оваа „стандардна порака“. Мора да земете предвид дека тој ќе биде зачуван во областа "нацрти", затоа не треба да го бришете во кое било време за да не се изгуби етикетата.

Тука доаѓа најинтересниот дел од сите, затоа што кога ќе го искористите овој „стандарден одговор“, треба само да ги пополните полињата на примателот, а исто така и оној што се однесува на „предметот“; кога овие полиња се подготвени треба да изберете „стандарден одговор“ преку малата икона што ја предлагаме претходно. Веднаш и без повторно да ја напишете оваа порака, таа ќе се појави во телото како информација за неа.

Создадете стандардна порака во Gmail 05

Подоцна ќе треба да го избереме само копчето што вели „испрати“ така што овој „стандарден одговор“ ќе биде испратен до сите контакти што ги дефиниравме во списокот. Како што можете да му се восхитувате, аплицирање мал трик што се потпира на одликата на лабораториите на Gmail, успеавме да создадеме „стандардна порака“ што ќе ја испратиме до сите засегнати. „Стандардната порака“ може да биде еден вид известување или покана; Можете да креирате онолку „стандардни пораки“ колку што сакате, треба да разликувате секоја од нив со различно име.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.